Таг: Херсон

1 2 3 6 10 / 59 НАПИСИ
УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА ПРЕСРЕТНАЛА РАЗГОВОР КОЈ ПОТВРДУВА ДЕКА РУСИТЕ ЈА РАЗНЕЛЕ БРАНАТА ВО ХЕРСОН

УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА ПРЕСРЕТНАЛА РАЗГОВОР КОЈ ПОТВРДУВА ДЕКА РУСИТЕ ЈА РАЗНЕЛЕ БРАНАТА ВО ХЕРСОН

Украинската безбедносна служба (СБУ) вели дека пресретнала телефонски разговор кој потврдува дека руска саботерска група е одговорна за разнесувањето ...
600 КВАДРАТНИ КИЛОМЕТРИ ОД ХЕРСОН СЕ ПОПЛАВЕНИ ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА, СЕ ОЧЕКУВА ВОДАТА ОД УТРЕ ДА СЕ ПОВЛЕКУВА

600 КВАДРАТНИ КИЛОМЕТРИ ОД ХЕРСОН СЕ ПОПЛАВЕНИ ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА, СЕ ОЧЕКУВА ВОДАТА ОД УТРЕ ДА СЕ ПОВЛЕКУВА

Околу 600 квадратни километри се под вода како резултат на уништувањето на браната Каховка во јужниот украински регион Херсон, а локалните медиуми соо ...
СТОТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ОСТАНАА БЕЗ ПРИСТАП ДО ВОДА ЗА ПИЕЊЕ ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, ЧИИ ПОЛИЊА БИ МОЖЕЛЕ ДА СТАНАТ ПУСТИНА

СТОТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ОСТАНАА БЕЗ ПРИСТАП ДО ВОДА ЗА ПИЕЊЕ ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, ЧИИ ПОЛИЊА БИ МОЖЕЛЕ ДА СТАНАТ ПУСТИНА

Стотици илјади луѓе останаа без нормален пристап до вода за пиење по уништувањето на браната во Нова Каховка, додека министерството за земјоделство пр ...
НАД 42.000 ЛУЃЕ ВО ОПАСНОСТ ОД ПОПЛАВА ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, ВРВОТ НА ИЗЛЕВАЊЕТО НА ВОДАТА СЕ ОЧЕКУВА ДЕНЕСКА

НАД 42.000 ЛУЃЕ ВО ОПАСНОСТ ОД ПОПЛАВА ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, ВРВОТ НА ИЗЛЕВАЊЕТО НА ВОДАТА СЕ ОЧЕКУВА ДЕНЕСКА

Илјадници луѓе ги напуштија своите поплавени домови и се очекува нивото на водата да продолжи да расте, откако вчера беше уништена важна брана во јужн ...
РУСИЈА И УКРАИНА МЕЃУСЕБНО СЕ ОБВИНУВААТ ЗА УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, НИВОТО НА ВОДАТА ПОРАСНА И НА 11 МЕТРИ

РУСИЈА И УКРАИНА МЕЃУСЕБНО СЕ ОБВИНУВААТ ЗА УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, НИВОТО НА ВОДАТА ПОРАСНА И НА 11 МЕТРИ

Порој од вода се излева низ уништената брана на реката Днепар која ги раздвојува руските и украинските сили во јужниот регион Херсон, предизвикувајќи ...
ПОЧНАА ПОПЛАВУВАЊЕТО И ЕВАКУАЦИЈАТА НА НАСЕЛЕНИ МЕСТА ПОКРАЈ ДНЕПАР ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, ЗАГРОЗЕНИ 16.000 ЛУЃЕ

ПОЧНАА ПОПЛАВУВАЊЕТО И ЕВАКУАЦИЈАТА НА НАСЕЛЕНИ МЕСТА ПОКРАЈ ДНЕПАР ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА ВО ХЕРСОН, ЗАГРОЗЕНИ 16.000 ЛУЃЕ

Руските сили ја разнесоа браната во Нова Каховка во паника, соопшти разузнавачкиот оддел на украинското министерство за одбрана, додавајќи дека станув ...
РАЗНЕСЕНА ВАЖНА БРАНА ВО ЈУЖНИОТ РЕГИОН ХЕРСОН, СЕ ЗАКАНУВААТ ПОПЛАВИ

РАЗНЕСЕНА ВАЖНА БРАНА ВО ЈУЖНИОТ РЕГИОН ХЕРСОН, СЕ ЗАКАНУВААТ ПОПЛАВИ

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за разнесувањето на важна брана во јужниот регион Херсон, што предизвика обемни поплави. Непотврдени видеосни ...
УКРАИНА ПОТВРДИ ДЕКА НЕЈЗИНАТА ВОЈСКА ИЗВЕДУВА АКЦИИ НА ИСТОЧНИОТ БРЕГ НА ДНЕПАР КАЈ ХЕРСОН

УКРАИНА ПОТВРДИ ДЕКА НЕЈЗИНАТА ВОЈСКА ИЗВЕДУВА АКЦИИ НА ИСТОЧНИОТ БРЕГ НА ДНЕПАР КАЈ ХЕРСОН

Украинските сили стационирани на западниот брег на Днепар често изведуваат акции на другата страна на реката кај градот Херсон во обид да ги изместат ...
УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ГО ПРЕМИНАЛЕ ДНЕПАР ВО ХЕРСОН И УТВРДИЛЕ НОВИ ПОЗИЦИИ

УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ГО ПРЕМИНАЛЕ ДНЕПАР ВО ХЕРСОН И УТВРДИЛЕ НОВИ ПОЗИЦИИ

Украинските сили успешно воспоставиле позиции на источната страна на реката Днепар во јужниот регион Херсон, покажуваат нови анализи, што би можеле да ...
ПУТИН ГИ ПОСЕТИ ОКУПИРАНИТЕ РЕГИОНИ ХЕРСОН И ЛУГАНСК И НА РУСКАТА ВОЈСКА Ѝ ДОНЕСЕ ИКОНИ

ПУТИН ГИ ПОСЕТИ ОКУПИРАНИТЕ РЕГИОНИ ХЕРСОН И ЛУГАНСК И НА РУСКАТА ВОЈСКА Ѝ ДОНЕСЕ ИКОНИ

Владимир Путин ненајавено ги посети руските сили во окупираните украински региони Херсон и Луганск, потврди Кремљ, не додавајќи кога се случило тоа. К ...
1 2 3 6 10 / 59 НАПИСИ