Таг: фестивал

1 2 3 14 10 / 132 НАПИСИ
РОТЕРДАМ ОТВОРА СО „МУНК“, СЕ ВРАЌА В КИНО ПО ДВЕ КОВИД ГОДИНИ

РОТЕРДАМ ОТВОРА СО „МУНК“, СЕ ВРАЌА В КИНО ПО ДВЕ КОВИД ГОДИНИ

„Мунк“, повеќеслоен есеј на Хенрик Мартин Далсбакен за животот и уметноста на норвешкиот сликар Едвард Мунк, го отвора вечерва 52. филмски фестивал во ...
„ПРЕЕКСПОНИРАНО“ НА ВЕНИНОВА И УШТЕ ПЕТ ФИЛМА ЦЕНЗУРИРАНИ ЗА ЈАВНО ПРИКАЖУВАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО КАИРО

„ПРЕЕКСПОНИРАНО“ НА ВЕНИНОВА И УШТЕ ПЕТ ФИЛМА ЦЕНЗУРИРАНИ ЗА ЈАВНО ПРИКАЖУВАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО КАИРО

„Преекспонирано“, дебито на Елеонора Венинова кој на 20 ноември имаше светска премиера на фестивалот во Каиро, бил еден од шесте филмови кој бил забра ...
ЗЛАТЕН АЛЕКСАНДАР ВО СОЛУН ЗА „ИМАМ ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА“

ЗЛАТЕН АЛЕКСАНДАР ВО СОЛУН ЗА „ИМАМ ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА“

„Имам електрични соништа“, дебито на костариканската режисерка Валентина Маурел, приказна за семејно насилство раскажана колоритно и речиси документар ...
АГЕНТОТ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ НАПРАВИ ЅВЕЗДА, НО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАШТИТИ КАКО УМЕТНИК, ВЕЛИ ЛОРАН ГРЕГОАР, ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХИТ СЕРИЈАТА „ЈАВИ МУ СЕ НА МОЈОТ АГЕНТ“

АГЕНТОТ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ НАПРАВИ ЅВЕЗДА, НО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАШТИТИ КАКО УМЕТНИК, ВЕЛИ ЛОРАН ГРЕГОАР, ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХИТ СЕРИЈАТА „ЈАВИ МУ СЕ НА МОЈОТ АГЕНТ“

(Од Солун: Марина КОСТОВА) Агентот не може да те направи ѕвезда, но може да те заштити како уметник, рече прочуениот агент за таленти Лоран Грегоар ...
ПРИКАЗНИ ЗА НАПУШТЕНИ РОДИТЕЛИ, ЗА ЉУБОВ И НАСИЛСТВО ВО СОЛУН

ПРИКАЗНИ ЗА НАПУШТЕНИ РОДИТЕЛИ, ЗА ЉУБОВ И НАСИЛСТВО ВО СОЛУН

(Од Солун: Марина КОСТОВА) Кога на сончев есенски ден во град на море во 13.30 часот има полна киносала за дебитантски филм, тоа е најсигурен знак ...
СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВЕЧЕРВА ОТВОРА СО „ФАБЕЛМАНОВИ“ НА СПИЛБЕРГ, ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ЕДНО ОД ЖИРИЈАТА

СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВЕЧЕРВА ОТВОРА СО „ФАБЕЛМАНОВИ“ НА СПИЛБЕРГ, ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ЕДНО ОД ЖИРИЈАТА

„Фабелманови“, автобиографскиот филм на Стивен Спилберг, го отвора вечерва 63. издание на филмскиот фестивал во Солун, најголемиот во регионот. Македо ...
САКАМ ДА ЗНАМ СÈ ЗА МАКЕДОНИЈА И ДА ПРОБАМ КАЈМАК – РЕАКЦИИ ВО ТОКИО ЗА ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ

САКАМ ДА ЗНАМ СÈ ЗА МАКЕДОНИЈА И ДА ПРОБАМ КАЈМАК – РЕАКЦИИ ВО ТОКИО ЗА ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ

Македонскиот режисер Милчо Манчевски чиј седми филм „Кајмак“ имаше светска премиера во конкуренцијата на фестивалот во Токио, неделава одржа и мастерк ...
ПРЕПОЛНА САЛА И АПЛАУЗИ ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО ТОКИО

ПРЕПОЛНА САЛА И АПЛАУЗИ ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО ТОКИО

„Кајмак“, седмиот игран филм на Милчо Манчевски, денеска имаше извонредна светска премиера на филмскиот фестивал во Токио, пред преполна сала и пречек ...
РАСПРОДАДЕНИ СЕ СИТЕ ПРЕТСТАВИ НА ФЕСТИВАЛОТ РУТА ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР, ДОАЃААТ ШЕРБЕЏИЈА, МАРИЌ, ПОПОВСКИ

РАСПРОДАДЕНИ СЕ СИТЕ ПРЕТСТАВИ НА ФЕСТИВАЛОТ РУТА ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР, ДОАЃААТ ШЕРБЕЏИЈА, МАРИЌ, ПОПОВСКИ

Распродадени се билетите за сите шест претстави на фестивалот РУТА Група Триглав, кој од 14 до 19 октомври ќе се одржува во Драмски театар во Скопје, ...
УТРЕ СЕ ОТВОРА 41. СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, ЌЕ НАСТАПАТ МУЗИЧАРИ ОД ТРИ КОНТИНЕНТИ

УТРЕ СЕ ОТВОРА 41. СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, ЌЕ НАСТАПАТ МУЗИЧАРИ ОД ТРИ КОНТИНЕНТИ

Десет групи од три континенти ќе настапат на 41. издание на Скопскиот џез фестивал, што се отвора утревечер. Концертите ќе се одржуваат во Национална ...
1 2 3 14 10 / 132 НАПИСИ