Таг: ХЕРА

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ОД ДЕНЕС БЕСПЛАТНО ТЕСТИРАЊЕ ЗА ХИВ ВО МЛАДИНСКИОТ ЦЕНТАР НА ХЕРА

ОД ДЕНЕС БЕСПЛАТНО ТЕСТИРАЊЕ ЗА ХИВ ВО МЛАДИНСКИОТ ЦЕНТАР НА ХЕРА

Од денес до следниот петок во Младинскиот центар на ХЕРА „Сакам да знам” на Водно ќе биде достапно бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ ...
СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ СЕ УЧИ ВО ОСМО И ДЕВЕТТО ОДДЕЛEНИЕ ВО ЧЕТИРИ УЧИЛИШТА ОД 2021

СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ СЕ УЧИ ВО ОСМО И ДЕВЕТТО ОДДЕЛEНИЕ ВО ЧЕТИРИ УЧИЛИШТА ОД 2021

Четири училишта од рурална и урбана средина ќе бидат избрани за пилот-програмата за сеопфатно сексуално образование (ССО), која треба да стартува од с ...
СТАПИ НА СИЛА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПРЕКИН НА БРЕМЕНОСТА, НЕВЛАДИНАТА ХЕРА СО ПРОМОТИВНА КАМПАЊА ЗА ЖЕНИТЕ

СТАПИ НА СИЛА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПРЕКИН НА БРЕМЕНОСТА, НЕВЛАДИНАТА ХЕРА СО ПРОМОТИВНА КАМПАЊА ЗА ЖЕНИТЕ

Стапи на сила новиот закон за прекин на бременоста, со кој им се олеснува на жените да го остварат ова право. Од Министерството за здравство велат дек ...
ХЕРА СО ПОВИК ДО УМЕТНИЦИТЕ ДА ДОНИРААТ ДЕЛА, ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА ЌЕ ОДАТ ЗА ДЕЦА И СЕМЕЈСТВА ЖРТВИ НА НАСИЛСТВО

ХЕРА СО ПОВИК ДО УМЕТНИЦИТЕ ДА ДОНИРААТ ДЕЛА, ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА ЌЕ ОДАТ ЗА ДЕЦА И СЕМЕЈСТВА ЖРТВИ НА НАСИЛСТВО

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА организира акција преку која ги кани сите уметници од Македонија да донираат уметнички дела ...
НАПАДИТЕ ВРЗ ЛГБТИ ЛУЃЕТО ЗАГЛАВЕНИ ВО ОБВИНИТЕЛСТВО

НАПАДИТЕ ВРЗ ЛГБТИ ЛУЃЕТО ЗАГЛАВЕНИ ВО ОБВИНИТЕЛСТВО

Намалување на предрасудите кон ЛГБТИ луѓето и елиминација на насилството поради сексуална и родова ориентација е целта на националната кампања „Не суд ...
БЕСПЛАТНИ ТЕСТОВИ ЗА ХИВ ВО МЛАДИНСКИОТ ЦЕНТАР НА ХЕРА НА ВОДНО ЗА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА ТЕСТИРАЊЕ

БЕСПЛАТНИ ТЕСТОВИ ЗА ХИВ ВО МЛАДИНСКИОТ ЦЕНТАР НА ХЕРА НА ВОДНО ЗА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА ТЕСТИРАЊЕ

Под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“ вчера почна Европската недела на тестирање за ХИВ која ќе трае до крајот на месецот. Тестирањето се врши во ...
ПОМАЛКУ ОД ТРИ ОТСТО ОД МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА КОРИСТАТ КОНТРАЦЕПЦИЈА

ПОМАЛКУ ОД ТРИ ОТСТО ОД МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА КОРИСТАТ КОНТРАЦЕПЦИЈА

Само 1,6 проценти од младите до 29 години во Македонија користат орална контрацепција, односно анти-беби пилули, а помалку од 3 проценти од паровите к ...
ГИНЕКОЛОГОТ ДА НЕ ГИ ИЗРАЗУВА СВОИТЕ РЕЛИГИОЗНИ СТАВОВИ ПРЕД ПАЦИЕНТИ, БАРА НЕВЛАДИНАТА ХЕРА

ГИНЕКОЛОГОТ ДА НЕ ГИ ИЗРАЗУВА СВОИТЕ РЕЛИГИОЗНИ СТАВОВИ ПРЕД ПАЦИЕНТИ, БАРА НЕВЛАДИНАТА ХЕРА

Асоцијација за здравствена едукација и истражување ХЕРА најостро го осудува секое советување за абортус кое е пристрасно, субјективно, засновано врз р ...
ВЛАДАТА ИТНО ДА ГИ УКИНЕ ВИДЕОСПОТОВИТЕ ПРОТИВ АБОРТУС, ПОБАРА НЕВЛАДИНИОТ СЕКТОР

ВЛАДАТА ИТНО ДА ГИ УКИНЕ ВИДЕОСПОТОВИТЕ ПРОТИВ АБОРТУС, ПОБАРА НЕВЛАДИНИОТ СЕКТОР

Постоечкиот закон за прекин на бременоста е ограничувачки и го крши правото на жената сама да одлучува за абортусот, покажа истражувањето на невладини ...
НЕВЛАДИНИТЕ ПОБАРАА ПОМОШ ОД ТАРАВАРИ ЗА ДА НЕ СЕ ЗАТВОРАТ СЕРВИСИТЕ ЗА ЛИЦАТА СО ХИВ

НЕВЛАДИНИТЕ ПОБАРАА ПОМОШ ОД ТАРАВАРИ ЗА ДА НЕ СЕ ЗАТВОРАТ СЕРВИСИТЕ ЗА ЛИЦАТА СО ХИВ

Итно да се најде решение за да не се затворат од први следниот месец сервисите за поддршка на сексуалните работници, лицата што инјектираат дроги, лиц ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ