Таг: Апелационен суд

1 2 3 14 10 / 135 НАПИСИ
ПОНИШТЕНА ПРЕСУДАТА ЗА СИЛУВАЊЕ СО КОЈА ХАРВИ ВАЈНСТИН ДОБИ 23 ГОДИНИ ЗАТВОР

ПОНИШТЕНА ПРЕСУДАТА ЗА СИЛУВАЊЕ СО КОЈА ХАРВИ ВАЈНСТИН ДОБИ 23 ГОДИНИ ЗАТВОР

Највисокиот суд во Њујорк му поништи пресуда за силување на филмскиот продуцент Харви Вајнстин од 2020 зашто немал фер судење. Апелациониот суд утврди ...
ПАК ЌЕ МУ СЕ СУДИ НА БОКИ 13 ЗА „МЕЃУНАРОДЕН СОЈУЗ“, АПЕЛАЦИЈА ЈА УКИНА ПРВОСТЕПЕНАТА ПРЕСУДА

ПАК ЌЕ МУ СЕ СУДИ НА БОКИ 13 ЗА „МЕЃУНАРОДЕН СОЈУЗ“, АПЕЛАЦИЈА ЈА УКИНА ПРВОСТЕПЕНАТА ПРЕСУДА

Апелациониот суд Скопје ја укина пресудата и го врати на повторно судење предметот „Меѓународен сојуз“ во делот за кривичните дела Измама и Перење пар ...
УКИНАТА ОСЛОБОДИТЕЛНАТА ПРЕСУДА ЗА ДРВОКРАДЦИТЕ КОИ ПРЕТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ ПРИ ОБИД ЗА АПСЕЊЕ, НО ОСТАНА ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ДРВОКРАДЕЦОТ КОЈ СО МОТКА УДРИ ПОЛИЦАЕЦ ПО ГЛАВА

УКИНАТА ОСЛОБОДИТЕЛНАТА ПРЕСУДА ЗА ДРВОКРАДЦИТЕ КОИ ПРЕТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ ПРИ ОБИД ЗА АПСЕЊЕ, НО ОСТАНА ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ДРВОКРАДЕЦОТ КОЈ СО МОТКА УДРИ ПОЛИЦАЕЦ ПО ГЛАВА

Апелациониот суд од Битола ја укина првостепената пресуда на Основен суд Прилеп, за девет обвинети лица кои беа ослободени од вина за „учество во толп ...
АПЕЛАЦИЈА ЈА ПОНИШТИ ПРЕСУДАТА СО КОЈА 69 РАБОТНИЧКИ ОД КАВАДАРЦИ ТРЕБАШЕ ДА ПЛАТАТ 20.000 ЕВРА ЗА СУДСКИ ТРОШОЦИ ОТИ ИМ БЕШЕ ОДБИЕНА ТУЖБАТА ЗА НЕИСПЛАТЕНИ ПЛАТИ

АПЕЛАЦИЈА ЈА ПОНИШТИ ПРЕСУДАТА СО КОЈА 69 РАБОТНИЧКИ ОД КАВАДАРЦИ ТРЕБАШЕ ДА ПЛАТАТ 20.000 ЕВРА ЗА СУДСКИ ТРОШОЦИ ОТИ ИМ БЕШЕ ОДБИЕНА ТУЖБАТА ЗА НЕИСПЛАТЕНИ ПЛАТИ

Апелациониот суд Скопје ја поништи првостепената пресуда на Основниот суд во Кавадарци, со која беше одбиена тужбата на 69 работнички од кавадаречката ...
ЛАТАС СЛОБОДЕН ВО „ТРЕВНИК“, ВИШИОТ ОБВИНИТЕЛ ЈОВЕ ЦВЕТАНОВСКИ ГО ПОВЛЕЧЕ ОБВИНЕНИЕТО ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО ЗЕЛЕНИКОВО ПРОТИВ НЕГО И БРАЌАТА

ЛАТАС СЛОБОДЕН ВО „ТРЕВНИК“, ВИШИОТ ОБВИНИТЕЛ ЈОВЕ ЦВЕТАНОВСКИ ГО ПОВЛЕЧЕ ОБВИНЕНИЕТО ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО ЗЕЛЕНИКОВО ПРОТИВ НЕГО И БРАЌАТА

Апелациониот суд Скопје ги ослободи новинарот и бизнисмен Драган Павловиќ-Латас и неговите двајца браќа од обвинението за противправно градење, откако ...
НЕКАЗНИВОСТА ДОБИ ЛИК И ИМЕ

НЕКАЗНИВОСТА ДОБИ ЛИК И ИМЕ

Неказнивоста не е апстрактен поим, ниту гола фраза. Неказнивоста е убиство на дете. Неказнивоста во Македонија доби лик и име. Се вика Вања. Ако можем ...
ГАБРИЕЛА ГАЈДОВА ОД ВЕЛЕС, НАЈФАЛЕНИОТ ПРОФИЛ НА СУДИЈА ДЕНЕСКА, ИЗБРАНА СО УШТЕ ТРОЈЦА КРИВИЧАРИ ЗА СКОПСКА АПЕЛАЦИЈА

ГАБРИЕЛА ГАЈДОВА ОД ВЕЛЕС, НАЈФАЛЕНИОТ ПРОФИЛ НА СУДИЈА ДЕНЕСКА, ИЗБРАНА СО УШТЕ ТРОЈЦА КРИВИЧАРИ ЗА СКОПСКА АПЕЛАЦИЈА

Лазар Нанев, судија од Основен суд Кавадарци, првоrангираниот на листата, денеска отвори дебата во Судскиот совет по паузата на седницата, на која пре ...
СО ЗЛОУПОТРЕБА НА „ЗАШТИТЕН БУЏЕТ“ ШТО ГО ОДРЕДУВА СУДОТ, ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ГИ РЕКЕТИРААТ ПРИВАТНИТЕ БИЗНИСИ И НЕ ИМ ГИ ПЛАЌААТ ДОЛГОВИТЕ

СО ЗЛОУПОТРЕБА НА „ЗАШТИТЕН БУЏЕТ“ ШТО ГО ОДРЕДУВА СУДОТ, ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ГИ РЕКЕТИРААТ ПРИВАТНИТЕ БИЗНИСИ И НЕ ИМ ГИ ПЛАЌААТ ДОЛГОВИТЕ

Управител на друштво за промет со фармацевтски производи, и покрај добиени пресуди не може да си ги наплати побарувањата од една скопска болница зашто ...
ЌЕ БИДАТ ПРИОРИТЕТ ПРОБЛЕМИТЕ СО НЕДОСТИГ НА СУДИИ И АЖУРИРАЊЕТО НА ПРЕДМЕТИTE, ВЕЛИ НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ВО ШТИП, ТОНИ ДЕЛЕВ

ЌЕ БИДАТ ПРИОРИТЕТ ПРОБЛЕМИТЕ СО НЕДОСТИГ НА СУДИИ И АЖУРИРАЊЕТО НА ПРЕДМЕТИTE, ВЕЛИ НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ВО ШТИП, ТОНИ ДЕЛЕВ

„Ја преземам функцијата со околу 1.200 предмети кои бараат и време и стручен кадар од судии за нивно ажурирање. Граѓаните сакаат нивните предмети да и ...
МЕСТО 3 ГОДИНИ И ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ШТО БЕШЕ ПРВОСТЕПЕНАТА ПРЕСУДА, СТАМЕНКОВСКИ ОД „ДОКАЗ” ЌЕ ЛЕЖИ ВО ЗАТВОР 2,5 ГОДИНИ, ОДЛУЧИ АПЕЛАЦИЈА

МЕСТО 3 ГОДИНИ И ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ШТО БЕШЕ ПРВОСТЕПЕНАТА ПРЕСУДА, СТАМЕНКОВСКИ ОД „ДОКАЗ” ЌЕ ЛЕЖИ ВО ЗАТВОР 2,5 ГОДИНИ, ОДЛУЧИ АПЕЛАЦИЈА

Сопственикот на веб-страната „Доказ" Марјан Стаменковски, место 3 години и еден месец, ќе лежи затвор 2 години и шест месеци, откако Апелациониот суд ...
1 2 3 14 10 / 135 НАПИСИ