Таг: болест

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
ГОДИШНО ИМА ПО 100-ТИНА НОВИ БОЛНИ СО МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА, А ТЕРАПИЈА НЕМА НИТУ ЗА ВЕЌЕ РЕГИСТРИРАНИТЕ

ГОДИШНО ИМА ПО 100-ТИНА НОВИ БОЛНИ СО МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА, А ТЕРАПИЈА НЕМА НИТУ ЗА ВЕЌЕ РЕГИСТРИРАНИТЕ

Бројот на новодијагностицирани пациенти со мултипла склероза (МС) постојано расте, секоја година се дијагностицираат нови 90-120 пациенти, а терапијат ...
БРУС ВИЛИС ИМА ДЕМЕНЦИЈА, ОБЈАВИ СЕМЕЈСТВОТО

БРУС ВИЛИС ИМА ДЕМЕНЦИЈА, ОБЈАВИ СЕМЕЈСТВОТО

Актерот Брус Вилис има фронтотемпорална деменција, кажа неговото семејство. Во објавата на социјалните мрежи, тие кажаа дека е олеснување што конечно ...
СЕЛИН ДИОН ОБЈАВИ ДЕКА БОЛЕДУВА ОД РЕТКО НЕВРОЛОШКО ЗАБОЛУВАЊЕ

СЕЛИН ДИОН ОБЈАВИ ДЕКА БОЛЕДУВА ОД РЕТКО НЕВРОЛОШКО ЗАБОЛУВАЊЕ

Светската поп ѕвезда Селин Дион објави дека ѝ е дијагностицирано ретко невролошко нарушување наречeно синдром на вкочанетост (stiff-person syndrome) и ...
НЕМА СОЗНАНИЈА ДЕКА ПУТИН Е БОЛЕН, ВЕЛИ ШЕФОТ НА ЦИА

НЕМА СОЗНАНИЈА ДЕКА ПУТИН Е БОЛЕН, ВЕЛИ ШЕФОТ НА ЦИА

Нема разузнавачки сознанија дека Владимир Путин е нестабилен или болен, изјави шефот на ЦИА, Вилијам Барнс. Во изминатиот период, во медиумите се поја ...
ПУТИН НЕ Е БОЛЕН, ВЕЛИ ЛАВРОВ

ПУТИН НЕ Е БОЛЕН, ВЕЛИ ЛАВРОВ

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги демантираше шпекулациите дека Владимир Путин е болен. Путин, кој доминира во руската политика в ...
ЕВРОПА, САД, КАНАДА И АВСТРАЛИЈА ПОТВРДИЈА СЛУЧАИ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ

ЕВРОПА, САД, КАНАДА И АВСТРАЛИЈА ПОТВРДИЈА СЛУЧАИ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ

Случаи на мајмунски сипаници се истражуваат во неколку европски земји, САД, Канада и Австралија, објавија здравствените власти. Последните случаи се р ...
ОД 20 ЈАНУАРИ БУГАРИЈА ЌЕ ДОЗВОЛИ ВЛЕЗ НА ТУРИСТИ ОД МАКЕДОНИЈА САМО ЗА ВАКЦИНИРАНИ И ПРЕЛЕЖАНИ СО НЕГАТИВЕН ПЦР ТЕСТ

ОД 20 ЈАНУАРИ БУГАРИЈА ЌЕ ДОЗВОЛИ ВЛЕЗ НА ТУРИСТИ ОД МАКЕДОНИЈА САМО ЗА ВАКЦИНИРАНИ И ПРЕЛЕЖАНИ СО НЕГАТИВЕН ПЦР ТЕСТ

Бугарија од 20 јануари ќе дозволи влез во земјата за сите државјани на Македонија со валиден сертификат за вакцинација против ковид-19 или сертификат ...
ШПАНИЈА ПОВИКА КОВИД-19 ДА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ СЛЕДИ КАКО ПАНДЕМИЈА, СЗО СМЕТА ДЕКА Е РАНО ДА СЕ ТРЕТИРА КАКО ГРИП

ШПАНИЈА ПОВИКА КОВИД-19 ДА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ СЛЕДИ КАКО ПАНДЕМИЈА, СЗО СМЕТА ДЕКА Е РАНО ДА СЕ ТРЕТИРА КАКО ГРИП

Премиерот Педро Санчес изјави дека Шпанија планира да го промени начинот на следењето на ковид-19 и ги повика европските здравствени власти да почнат ...
БОЛЕСТА АФРИКАНСКА СВИНСКА ЧУМА ОТКРИЕНА ВО ДВЕ ОДГЛЕДУВАЛИШТА НА СВИЊИ ВО ДЕЛЧЕВСКО

БОЛЕСТА АФРИКАНСКА СВИНСКА ЧУМА ОТКРИЕНА ВО ДВЕ ОДГЛЕДУВАЛИШТА НА СВИЊИ ВО ДЕЛЧЕВСКО

Во две одгледувалишта на свињи во делчевското село Драмче откриено е присуство на болеста африканска свинска чума, соопшти Агенцијата за храна и ветер ...
ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД РАК И СРЦЕВИ БОЛЕСТИ ВО ОХРИД, ОТИ ОД СТРАВ ОД КОВИД НЕ СЕ ОДИ РЕДОВНО НА ПРЕГЛЕД

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД РАК И СРЦЕВИ БОЛЕСТИ ВО ОХРИД, ОТИ ОД СТРАВ ОД КОВИД НЕ СЕ ОДИ РЕДОВНО НА ПРЕГЛЕД

Расте бројот на пациенти со карцином и со кардиоваскуларни заболувања во Охрид. Загрижувачки е и тоа што има тенденција на намалување и на возрасната ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ