Таг: имунитет

1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ
СОЛИДЕН ИМУНИТЕТ НА КОВИД-19 ПОКАЖА СЕРОЛОШКОТО ТЕСТИРАЊЕ НА СКОПЈАНИТЕ, ВЕЛИ Д-Р ПЕТЛИЧКОВСКИ

СОЛИДЕН ИМУНИТЕТ НА КОВИД-19 ПОКАЖА СЕРОЛОШКОТО ТЕСТИРАЊЕ НА СКОПЈАНИТЕ, ВЕЛИ Д-Р ПЕТЛИЧКОВСКИ

Солиден имунитет на ковид-19 покажаа првичните резултати добиени од серолошкото тестирање спроведено во Скопје кај 920 лица, рече рече директорот на И ...
И ВЕЛЕС ВКЛУЧЕН ВО ИСТРАЖУВАЊЕТО ЗА АНТИТЕЛА ЗА КОВИД-19 И КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

И ВЕЛЕС ВКЛУЧЕН ВО ИСТРАЖУВАЊЕТО ЗА АНТИТЕЛА ЗА КОВИД-19 И КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

Центарот за јавно здравје во Велес е вклучен во истражување за серо-епидемиолошката состојба со ковид-19, проект на Министереството за здравство, Инст ...
ДЕЦАТА ВО НОВ ЗЕЛАНД СЕ РАЗБОЛУВААТ ПОВЕЌЕ БИДЕЈЌИ НЕ РАЗВИЛЕ ИМУНИТЕТ ПОРАДИ КОВИД МЕРКИТЕ

ДЕЦАТА ВО НОВ ЗЕЛАНД СЕ РАЗБОЛУВААТ ПОВЕЌЕ БИДЕЈЌИ НЕ РАЗВИЛЕ ИМУНИТЕТ ПОРАДИ КОВИД МЕРКИТЕ

Новозеландските болници се соочуваат со исплата на „имунолошки долг“ создаден од карантините поради ковид-19 и болничките одделенија се преплавени со ...
СО ВАКЦИНИРАЊЕ НА ДЕЦАТА ПРОТИВ КОВИД-19 ЌЕ СТИГНЕМЕ ДО КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ, КАЖА ФИЛИПЧЕ ВО ОХРИД

СО ВАКЦИНИРАЊЕ НА ДЕЦАТА ПРОТИВ КОВИД-19 ЌЕ СТИГНЕМЕ ДО КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ, КАЖА ФИЛИПЧЕ ВО ОХРИД

„Имунизацијата на децата против ковид-19 е единствен начин да стигнеме до соодветен процент на колективен имунитет. Некои земји тоа вакцинирање го вов ...
ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ОТКАКО ГО ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 МОЖЕ ДА ИМААТ ДОЛГОТРАЕН ИМУНИТЕТ, ВЕЛАТ ДВЕ НОВИ ИСТРАЖУВАЊА

ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ОТКАКО ГО ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 МОЖЕ ДА ИМААТ ДОЛГОТРАЕН ИМУНИТЕТ, ВЕЛАТ ДВЕ НОВИ ИСТРАЖУВАЊА

Имунитетот против ковид-19 трае најмалку една година, можеби доживотно и се подобрува низ времето особено после вакцинирањето, велат две нови студии. ...
РУСИЈА ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАЛА 7,7 МИЛИОНИ ЛУЃЕ, ИАКО УШТЕ ВО АВГУСТ ЈА ОДОБРИ ПРВАТА КОВИД ВАКЦИНА

РУСИЈА ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАЛА 7,7 МИЛИОНИ ЛУЃЕ, ИАКО УШТЕ ВО АВГУСТ ЈА ОДОБРИ ПРВАТА КОВИД ВАКЦИНА

Русија досега вакцинирала 12,1 милион луѓе против ковид-19, објави вицепремиерката Татјана Голикова, што е околу 10% од возрасното население во земјат ...
ИЗРАЕЛ БЕЗ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД КОВИД-19 ЗА ПРВПАТ ОД ЈУНИ, ЗЕМЈАТА СЕ БЛИЖИ КОН КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

ИЗРАЕЛ БЕЗ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД КОВИД-19 ЗА ПРВПАТ ОД ЈУНИ, ЗЕМЈАТА СЕ БЛИЖИ КОН КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

Израел не регистрираше ниеден смртен случај од ковид-19 за првпат во последните десет месеци, додека земјата продолжува со забрзаната имунизација. Мин ...
САМО ЕДНА ДОЗА ОД КОВИД ВАКЦИНА ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗА КАЈ СИТЕ ВОЗРАСНИ ГРУПИ, ПОКАЖА ГОЛЕМО БРИТАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

САМО ЕДНА ДОЗА ОД КОВИД ВАКЦИНА ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗА КАЈ СИТЕ ВОЗРАСНИ ГРУПИ, ПОКАЖА ГОЛЕМО БРИТАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

Шансите да се заразите со коронавирус значително се намалуваат по само една доза од вакцината на „Фајзер/Бионтек“ или на „АстраЗенека“, покажа ново го ...
ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА АНГЛИСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА АНГЛИСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

Повеќето луѓе кои го прележале коронавирусот се заштитени од повторна зараза најмалку пет месеци, вели истражување спроведено од англиски здравствени ...
РУСИЈА ЌЕ МУ ОБЕЗБЕДИ ДОЖИВОТЕН ИМУНИТЕТ НА ПУТИН ОД КРИМИНАЛНИ ИСТРАГИ

РУСИЈА ЌЕ МУ ОБЕЗБЕДИ ДОЖИВОТЕН ИМУНИТЕТ НА ПУТИН ОД КРИМИНАЛНИ ИСТРАГИ

Долниот дом на рускиот парламент (Дума) поддржа закон со кој на руските претседатели им се обезбедува имунитет од криминални истраги откако ќе заминат ...
1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ