Таг: евакуација

1 2 3 4 9 20 / 87 НАПИСИ
УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ПОТВРДИ ДЕКА ИМ НАРЕДИЛА НА ПОСЛЕДНИТЕ БРАНИТЕЛИ НА МАРИУПОЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ

УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ПОТВРДИ ДЕКА ИМ НАРЕДИЛА НА ПОСЛЕДНИТЕ БРАНИТЕЛИ НА МАРИУПОЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ

Украинската војска соопшти дека има за цел да ги евакуира и преостанатите бранители на Мариупол од нивното последно упориште, откако тие почнаа да се ...
НАД 250 УКРАИНСКИ БОРЦИ ЕВАКУИРАНИ ОД „АЗОВСТАЛ“ ПО ТАЈНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО РУСИЈА

НАД 250 УКРАИНСКИ БОРЦИ ЕВАКУИРАНИ ОД „АЗОВСТАЛ“ ПО ТАЈНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО РУСИЈА

Повеќе од 250 украински борци излегоа од опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол по тајните преговори за нивна евакуација. Украинската војска из ...
СИТЕ ЖЕНИ И ДЕЦА ЕВАКУИРАНИ ОД „АЗОВСТАЛ“, УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ НЕ СЕ ПРЕДАВААТ

СИТЕ ЖЕНИ И ДЕЦА ЕВАКУИРАНИ ОД „АЗОВСТАЛ“, УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ НЕ СЕ ПРЕДАВААТ

Сите стари луѓе, жени и деца се евакуирани од опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол, соопштија Украина и Русија. Операцијата почна пред една н ...
МИРОВЕН ДОГОВОР САМО АКО РУСИЈА СЕ ПОВЛЕЧЕ НА ПОЗИЦИИТЕ ОД 23 ФЕВРУАРИ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

МИРОВЕН ДОГОВОР САМО АКО РУСИЈА СЕ ПОВЛЕЧЕ НА ПОЗИЦИИТЕ ОД 23 ФЕВРУАРИ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Володимир Зеленски изјави дека мировен договор со Русија доаѓа предвид само ако таа ја повлече својата војска на позициите на кои што беше пред почето ...
РУСИЈА ВЕТИ ПРЕКИН НА ОГНОТ ЗА ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ЦИВИЛИТЕ ОТКАКО ПОЧНАЛА ЦЕЛОСЕН НАПАД НА „АЗОВСТАЛ“

РУСИЈА ВЕТИ ПРЕКИН НА ОГНОТ ЗА ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ЦИВИЛИТЕ ОТКАКО ПОЧНАЛА ЦЕЛОСЕН НАПАД НА „АЗОВСТАЛ“

Русија најави прекин на огнот од денеска со цел да се евакуираат цивилите од челичарницата „Азовстал“, откако украинските власти кажаа дека вчера бил ...
ПРВИТЕ ЦИВИЛИ ОД „АЗОВСТАЛ“ СТИГНАА НА БЕЗБЕДНО, СО НЕДЕЛИ СЕ КРИЕЛЕ ВО БУНКЕРИ ОТПОРНИ НА НУКЛЕАРЕН НАПАД

ПРВИТЕ ЦИВИЛИ ОД „АЗОВСТАЛ“ СТИГНАА НА БЕЗБЕДНО, СО НЕДЕЛИ СЕ КРИЕЛЕ ВО БУНКЕРИ ОТПОРНИ НА НУКЛЕАРЕН НАПАД

Поголема група цивили која беше евакуирана од Мариупол пристигна на релативно безбедно подрачје во Запорожје, поминувајќи низ неколку контролни точки ...
ДВА МЕСЕЦА НЕ ВИДОВМЕ БЕЛ ДЕН – ПОЧНА ЕВАКУАЦИЈАТА НА ЦИВИЛИТЕ ОД БУНКЕРИТЕ НА „АЗОВСТАЛ“ И МАРИУПОЛ

ДВА МЕСЕЦА НЕ ВИДОВМЕ БЕЛ ДЕН – ПОЧНА ЕВАКУАЦИЈАТА НА ЦИВИЛИТЕ ОД БУНКЕРИТЕ НА „АЗОВСТАЛ“ И МАРИУПОЛ

Украинските цивили заробени во челичарницата „Азовстал“ во Мариупол кој е под опсада на руските сили речиси два месеца почнаа да се евакуираат за врем ...
ЗА ДЕНЕСКА СЕ ПЛАНИРА НОВ ОБИД ЗА ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИТЕ ОД МАРИУПОЛ

ЗА ДЕНЕСКА СЕ ПЛАНИРА НОВ ОБИД ЗА ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИТЕ ОД МАРИУПОЛ

За денеска се планира евакуација од опколениот украински град Мариупол, според Петро Андриушенко, советник на градоначалникот на Мариупол. „Денеска ...
НАД 30 УКРАИНСКИ ЦИВИЛИ ЗАГИНАА ВО РУСКИ РАКЕТЕН НАПАД ДОДЕКА ЧЕКАА ДА СЕ ЕВАКУИРААТ НА ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА ВО КРАМАТОРСК

НАД 30 УКРАИНСКИ ЦИВИЛИ ЗАГИНАА ВО РУСКИ РАКЕТЕН НАПАД ДОДЕКА ЧЕКАА ДА СЕ ЕВАКУИРААТ НА ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА ВО КРАМАТОРСК

Над 30 луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени во руски ракетен напад на железничка станица во источна Украина, додека цивилите се обидуваа да зами ...
УКРАИНА ГИ ПОВИКА ЦИВИЛИТЕ ДА ГО НАПУШТАТ ЛУГАНСК ДОДЕКА МОЖАТ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКАТА ОФАНЗИВА

УКРАИНА ГИ ПОВИКА ЦИВИЛИТЕ ДА ГО НАПУШТАТ ЛУГАНСК ДОДЕКА МОЖАТ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКАТА ОФАНЗИВА

Украинските власти во источниот регион Луганск ги повикаа цивилите да си заминат додека е безбедно, предупредувајќи дека руските бомбардирања би можел ...
1 2 3 4 9 20 / 87 НАПИСИ