Таг: граѓанска војна

НАЈМАЛКУ 70 ЗАГИНАТИ ВО НАВОДЕН ХЕМИСКИ НАПАД ВО СИРИЈА

НАЈМАЛКУ 70 ЗАГИНАТИ ВО НАВОДЕН ХЕМИСКИ НАПАД ВО СИРИЈА

Најмалку 70 луѓе загинаа во наводен хемиски напад во Дума, последниот град под контрола на бунтовниците во областа Источна Гута, близу сирискиот главе ...
УБИЕН БИВШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЈЕМЕН, КОЈ ВЛАДЕЕШЕ СО ЗЕМЈАТА 25 ГОДИНИ

УБИЕН БИВШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЈЕМЕН, КОЈ ВЛАДЕЕШЕ СО ЗЕМЈАТА 25 ГОДИНИ

Поранешниот претседател на Јемен, Али Абдула Салех, кој владееше со земјата 25 години и имаше клучна улога во актуелната граѓанска војна, е убиен во г ...
10 ДО 20 МИЛИОНИ

10 ДО 20 МИЛИОНИ

1 СДСМ прави погрешна слика за стварноста кога за оваа техничка влада го користи терминот „влада во заминување“. Какво заминување? Оваа влада е исто т ...
ЦИВИЛИТЕ И БУНТОВНИЦИТЕ СЕ ЕВАКУИРААТ ОД АЛЕП

ЦИВИЛИТЕ И БУНТОВНИЦИТЕ СЕ ЕВАКУИРААТ ОД АЛЕП

Сириските воени претставници денеска соопштија дека се направени сите подготовки и оти евакуацијата на цивили и на бунтовници од Алеп може да почне во ...
ВО АЛЕП СЕ УБИВААТ ЦИВИЛИ НА ЛИЦЕ МЕСТО, АЛАРМИРАА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

ВО АЛЕП СЕ УБИВААТ ЦИВИЛИ НА ЛИЦЕ МЕСТО, АЛАРМИРАА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ

Владините сили имаат извршено егзекуции на цивили во Алеп, вклучувајќи жени и деца, велат од Обединетите нации, додека привршува битката за најголемио ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЛУМБИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХУАН МАНУЕЛ САНТОС

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЛУМБИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХУАН МАНУЕЛ САНТОС

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос ја доби Нобеловата награда за мир за неговиот труд да му стави крај на 52-годишниот конфликт со левичарски ...
САД И РУСИЈА ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА, ЗАЕДНО ЌЕ ГИ БОМБАРДИРААТ ИСЛАМСКА ДРЖАВА И АЛ-КАЕДА

САД И РУСИЈА ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА, ЗАЕДНО ЌЕ ГИ БОМБАРДИРААТ ИСЛАМСКА ДРЖАВА И АЛ-КАЕДА

САД и Русија соопштија дека постигнале договор за Сирија, кој предвидува примирје низ целата земја, почнувајќи од следниот понеделник, а една недела п ...
7 / 7 НАПИСИ