Таг: Гоце Делчев

1 2 10 / 19 НАПИСИ
ИЛИ ЌЕ ИСТРПИМЕ МЕТЕЖ 40 ДЕНА ИЛИ МОСТОТ ЌЕ ПАДНЕ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“

ИЛИ ЌЕ ИСТРПИМЕ МЕТЕЖ 40 ДЕНА ИЛИ МОСТОТ ЌЕ ПАДНЕ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“

Град Скопје денеска почна со реконструкција на дилатации на мостот Гоце Делчев. Градежните работи ќе траат 40 дена при што ќе биде воведен привремен с ...
3 МЕСЕЦИ ЈАНЅА

3 МЕСЕЦИ ЈАНЅА

1 Е па, ај тогаш да одмориме. Да се олабавиме од чекањето. Може датум за почеток на преговори со ЕУ ќе има во октомври. Можеби до крајот на годината. ...
СПОМЕН КУЌАТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО БИТОЛА ЗАТВОРЕНА ВЕЌЕ ТРИ ГОДИНИ, НЕМА ДОВОЛНО ПАРИ ЗА РЕСТАВРАЦИЈА

СПОМЕН КУЌАТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО БИТОЛА ЗАТВОРЕНА ВЕЌЕ ТРИ ГОДИНИ, НЕМА ДОВОЛНО ПАРИ ЗА РЕСТАВРАЦИЈА

Од пред три години затворена е Спомен куќата на Гоце Делчев во Битола поради лошата состојба во која се наоѓа објектот. Кога ќе биде отворена повторно ...
НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ Е ГРОБОТ, ПА ПЛОЧА ГО ЧУВА СПОМЕНОТ ЗА ВНУКОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ Е ГРОБОТ, ПА ПЛОЧА ГО ЧУВА СПОМЕНОТ ЗА ВНУКОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Старите гробишта обраснати во коров во дворот на црквата „Света Петка“ во пограничното битолско село Скочивир, која низ годините останала и без икони, ...
СКУЛПТУРАТА „ХУМАНО СРЦЕ“  НА ВАЈАРОТ СМИЛКОВ  ВО ГАЛЕРИСКИОТ КОМПЛЕКС НА ОТВОРЕНО ВО ЕГИПЕТ

СКУЛПТУРАТА „ХУМАНО СРЦЕ“ НА ВАЈАРОТ СМИЛКОВ ВО ГАЛЕРИСКИОТ КОМПЛЕКС НА ОТВОРЕНО ВО ЕГИПЕТ

За прв пат македонска скулптура трајно ќе остане во големата отворена уметничка галерија во Египет, сместена во најтуристичката дестинација во оваа зе ...
ПЛАНИНАРИТЕ СО БЕЛА БОЈА ОБЕЛЕЖАА ПЕШАЧКИ ПРЕМИНИ ПРЕД ШКОЛИ ВО БИТОЛА

ПЛАНИНАРИТЕ СО БЕЛА БОЈА ОБЕЛЕЖАА ПЕШАЧКИ ПРЕМИНИ ПРЕД ШКОЛИ ВО БИТОЛА

Членови на планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ рано утрово со бела боја ги обележаа пешачките премини кои водат до основното училиште „Гоце Делчев“ ...
СПОР ЗА ДОГОВОР

СПОР ЗА ДОГОВОР

1 Многу е тешко да се прифати дека е постигнат договор со Грција. Некако потсвесно, кога ќе се спомене Грција ти доаѓа да изговориш „спорот за името“, ...
„ГО ПОСЛУШАВМЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ КОЈ РЕЧЕ ДА НЕ СЕ ГУБИ ВРЕМЕТО“ – ЗАЕВ И БОРИСОВ ЗАЕДНО ЗА ИЛИНДЕН

„ГО ПОСЛУШАВМЕ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ КОЈ РЕЧЕ ДА НЕ СЕ ГУБИ ВРЕМЕТО“ – ЗАЕВ И БОРИСОВ ЗАЕДНО ЗА ИЛИНДЕН

Со положување венец на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје, утрово македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот колега Бојко Борис ...
СО ЗАЕДНИЧКО ПОКЛOНУВАЊЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ЗАЕВ И БОРИСОВ ЌЕ ГО ОДБЕЛЕЖАТ ИЛИНДЕН

СО ЗАЕДНИЧКО ПОКЛOНУВАЊЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ЗАЕВ И БОРИСОВ ЌЕ ГО ОДБЕЛЕЖАТ ИЛИНДЕН

Премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов, заеднички ќе го одбележат националниот празник Илинден, со положување цвеќе на гроб ...
ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА НА МАКЕДОНСКИ И НА БУГАРСКИ ЈАЗИК ЌЕ ГО ПОТПИШАТ ПРЕМИЕРИТЕ ЗАЕВ И БОРИСОВ ДЕНЕС ВО ВЛАДАТА

ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА НА МАКЕДОНСКИ И НА БУГАРСКИ ЈАЗИК ЌЕ ГО ПОТПИШАТ ПРЕМИЕРИТЕ ЗАЕВ И БОРИСОВ ДЕНЕС ВО ВЛАДАТА

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија ќе биде потпишан денес во 13 и 35 часот во Скопје. Договорот ќе биде ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ