Таг: евакуација

1 2 3 4 5 9 30 / 87 НАПИСИ
СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЌЕ ПОМОГНЕ ЧЕТИРИ УКРАИНСКИ ДЕЦА БОЛНИ ОД РАК ДА СЕ ПРЕФРЛАТ НА ЛЕКУВАЊЕ ВО САД

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЌЕ ПОМОГНЕ ЧЕТИРИ УКРАИНСКИ ДЕЦА БОЛНИ ОД РАК ДА СЕ ПРЕФРЛАТ НА ЛЕКУВАЊЕ ВО САД

КоСтејт департмент ќе помогне во евакуацијата на четири украински деца кои се лекуваат од рак, кои среде руската инвазија ќе бидат префрлени во детска ...
ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ИЗЛЕГОА ОД СУМИ ВО ПРВАТА УСПЕШНА МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА ВО УКРАИНА

ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ИЗЛЕГОА ОД СУМИ ВО ПРВАТА УСПЕШНА МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА ВО УКРАИНА

Илјадници луѓе вчера излегоа од североисточниот град Суми во првата успешна масовна евакуација од почетокот на руската инвазија на Украина пред 14 ден ...
РУСИЈА ПРОГЛАСИ 12-ЧАСОВЕН „ТИВОК РЕЖИМ“, ПОЧНА ЕВАКУАЦИЈАТА ОД СУМИ И ИРПИН

РУСИЈА ПРОГЛАСИ 12-ЧАСОВЕН „ТИВОК РЕЖИМ“, ПОЧНА ЕВАКУАЦИЈАТА ОД СУМИ И ИРПИН

Русија утрово најави дека ќе отвори хуманитарни коридори од Киев, Чернигов, Суми, Харкив и Мариупол со цел да се евакуираат цивили, при што министерст ...
ТОА Е КРАЈНО НЕМОРАЛЕН ПРЕДЛОГ, КАЖА УКРАИНА ЗА РУСКИТЕ ХУМАНИТАРНИ КОРИДОРИ КОИ ВОДАТ КОН РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА

ТОА Е КРАЈНО НЕМОРАЛЕН ПРЕДЛОГ, КАЖА УКРАИНА ЗА РУСКИТЕ ХУМАНИТАРНИ КОРИДОРИ КОИ ВОДАТ КОН РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА

Украина кажа дека рускиот предлог хуманитарните коридори да водат кон Русија и Белорусија е комплетно неморален. Москва утрово прогласи примирје во Ки ...
РУСИЈА ПРОГЛАСИ ПРИМИРЈЕ ВО КИЕВ, ХАРКИВ, МАРИУПОЛ И СУМИ ЗАРАДИ ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИ

РУСИЈА ПРОГЛАСИ ПРИМИРЈЕ ВО КИЕВ, ХАРКИВ, МАРИУПОЛ И СУМИ ЗАРАДИ ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИ

Русија прогласи примирје и кажа дека ќе отвори хуманитарни коридори за извлекување цивили од повеќе украински градови, објавија државните медиуми. Пр ...
ПРОПАДНА И ДЕНЕШНАТА ЕВАКУАЦИЈА ОД МАРИУПОЛ, ВЕЛАТ ОД ЦРВЕНИОТ КРСТ

ПРОПАДНА И ДЕНЕШНАТА ЕВАКУАЦИЈА ОД МАРИУПОЛ, ВЕЛАТ ОД ЦРВЕНИОТ КРСТ

Пропадна и денешниот обид за евакуација на цивилното население од окружениот град Мариупол, објави Црвен крст, за што проруските сепаратисти и украинс ...
ДОГОВОРЕНО НОВО ПРИМИРЈЕ ВО МАРИУПОЛ, ЕВАКУАЦИЈАТА ТРЕБА ДА ПОЧНЕ ВО 11 ЧАСОТ

ДОГОВОРЕНО НОВО ПРИМИРЈЕ ВО МАРИУПОЛ, ЕВАКУАЦИЈАТА ТРЕБА ДА ПОЧНЕ ВО 11 ЧАСОТ

Ново привремено примирје е прогласено во Мариупол со цел да се овозможи евакуација на цивилното население, откако вчерашното траело само половина час, ...
ДЕНЕСКА ЌЕ НЕМА ЕВАКУАЦИЈА ОД МАРИУПОЛ, ВЕЛИ ЦРВЕН КРСТ, ВО ГРАДОТ НЕМА СТРУЈА, ВОДА, ГРЕЕЊЕ И МОБИЛНИ ВРСКИ

ДЕНЕСКА ЌЕ НЕМА ЕВАКУАЦИЈА ОД МАРИУПОЛ, ВЕЛИ ЦРВЕН КРСТ, ВО ГРАДОТ НЕМА СТРУЈА, ВОДА, ГРЕЕЊЕ И МОБИЛНИ ВРСКИ

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (ИЦРЦ) кажа дека планираната евакуација на цивилите од Мариупол и Волноваха веројатно нема да почне денеска. Ов ...
ОДЛОЖЕНА ЕВАКУАЦИЈАТА НА МАРИУПОЛ ЗАШТО РУСИТЕ НЕ ГО ПОЧИТУВААТ ПРИМИРЈЕТО, КАЖАА ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ

ОДЛОЖЕНА ЕВАКУАЦИЈАТА НА МАРИУПОЛ ЗАШТО РУСИТЕ НЕ ГО ПОЧИТУВААТ ПРИМИРЈЕТО, КАЖАА ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ

Локалните власти на Мариупол ја одложија планираната евакуација и ги повикаа жителите да се вратат во скривниците, зашто, како што кажаа, руските сили ...
ЖИТЕЛИТЕ НА МАРИУПОЛ ДОБИЈА ПЕТ ЧАСА ДА ГО НАПУШТАТ ГРАДОТ

ЖИТЕЛИТЕ НА МАРИУПОЛ ДОБИЈА ПЕТ ЧАСА ДА ГО НАПУШТАТ ГРАДОТ

Пет часа им е дадено на цивилите да го напуштат Мариупол, кој веќе со денови е окружен од руските сили и интензивно се гранатира. Украина и Русија утр ...
1 2 3 4 5 9 30 / 87 НАПИСИ