Таг: Европски совет

ЕУ ГИ ОСТАВИ ГРАЃАНИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЦРНА ДУПКА ЗА ПАТУВАЊА

ЕУ ГИ ОСТАВИ ГРАЃАНИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЦРНА ДУПКА ЗА ПАТУВАЊА

Европскиот совет и понатаму им препорачува на членките на ЕУ да ги ограничат патувањата од земји надвор од Унијата како дел од мерките да се спречи ши ...
ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ ОДОБРИЈА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО МАКЕДОНИЈА

ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ ОДОБРИЈА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО МАКЕДОНИЈА

Европските шефови на држави и влади, вечерва на редовниот пролетен самит на Европската Унија одобрија отворање на пристапните преговори со Северна Мак ...
МАКРОН НАВЕСТИ ДЕКА САКА ДА ДОЈДЕ ПРЕД ДА СЕ ЗНАЕ ДЕКА ЌЕ ИМА ИЗБОРИ, КАЖА АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ

МАКРОН НАВЕСТИ ДЕКА САКА ДА ДОЈДЕ ПРЕД ДА СЕ ЗНАЕ ДЕКА ЌЕ ИМА ИЗБОРИ, КАЖА АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека е неизвесна посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Скопје, бидејќи во земјава влегува ...
ПЕНДАРОВСКИ ЗАКАЖА ЛИДЕРСКА СРЕДБА В НЕДЕЛА

ПЕНДАРОВСКИ ЗАКАЖА ЛИДЕРСКА СРЕДБА В НЕДЕЛА

Претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање во јавноста откако Европскиот совет не донесе одлука земјата да почне преговори со ЕУ,  рече дека г ...
ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ, НЕМА ПРИЧИНА ЗА ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ БЕЗ ОГЛЕД КАКВИ ЌЕ БИДАТ ОДЛУКИТЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ, НЕМА ПРИЧИНА ЗА ВОНРЕДНИ ИЗБОРИ БЕЗ ОГЛЕД КАКВИ ЌЕ БИДАТ ОДЛУКИТЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека до крај останува оптимист оти земјава ќе добие датум за почнување преговори со Европската унија и дека без оглед какви ...
ХОЛАНДИЈА БАРА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ДА НЕ ОДАТ ВО ПАКЕТ ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

ХОЛАНДИЈА БАРА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ДА НЕ ОДАТ ВО ПАКЕТ ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

Холандија сака Северна Македонија и Албанија да бидат одделно третирани по прашањето дали да се отворат пристапни преговори со Европската унија, одлук ...
УСЛОВ ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ СЕ ПРЕСУДИ ЗА КОРУПЦИЈА НА ВИСОКО НИВО И РЕФОРМИ ВО ТАЈНИТЕ СЛУЖБИ И АДМИНИСТРАЦИЈАТА

УСЛОВ ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ СЕ ПРЕСУДИ ЗА КОРУПЦИЈА НА ВИСОКО НИВО И РЕФОРМИ ВО ТАЈНИТЕ СЛУЖБИ И АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Во заклучоците од вчерашниот состанок на Европскиот совет во Луксембург се вели дека за Македонија е отворен патот за почнување пристапни преговори со ...
ОСТАНУВАМ ОПТИМИСТ, ОЧЕКУВАМ ДЕН ПОСКОРО ДА СЕ РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО, ВЕЛИ ЗАЕВ

ОСТАНУВАМ ОПТИМИСТ, ОЧЕКУВАМ ДЕН ПОСКОРО ДА СЕ РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист и очекува ден поскоро да заврши спорот со Грција за името. Одговарајќи на новинарско прашање на отвор ...
БРЗАМЕ ДА ПОСТИГНЕМЕ ДОГОВОР СО ГРЦИЈА, НО ПОВАЖНО ОД РОКОТ Е ДА ДОБИЕМЕ КВАЛИТЕТНО И ОДРЖЛИВО РЕШЕНИЕ, СООПШТИ МНР

БРЗАМЕ ДА ПОСТИГНЕМЕ ДОГОВОР СО ГРЦИЈА, НО ПОВАЖНО ОД РОКОТ Е ДА ДОБИЕМЕ КВАЛИТЕТНО И ОДРЖЛИВО РЕШЕНИЕ, СООПШТИ МНР

Министерството за надворешни работи соопшти дека поважно од рокот за потпишување договор со Грција е тоа што ќе се потпише да биде квалитетно, со трај ...
9 / 9 НАПИСИ