Таг: антифашистичка борба

СО АНТИФАШИСТИЧКИ ПЕРФОРМАНС МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГИ СЛАВЕШЕ ТВОРЦИТЕ КОИ МУ РЕКОА „НЕ“ НА БУГАРСКИОТ ОКУПАТОР

СО АНТИФАШИСТИЧКИ ПЕРФОРМАНС МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГИ СЛАВЕШЕ ТВОРЦИТЕ КОИ МУ РЕКОА „НЕ“ НА БУГАРСКИОТ ОКУПАТОР

Со мултимедијален настан и дел од глумците од, како што рече министерката за култура Ирена Стефоска, „ неповторливиот и поучен македонски филм 'Истрел ...
УШТЕ Е ЖИВ ПАРТИЗАНОТ КОЈ ГО ОБЕЗБЕДУВАЛ ПРВОТО ЗАСЕДАНИЕ НА АСНОМ

УШТЕ Е ЖИВ ПАРТИЗАНОТ КОЈ ГО ОБЕЗБЕДУВАЛ ПРВОТО ЗАСЕДАНИЕ НА АСНОМ

Младите Македонци да не го забораваат НОБ, да читаат и слушаат на нашето дело зашто на браникот на Македонија положивме 25 000 животи, вели Раде Гогов ...
ОПШТИНА КАВАДАРЦИ И ВЛАСТА НЕ ИМ ОДДАДОА ПОЧИТ НА БОРЦИТЕ ПРОТИВ ФАШИЗМОТ

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ И ВЛАСТА НЕ ИМ ОДДАДОА ПОЧИТ НА БОРЦИТЕ ПРОТИВ ФАШИЗМОТ

Немаше претставници на Општина Кавадарци и на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општинскиот Совет, да положат цвеќе и да им оддадат почит на тиквешк ...
ИЗБОРОТ Е ДА СИ ЗАМИНЕМЕ ИЛИ ДА ГИ ПОБЕДИМЕ, ПОРАЧАА АКТИВИСТИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕТО НА МАРШОТ ЗА 11 ОКТОМВРИ

ИЗБОРОТ Е ДА СИ ЗАМИНЕМЕ ИЛИ ДА ГИ ПОБЕДИМЕ, ПОРАЧАА АКТИВИСТИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕТО НА МАРШОТ ЗА 11 ОКТОМВРИ

Масовниот граѓански марш за 11 Октомври, Денот на антифашистичкото востание, заврши пред собранието со порака дека секој глас е важен и дека живот во ...
ГЛАСОТ ПОБЕДУВА, ПОЧНА ПРОТЕСТНИОТ МАРШ ЗА 11 ОКТОМВРИ

ГЛАСОТ ПОБЕДУВА, ПОЧНА ПРОТЕСТНИОТ МАРШ ЗА 11 ОКТОМВРИ

Протестниот марш со мото „Борбата продолжува, гласот победува" по повод 11 октомври, Денот на антифашистичкото востание на Македонија, тргна предмалку ...
ОД СПОМЕНИКОТ НА БОРЦИТЕ ОД ГЕВГЕЛИЈА ОСТАНА САМО СТАРО ЖЕЛЕЗО

ОД СПОМЕНИКОТ НА БОРЦИТЕ ОД ГЕВГЕЛИЈА ОСТАНА САМО СТАРО ЖЕЛЕЗО

Споменикот на паднатите  борци од НОБ во Гевгелија „Цветот на слободата“ што се наоѓа на Мрзенски рид се распаѓа. Од маркантното дело на скулпторот Јо ...
ПРОТЕСТЕН МАРШ ПО ПОВОД 11 ОКТОМВРИ ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ

ПРОТЕСТЕН МАРШ ПО ПОВОД 11 ОКТОМВРИ ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ

По повод 11 октомври, Денот на востанието на Македонија, денеска во Скопје ќе се одржи протестен марш под мотото „Борбата продолжува, гласот победува” ...
БОРЦИТЕ ОД БИТОЛА ЌЕ ГЛАСААТ ПРОТИВ ВЛАСТА ЗАШТО НЕ ЈА ПРИЗНАВА НОБ

БОРЦИТЕ ОД БИТОЛА ЌЕ ГЛАСААТ ПРОТИВ ВЛАСТА ЗАШТО НЕ ЈА ПРИЗНАВА НОБ

Сојузот на борци не ја поддржува оваа власт, на престојните избори ќе гласа против неа и ќе ја поддржи опозицијата. Ова го порача Александар Трајковск ...
8 / 8 НАПИСИ