Таг: брифинг

АКО НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ НАВИСТИНА ИМААТ ПОДДРШКА, ЌЕ НАЈДАТ ПОТПИСИ ОД 2% ОД ИЗБИРАЧИТЕ ВО ОПШТИНАТА, ТВРДИ МАРИЧИЌ

АКО НЕЗАВИСНИТЕ КАНДИДАТИ НАВИСТИНА ИМААТ ПОДДРШКА, ЌЕ НАЈДАТ ПОТПИСИ ОД 2% ОД ИЗБИРАЧИТЕ ВО ОПШТИНАТА, ТВРДИ МАРИЧИЌ

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешниот брифинг со новинари прашан за нефер потегот на големите партии кои се договориле во очи локалните избо ...
ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО ЌЕ СЕ УСВОЈУВА ВО СОБРАНИЕТО НАЈРАНО ВО СЕПТЕМВРИ, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО ЌЕ СЕ УСВОЈУВА ВО СОБРАНИЕТО НАЈРАНО ВО СЕПТЕМВРИ, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

Законот за јавно обвинителство со кој треба СЈО да стане дел од Јавното обвинителство за организиран криминал, уште не е поднесен во Собранието, рече ...
ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ СЕ РАСПИШАТ НА 2 ИЛИ 3 ФЕВРУАРИ, ВЕЛИ ЏАФЕРИ

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ СЕ РАСПИШАТ НА 2 ИЛИ 3 ФЕВРУАРИ, ВЕЛИ ЏАФЕРИ

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека Собранието ги исполнило планираните активности и ги реализирало сите зацртани планови годинава. ...
ЕУ ВОВЕДУВА КВОТИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ЧЕЛИК И АЛУМИНИУМ, ШТЕТАТА ЌЕ БИДЕ ОКОЛУ 100 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО, РЕЧЕ ОСМАНИ

ЕУ ВОВЕДУВА КВОТИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ЧЕЛИК И АЛУМИНИУМ, ШТЕТАТА ЌЕ БИДЕ ОКОЛУ 100 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО, РЕЧЕ ОСМАНИ

Европската унија ќе воведе квоти за извоз на челик и на алуминиум од Македонија во траење од три години, изјави вицепремиерот за европски прашања Буја ...
ВИШОКОТ АДМИНИСТРАТИВЦИ ЌЕ СЕ ПОНУДИ НА ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, НИКОЈ НЕМА ДА ОСТАНЕ БЕЗ РАБОТА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ МАНЧЕВСКИ ЗА РЕФОРМАТА НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

ВИШОКОТ АДМИНИСТРАТИВЦИ ЌЕ СЕ ПОНУДИ НА ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, НИКОЈ НЕМА ДА ОСТАНЕ БЕЗ РАБОТА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ МАНЧЕВСКИ ЗА РЕФОРМАТА НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Правосудниот систем, безбедносните разузнавачките служби, реформа на јавната администрација, борба против корупцијата се областите на кои е фокусирана ...
НЕ СУМ  ОПТОВАРЕН СО ВРЕМЕ КОГА ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ ГО ПРАТАМ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

НЕ СУМ  ОПТОВАРЕН СО ВРЕМЕ КОГА ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ ГО ПРАТАМ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека Законот за употреба на јазиците ќе биде објавен во Службен весник, но не кажа кога. „Не сум опто ...
НЕ Е ДОГОВОРЕНО ИМЕТО И ОПСЕГОТ НА УПОТРЕБА, АМА БЛИСКУ СМЕ ДО РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА, ВЕЛИ ЗАЕВ

НЕ Е ДОГОВОРЕНО ИМЕТО И ОПСЕГОТ НА УПОТРЕБА, АМА БЛИСКУ СМЕ ДО РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА, ВЕЛИ ЗАЕВ

Постигнат е напредок за најголемиот дел од прашањата во спорот за името со Грција, останува да се дефинира опсегот на употребата и името за меѓународн ...
СОБРАНИЕТО МОРА ДА БИДЕ САМОСТОЈНО, ДУРИ И ЧАШИТЕ СЕ ВО СОПСТВЕНОСТ НА ВЛАДАТА, РЕЧЕ СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ

СОБРАНИЕТО МОРА ДА БИДЕ САМОСТОЈНО, ДУРИ И ЧАШИТЕ СЕ ВО СОПСТВЕНОСТ НА ВЛАДАТА, РЕЧЕ СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека за да биде Собранието самостојно, како што стои во Уставот, мора да се оддели финансирањето од Влад ...
8 / 8 НАПИСИ