Таг: дијализа

1 2 10 / 12 НАПИСИ
11-ГОДИШНА АНГЛИЧАНКА ЗАВРШИЛА НА ДИЈАЛИЗА ОТКАКО СЕ ЗАРАЗИЛА СО БАКТЕРИЈА ОД СЕНДВИЧ ОД СУПЕРМАРКЕТ

11-ГОДИШНА АНГЛИЧАНКА ЗАВРШИЛА НА ДИЈАЛИЗА ОТКАКО СЕ ЗАРАЗИЛА СО БАКТЕРИЈА ОД СЕНДВИЧ ОД СУПЕРМАРКЕТ

Родителите на 11-годишна Англичанка бараат одговори откако таа се заразила со бактеријата ешерихија коли од сендвич од локален супермаркет, по што зав ...
АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ НАМАЛИ УШТЕ ЕДНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА НА ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС ЗА СООБРАЌАЈКА, ОД 7 НА 4,5 ГОДИНИ ЗАТВОР

АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ НАМАЛИ УШТЕ ЕДНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА НА ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС ЗА СООБРАЌАЈКА, ОД 7 НА 4,5 ГОДИНИ ЗАТВОР

Апелациониот суд од Скопје, затворската казна на таксистот  Љубе Трајковски (67 год) од Велес ја намали од седум на четири години и шест месеци затвор ...
НАЈМЛАДИОТ ПАЦИЕНТ НА ДИЈАЛИЗА ИМА 3 ГОДИНИ, НАЈСТАРИОТ 90 ГОДИНИ

НАЈМЛАДИОТ ПАЦИЕНТ НА ДИЈАЛИЗА ИМА 3 ГОДИНИ, НАЈСТАРИОТ 90 ГОДИНИ

Најмладиот пациент кој оди на дијализа има три години, а најстариот околу 90 години, рече денеска Павлинка Балиска, психолог и координатор во Здружени ...
ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ ЗА СОПСТВЕНИЧКАТА НА „ДИАМЕД“ ЗА ДОБИВАЊЕТО ЛИЦЕНЦА ЗА ДИЈАЛИЗА

ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ ЗА СОПСТВЕНИЧКАТА НА „ДИАМЕД“ ЗА ДОБИВАЊЕТО ЛИЦЕНЦА ЗА ДИЈАЛИЗА

Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска поднесе обвинителен акт против Вера Иванова, сопственичка на компанијата „Диамед“, за крив ...
СО ТЕК НА ВРЕМЕ СЕ НАВИКНУВАШ, ПРИФАЌАШ И ПРОДОЛЖУВАШ ДА ЖИВЕЕШ, ВЕЛИ БРАНКИЦА ОД ВЕВЧАНИ КОЈА ИМА САМО 28 ГОДИНИ, А ПОЛОВИНА ЖИВОТ Е ВРЗАНА НА АПАРАТИ ЗА ДИЈАЛИЗА

СО ТЕК НА ВРЕМЕ СЕ НАВИКНУВАШ, ПРИФАЌАШ И ПРОДОЛЖУВАШ ДА ЖИВЕЕШ, ВЕЛИ БРАНКИЦА ОД ВЕВЧАНИ КОЈА ИМА САМО 28 ГОДИНИ, А ПОЛОВИНА ЖИВОТ Е ВРЗАНА НА АПАРАТИ ЗА ДИЈАЛИЗА

Три пати неделно по 4 часа поминува 28-годишната Бранкица Размоска од Вевчани врзана на апарати за дијализа во Специјализирана болница за Нефрологија ...
ЕДЕН ПОЧИНАТ И ЧЕТВОРИЦА ПОВРЕДЕНИ ОТКАКО ВОЗ УДРИ ВО ВОЗИЛО КОЕ НОСЕЛО ПАЦИЕНТИ НА ДИЈАЛИЗА КАЈ ГРАДСКО

ЕДЕН ПОЧИНАТ И ЧЕТВОРИЦА ПОВРЕДЕНИ ОТКАКО ВОЗ УДРИ ВО ВОЗИЛО КОЕ НОСЕЛО ПАЦИЕНТИ НА ДИЈАЛИЗА КАЈ ГРАДСКО

Трагично заврши патувањето на дијализа до велешката Болница на 23-годишниот  М. Ѓ.  од велешкото село Ногаевци. Тој на пладне загина откако автомобило ...
НЕ СЕ ОБИДОВМЕ ДА ГО БЛОКИРАМЕ ВЛЕЗОТ НА „ДИАВЕРУМ“, САМО ПРЕДУПРЕДИВМЕ ЗА МОЖНА КРИМИНАЛНА ТРАНСАКЦИЈА НА КУМОТ НА ГРУЕВСКИ, РЕЧЕ ДИРЕКТОРОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ДОНЧЕВ

НЕ СЕ ОБИДОВМЕ ДА ГО БЛОКИРАМЕ ВЛЕЗОТ НА „ДИАВЕРУМ“, САМО ПРЕДУПРЕДИВМЕ ЗА МОЖНА КРИМИНАЛНА ТРАНСАКЦИЈА НА КУМОТ НА ГРУЕВСКИ, РЕЧЕ ДИРЕКТОРОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ДОНЧЕВ

Немало никаков обид државата да блокира влез на шведската компанија „Диаверум“ во Македонија, бидејќи Централниот регистар ја регистрираше трансакција ...
И МАКЕДОНСКИТЕ ПАЦИЕНТИ ЌЕ ДОБИЈАТ ВРВНА УСЛУГА, ВЕЛАТ ОД ШВЕДСКИ „ДИАВЕРУМ“, КОЈ УПРАВУВА СО 9 ЦЕНТРИ ЗА ДИЈАЛИЗА

И МАКЕДОНСКИТЕ ПАЦИЕНТИ ЌЕ ДОБИЈАТ ВРВНА УСЛУГА, ВЕЛАТ ОД ШВЕДСКИ „ДИАВЕРУМ“, КОЈ УПРАВУВА СО 9 ЦЕНТРИ ЗА ДИЈАЛИЗА

Главниот фокус на шведската компанија „Диаверум“ по нејзиниот влез во земјава ќе бидат инвестиции во дополнително унапредување на медицинската услуга, ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО НА МОНАКО СЕ ВКЛУЧИ ВО ИСТРАГАТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ КОНЦЕСИИ ЗА ДИЈАЛИЗА

ОБВИНИТЕЛСТВОТО НА МОНАКО СЕ ВКЛУЧИ ВО ИСТРАГАТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ КОНЦЕСИИ ЗА ДИЈАЛИЗА

Обвинителството за организиран криминал и корупција добило официјално известување од Обвинителството на Кнежеството Монако дека ќе му биде испратена ц ...
МИ ГО СПАСИЈА ЖИВОТOT ДАВАЈЌИ МИ ДЕЛ ОД СВОЕТО НАЈМИЛО, ВЕЛИ ЕДЕН ОД ДВАЈЦАТА ПАЦИЕНТИ КОИ ДОБИЈА БУБРЕГ ОД ДАРИТЕЛ СО МОЗОЧНА СМРТ

МИ ГО СПАСИЈА ЖИВОТOT ДАВАЈЌИ МИ ДЕЛ ОД СВОЕТО НАЈМИЛО, ВЕЛИ ЕДЕН ОД ДВАЈЦАТА ПАЦИЕНТИ КОИ ДОБИЈА БУБРЕГ ОД ДАРИТЕЛ СО МОЗОЧНА СМРТ

Телефонски повик во 23 часот пред две недели целосно му го промени животот на 35-годишниот Кирил Јанчовски од Скопје, еден од двајцата пациенти кои ми ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ