Таг: економска криза

1 2 10 / 11 НАПИСИ
СО ЗАПИРАЊЕ НА МИГРАЦИЈАТА И НОВИ РАБОТНИ МЕСТА ЌЕ СЕ СПРАВИМЕ СО КРИЗАТА, КАЖАА НА ПРВИОТ ДИПЛОМАТСКИ КАРАВАН ВО СТРУГА

СО ЗАПИРАЊЕ НА МИГРАЦИЈАТА И НОВИ РАБОТНИ МЕСТА ЌЕ СЕ СПРАВИМЕ СО КРИЗАТА, КАЖАА НА ПРВИОТ ДИПЛОМАТСКИ КАРАВАН ВО СТРУГА

Потребни се итни економски мерки за ублажување на последиците од светската економска криза, да запре иселувањето на младите стручни кадри и креирање н ...
ГРАДОТ СКОПЈЕ И ОПШТИНИТЕ ИМААТ МЕХАНИЗМИ ДА НАЈДАТ ПАРИ, НО МОРА И ДА ШТЕДАТ, А НЕ САМО ДА БАРААТ ПОМОШ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА

ГРАДОТ СКОПЈЕ И ОПШТИНИТЕ ИМААТ МЕХАНИЗМИ ДА НАЈДАТ ПАРИ, НО МОРА И ДА ШТЕДАТ, А НЕ САМО ДА БАРААТ ПОМОШ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА

Општините имаат на располагање механизми и фондови од кои може да црпат пари за да ја пребродат кризата, велат од Владата по постојаните барања за пом ...
АРСОВСКА НАЈАВУВА ДЕКА МЕСЕЦОВ ЌЕ СЕ ВОВЕДЕ БЕСПЛАТЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ЗА ПЕНЗИОНЕРИ, ЌЕ ЧИНИ 650.000 ЕВРА

АРСОВСКА НАЈАВУВА ДЕКА МЕСЕЦОВ ЌЕ СЕ ВОВЕДЕ БЕСПЛАТЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ЗА ПЕНЗИОНЕРИ, ЌЕ ЧИНИ 650.000 ЕВРА

До крајот на месецов пензионерите повторно ќе се возат бесплатно во автобусите од градскиот превоз во Скопје. И покрај енергетската и економската криз ...
АКО ВЛАДАТА НЕ НИ ДАДЕ ПАРИ ЌЕ СЕ РАДИКАЛИЗИРАМЕ, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА НА СКОПЈЕ АРСОВСКА

АКО ВЛАДАТА НЕ НИ ДАДЕ ПАРИ ЌЕ СЕ РАДИКАЛИЗИРАМЕ, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА НА СКОПЈЕ АРСОВСКА

Ако Владата не им даде пари на Општините да си ги платат сметките за струја ќе следат радикални чекори, најави градоначалничката на Скопје Данела Арсо ...
ЦЕЛ ЛИБАН ОСТАНА БЕЗ СТРУЈА СРЕДЕ ГОЛЕМАТА ЕКОНОМСКА КРИЗА

ЦЕЛ ЛИБАН ОСТАНА БЕЗ СТРУЈА СРЕДЕ ГОЛЕМАТА ЕКОНОМСКА КРИЗА

Цел Либан денеска остана без електрична енергија додека земјата се наоѓа среде сериозна економска криза. Извори од владата кажаа дека двете најголеми ...
КИМ ЏОНГ-УН ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА СЕВЕРНА КОРЕЈА СЕ СООЧУВА СО ИСТОРИСКИ ГЛАД И КРИЗА

КИМ ЏОНГ-УН ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА СЕВЕРНА КОРЕЈА СЕ СООЧУВА СО ИСТОРИСКИ ГЛАД И КРИЗА

Ким Џонг-ун ги предупреди Севернокорејците да се подготват за тешка криза, што следува откако групи за човекови права кажаа дека земјата се соочува со ...
САД СТАНАА ПРВА ДРЖАВА СО ПОВЕЌЕ ОД 1.000 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ЕДЕН ДЕН

САД СТАНАА ПРВА ДРЖАВА СО ПОВЕЌЕ ОД 1.000 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ЕДЕН ДЕН

САД станаа прва земја во која што во еден ден биле регистрирани повеќе од 1.000 смртни случаи од КОВИД-19, додека бројката заразени на светско ниво ја ...
РЕКОРДНИ 6,6 МИЛИОНИ АМЕРИКАНЦИ ОСТАНАЛЕ БЕЗ РАБОТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

РЕКОРДНИ 6,6 МИЛИОНИ АМЕРИКАНЦИ ОСТАНАЛЕ БЕЗ РАБОТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

Повеќе од 6,6 милиони Американци останала без работа за една недела, додека економијата на САД плаќа висока цена на пандемијата на коронавирусот. Ова ...
БИДЕТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НЕКОЛКУ ТЕШКИ НЕДЕЛИ, КАЖА ТРАМП ОТКАКО БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ ВО САД ПОРАСНА ЗА 26.000

БИДЕТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НЕКОЛКУ ТЕШКИ НЕДЕЛИ, КАЖА ТРАМП ОТКАКО БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ ВО САД ПОРАСНА ЗА 26.000

Доналд Трамп ги предупреди Американците дека тешки денови се пред нив откако ги продолжи препораките за социјално дистанцирање до 30 април. Тој претхо ...
РЕКОРДНИ 3,3 МИЛИОНИ АМЕРИКАНЦИ ОСТАНАЛЕ БЕЗ РАБОТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

РЕКОРДНИ 3,3 МИЛИОНИ АМЕРИКАНЦИ ОСТАНАЛЕ БЕЗ РАБОТА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

Рекордни 3,3 милиони Американци останале без работа минатата недела откако кризата со коронавирусот затвори големи делови на американската економија. ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ