Таг: Џес Бејли

1 2 3 4 11 20 / 104 НАПИСИ
КРВОДАРИТЕЛНА АКЦИЈА ВО АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ЧЕСТ НА ЖРТВИТЕ ОД 11 СЕПТЕМВРИ

КРВОДАРИТЕЛНА АКЦИЈА ВО АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ЧЕСТ НА ЖРТВИТЕ ОД 11 СЕПТЕМВРИ

Во знак на сеќавање на жртвите од терористичкиот напад на 11 септември 2001 година, денеска во американската амбасада се одржа традиционалната крводар ...
СО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ ПОТВРДУВААТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК, И КУЛТУРА, КАЖАА УЧЕСНИЦИТЕ НА РАСПРАВАТА ВО МАНУ

СО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ ПОТВРДУВААТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК, И КУЛТУРА, КАЖАА УЧЕСНИЦИТЕ НА РАСПРАВАТА ВО МАНУ

Со Договорот за спорот за името со Грција се потврдува и се зацврстува македонскиот идентитет, македонскиот јазик, културата, обичаите и нема веќе отв ...
НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА, АМБАСАДОРИТЕ БЕЈЛИ И ПЛОМП ИМ ОДДАДОА ПОЧИТ НА ГЛИГОРОВ И ТРАЈКОВСКИ

НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА, АМБАСАДОРИТЕ БЕЈЛИ И ПЛОМП ИМ ОДДАДОА ПОЧИТ НА ГЛИГОРОВ И ТРАЈКОВСКИ

Американскиот амбасадор Џес Бејли и неговиот холандски колега Воутер Пломп утринава го одбележаа 8 Септември, Денот на независноста, со положување цве ...
ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ГО ЧУВА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ЈАЗИК, А СОСЕДИТЕ ЌЕ ВИ СТАНАТ СОЈУЗНИЦИ, ИЗЈАВИ БЕЈЛИ ВО ПРИЛЕП

ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ГО ЧУВА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ЈАЗИК, А СОСЕДИТЕ ЌЕ ВИ СТАНАТ СОЈУЗНИЦИ, ИЗЈАВИ БЕЈЛИ ВО ПРИЛЕП

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли вчера во Прилеп изјави дека Преспанскиот договор со Грција е резултат на тежок компромис кој на Македо ...
ПАЛМЕР И БЕЈЛИ ВО КАВАДАРЦИ РАЗГОВАРАА ЗА АКТУЕЛНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ТЕМИ СО ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО-ДПМНЕ МИТКО ЈАНЧЕВ

ПАЛМЕР И БЕЈЛИ ВО КАВАДАРЦИ РАЗГОВАРАА ЗА АКТУЕЛНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ТЕМИ СО ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО-ДПМНЕ МИТКО ЈАНЧЕВ

Метју Палмер, заменик помошник државен секретар во Стејт Департментот на САД за Европа и Евроазија, утринава се сретна со градоначалникот на Кавадарци ...
ВО ОЧЕКУВАЊЕ СМЕ НА ДОБРИ ВЕСТИ ОД САМИТОТ НА НАТО, РЕЧЕ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ НА ПРОСЛАВАТА НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА САД

ВО ОЧЕКУВАЊЕ СМЕ НА ДОБРИ ВЕСТИ ОД САМИТОТ НА НАТО, РЕЧЕ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ НА ПРОСЛАВАТА НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА САД

Во знакот на џинсот и со очекување на добри вести за Македонија во НАТО помина прославата по повод  242 годишнината на независноста на САД на тревнико ...
РЕШАВАЊЕТО НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЌЕ ПРИДОНЕСЕ ЗА СТАБИЛНОСТА НА ЦЕЛИОТ РЕГИОН, ВЕЛИ БЕЈЛИ

РЕШАВАЊЕТО НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЌЕ ПРИДОНЕСЕ ЗА СТАБИЛНОСТА НА ЦЕЛИОТ РЕГИОН, ВЕЛИ БЕЈЛИ

Американскиот амбасадор Џес Бејли вели дека решавањето на долгогодишниот спор за името меѓу Грција и Македонија ќе донесе добро за двете земји, но ќе ...
САД ИМААТ СВЕТСКА КУЛТУРА БИДЕЈЌИ НЕ ЗАВИСИ ОД ДРЖАВАТА, РЕЧЕ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ НА СЕМИНАР ЗА МЕНАЏМЕНТ ВО КУЛТУРАТА

САД ИМААТ СВЕТСКА КУЛТУРА БИДЕЈЌИ НЕ ЗАВИСИ ОД ДРЖАВАТА, РЕЧЕ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ НА СЕМИНАР ЗА МЕНАЏМЕНТ ВО КУЛТУРАТА

„Македонија има неверојатни места да понуди во културниот простор, кои се навистина неистражени. Не знам колкумина од вас биле на Кокино, но неверојат ...
ПАРЛАМЕНТOT МОРА ДА СЕ ОТВОРИ ЗА ЈАВНОСТА АКО САКА ДА БИДЕ ДЕМОКРАТСКИ, ВЕЛИ ЏАФЕРИ

ПАРЛАМЕНТOT МОРА ДА СЕ ОТВОРИ ЗА ЈАВНОСТА АКО САКА ДА БИДЕ ДЕМОКРАТСКИ, ВЕЛИ ЏАФЕРИ

За 27 години парламентарна демократија направени се квалитетни чекори со што Собранието и Македонија станаа дел од современиот свет. Доказ за тоа е по ...
СТРАНСКИТЕ АМБАСАДОРИ СЕ СОБРАА ДА ГО ИСЧИСТАТ ЃУБРЕТО ОД КЕЈОТ НА ВАРДАР

СТРАНСКИТЕ АМБАСАДОРИ СЕ СОБРАА ДА ГО ИСЧИСТАТ ЃУБРЕТО ОД КЕЈОТ НА ВАРДАР

Холандскиот амбасадор Воутер Пломп, амбасадорот на Велика Британија Чарлс Гарет и американскиот амбасадор Џес Бејли, денес на кејот на Вардар зад Луна ...
1 2 3 4 11 20 / 104 НАПИСИ