Таг: гробишта

1 2 3 20 / 22 НАПИСИ
БИТОЛЧАНИ ДЕНЕСКА ТЕРААТ ЗАДУШНИЦА НА ГРОБИШТА, НО БЕЗ МЕТЕЖ

БИТОЛЧАНИ ДЕНЕСКА ТЕРААТ ЗАДУШНИЦА НА ГРОБИШТА, НО БЕЗ МЕТЕЖ

Голем дел од битолчани денеска отидоа на гробишта и да ги опеат мртвите, откако вчера Владата донесе забрана за посета на гробишта од вечерва во 21 ча ...
МПЦ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ ДА НОСАТ МАСКА НА ГРОБИШТА ЗА ЗАДУШНИЦА И ДА ОДАТ САМО НАЈБЛИСКИТЕ

МПЦ ПОВИКУВА ГРАЃАНИТЕ ДА НОСАТ МАСКА НА ГРОБИШТА ЗА ЗАДУШНИЦА И ДА ОДАТ САМО НАЈБЛИСКИТЕ

За Задушница поповите можат да ги пеат гробовите, а граѓаните задолжително да носат маска, велат од Македонската Православна Црква –Охридска Архиеписк ...
ТЕТОВО ЌЕ ДОБИЕ КАПЕЛА, НО ОСТАНУВА ПРОБЛЕМОТ СО УРЕДУВАЊЕТО НА ГРАДСКИТЕ ГРОБИШТА ВО ФАЛИШЕ

ТЕТОВО ЌЕ ДОБИЕ КАПЕЛА, НО ОСТАНУВА ПРОБЛЕМОТ СО УРЕДУВАЊЕТО НА ГРАДСКИТЕ ГРОБИШТА ВО ФАЛИШЕ

Во Тетово наскоро ќе биде предадена во употреба капела веднаш до градските православни гробишта. Така најави градоначалничката Теута Арифи на средбата ...
СО ПОРАКА ЗА ПОМИРУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА СО СОСЕДИТЕ, ФРАНЦИЈА, БРИТАНИЈА И ГЕРМАНИЈА ВО БИТОЛА И СКОПЈЕ ОДБЕЛЕЖАА 100 ГОДИНИ ОД КРАЈОТ НА ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА

СО ПОРАКА ЗА ПОМИРУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА СО СОСЕДИТЕ, ФРАНЦИЈА, БРИТАНИЈА И ГЕРМАНИЈА ВО БИТОЛА И СКОПЈЕ ОДБЕЛЕЖАА 100 ГОДИНИ ОД КРАЈОТ НА ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА

На Француските и Германските гробишта во Битола и на Британските во Скопје, денеска беше одбележана стогодишнината од крајот на Првата светска војна. ...
ВАЛАНДОВО УРЕДУВА ПАРЦЕЛА ЗА НОВИ ГРОБИШТА ОТИ ВО ПОСТОЕЧКАТА СЕ ПОГРЕБУВААТ ВО КАРПИ

ВАЛАНДОВО УРЕДУВА ПАРЦЕЛА ЗА НОВИ ГРОБИШТА ОТИ ВО ПОСТОЕЧКАТА СЕ ПОГРЕБУВААТ ВО КАРПИ

Валандово ја почна постапката за уредување парцела за нови гробишта, откако жителите на овој град со години реагираат оти нема слободни гробни места в ...
ВЕЛЕШКАТА ЧАЛГИЈА СВИРИ НА ПОГРЕБИ ПО АМАНЕТ НА ПОКОЈНИКОТ

ВЕЛЕШКАТА ЧАЛГИЈА СВИРИ НА ПОГРЕБИ ПО АМАНЕТ НА ПОКОЈНИКОТ

Тогаш кога солзите сами течат, во Велес имало случаи на гробот од покојниот да се пее, да се свири и да се игра. Не од радост, туку да се исполни аман ...
НАВИВАЧИТЕ НА ШАЛКЕ ВЕРНИ И ПО СМРТТА, ЗА 15 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗАКУПУВААТ ГРОБ ДО СТАДИОНОТ НА ГЕРМАНСКИОТ КЛУБ

НАВИВАЧИТЕ НА ШАЛКЕ ВЕРНИ И ПО СМРТТА, ЗА 15 ЕВРА МЕСЕЧНО ЗАКУПУВААТ ГРОБ ДО СТАДИОНОТ НА ГЕРМАНСКИОТ КЛУБ

Навивачите на германскиот прволигаш Шалке на секој стадион ја истакнуваат верноста кон клубот пеејќи ги стиховите „син и бел за живот цел“, но тој е е ...
НЕ СЕ ЧУВСТВУВАМ КАКО ГЕРМАНЕЦ, САКАМ ДА МЕ ПОГРЕБАТ ВО ВИМБЛДОН, ВЕЛИ ТЕНИСКАТА ЛЕГЕНДА БОРИС БЕКЕР

НЕ СЕ ЧУВСТВУВАМ КАКО ГЕРМАНЕЦ, САКАМ ДА МЕ ПОГРЕБАТ ВО ВИМБЛДОН, ВЕЛИ ТЕНИСКАТА ЛЕГЕНДА БОРИС БЕКЕР

Поранешниот германски тенисер Борис Бекер вели дека веќе не се чувствува како Германец и дека сака да биде погребан, како што тој кажа, во неговиот до ...
ВО СЕЛО ОД 500 ЖИТЕЛИ НАПРАВИЛЕ ДВЕ КАПЕЛИ, АМА МРТОВЦИТЕ НЕ ГИ ДЕЛАТ НА ВМРОВЦИ И СДСМОВЦИ

ВО СЕЛО ОД 500 ЖИТЕЛИ НАПРАВИЛЕ ДВЕ КАПЕЛИ, АМА МРТОВЦИТЕ НЕ ГИ ДЕЛАТ НА ВМРОВЦИ И СДСМОВЦИ

Крушевското село Свето Митрани го бие глас дека жителите толку многу ги поделила политиката што и мртовците ги носат во различен трем на опело пред по ...
ПОЛИЦИЈАТА ОТКРИ БИЗНИС СО КРАДЕНИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ

ПОЛИЦИЈАТА ОТКРИ БИЗНИС СО КРАДЕНИ НАДГРОБНИ ПЛОЧИ

Масивните надгробни плочи од мермер тешки од 300 килограми до пола тон, кои под чудни околности исчезнаа од гробиштата во Ѓорче Петров лани во август, ...
1 2 3 20 / 22 НАПИСИ