Таг: хидроцентрали

ШТЕТАТА ОД МАЛИТЕ ХИДРОЦЕНТРАЛИ ВО ФОКУСОТ НА ФОТОИЗЛОЖБАТА „КАДЕ РЕКАТА ТЕКЛА, ПАК ЌЕ ТЕЧЕ“

ШТЕТАТА ОД МАЛИТЕ ХИДРОЦЕНТРАЛИ ВО ФОКУСОТ НА ФОТОИЗЛОЖБАТА „КАДЕ РЕКАТА ТЕКЛА, ПАК ЌЕ ТЕЧЕ“

Изложбата „Каде реката текла, пак ќе тече“, во чиј фокус се последиците од изградбата на малите хидроцентрали во заштитените подрачја, ќе се отвори ве ...
ВАРДАР КАЈ ГОСТИВАР Е БРАЗДА БЕЗ ВОДА ПОЛНА СО СМЕТ, ОТИ ЕСМ ГИ САНИРА КАНАЛИТЕ ЗА МАВРОВСКИТЕ ХИДРОЦЕНТРАЛИ

ВАРДАР КАЈ ГОСТИВАР Е БРАЗДА БЕЗ ВОДА ПОЛНА СО СМЕТ, ОТИ ЕСМ ГИ САНИРА КАНАЛИТЕ ЗА МАВРОВСКИТЕ ХИДРОЦЕНТРАЛИ

Сушата која трае веќе неколку месеци и техничките интервенции на мавровските хидроцентрали, придонесоа деновиве реката Вардар во Гостивар да изгледа к ...
ЌЕ СЕ ФОРМИРА РЕНЏЕРСКА СЛУЖБА ЗА ДА ГО ЧУВА НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ШАР ПЛАНИНА, РЕЧЕ НУРЕДИНИ

ЌЕ СЕ ФОРМИРА РЕНЏЕРСКА СЛУЖБА ЗА ДА ГО ЧУВА НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ШАР ПЛАНИНА, РЕЧЕ НУРЕДИНИ

Ренџерска служба ќе се грижи за националниот парк Шар Планина, најави денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Откако Собранието на 30 ју ...
ДА ЗАПРЕ ТЕРОРОТ И МАСАКРОТ ВРЗ ЛЕШНИЦА, РЕАГИРААТ МАКЕДОНСКИТЕ АЛПИНИСТИ ЗА ИЗГРАДБАТА НА ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ШАРА

ДА ЗАПРЕ ТЕРОРОТ И МАСАКРОТ ВРЗ ЛЕШНИЦА, РЕАГИРААТ МАКЕДОНСКИТЕ АЛПИНИСТИ ЗА ИЗГРАДБАТА НА ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ШАРА

Македонската алпинистичка федерација (МАФ) најостро ја осудува изградбата на неколку мали хидроцентрали на Лешница, еден од најубавите предели на Шар ...
АКТИВИСТИТЕ И ЖИТЕЛИТЕ ОД ТЕТОВСКО ФОРМИРАА „ЗЕЛЕН ФРОНТ“ ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ИЗГРАДБАТА НА ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ЛЕШНИЦА

АКТИВИСТИТЕ И ЖИТЕЛИТЕ ОД ТЕТОВСКО ФОРМИРАА „ЗЕЛЕН ФРОНТ“ ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ИЗГРАДБАТА НА ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ЛЕШНИЦА

Повеќе невладини здруженија, еколошки и планинарски друштва и жители на Тетово и селата Бозовце, Вешала, Вејце и Вратница се обединија и формираа иниц ...
ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ КАЈ СЕЛОТО ДОБРОШТЕ СЕ ПРИЧИНАТА ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ПОПЛАВИ, А НЕ ОБИЛНИТЕ ДОЖДОВИ, ОБВИНУВААТ ТЕТОВСКИТЕ ЕКОЛОГИСТИ

ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ КАЈ СЕЛОТО ДОБРОШТЕ СЕ ПРИЧИНАТА ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ПОПЛАВИ, А НЕ ОБИЛНИТЕ ДОЖДОВИ, ОБВИНУВААТ ТЕТОВСКИТЕ ЕКОЛОГИСТИ

Тетовските екологисти од движењето „Еко герила“ обвинуваат дека не силниот дожд, туку минихидроцентралите над селото Доброште се причината за неодамне ...
АНТИКОРУПЦИСКА ЌЕ ИСПИТУВА КАКО МИЦКОСКИ ДОБИЛ КОНЦЕСИИ ЗА ХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОДЕКА БИЛ ДИРЕКТОР НА ЕЛЕМ И СОВЕТНИК НА ГРУЕВСКИ

АНТИКОРУПЦИСКА ЌЕ ИСПИТУВА КАКО МИЦКОСКИ ДОБИЛ КОНЦЕСИИ ЗА ХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОДЕКА БИЛ ДИРЕКТОР НА ЕЛЕМ И СОВЕТНИК НА ГРУЕВСКИ

Антикорупциската комисија на денешната седница одлучи да отвори постапка како лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во време додека бил директор на ...
АНТИКОРУПЦИСКА ОТВОРИ ПОСТАПКА ЗА ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ НА МИЦКОСКИ

АНТИКОРУПЦИСКА ОТВОРИ ПОСТАПКА ЗА ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ НА МИЦКОСКИ

Антикорупциската комисија ќе испитува како лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во време додека бил директор на државната ЕЛЕМ и советник за енерг ...
СЛЕДНАТА ГОДИНА ОГЛАС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ ПАРЦЕЛИ ЗА ИЗГРАДБА НА ФОТОВОЛТАИЧНИ ЕЛЕКТРАНИ

СЛЕДНАТА ГОДИНА ОГЛАС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ ПАРЦЕЛИ ЗА ИЗГРАДБА НА ФОТОВОЛТАИЧНИ ЕЛЕКТРАНИ

Оглас за изградба на фотоволтаични електрани за следната година најави денес вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, кој кажа дека државата в ...
ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРУЈА ПРЕПОПОЛОВЕНО ОД 2006 ГОДИНА, СИТУАЦИЈАТА КАТАСТРОФАЛНА, ВЕЛАТ ОД ЕЛЕМ

ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРУЈА ПРЕПОПОЛОВЕНО ОД 2006 ГОДИНА, СИТУАЦИЈАТА КАТАСТРОФАЛНА, ВЕЛАТ ОД ЕЛЕМ

Новиот директор на АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) Драган Миновски вели дека од 2006 година наваму прозводството на електрична енергија во Македониј ...
10 / 10 НАПИСИ