Таг: инвазија

1 2 3 9 10 / 83 НАПИСИ
РУСИЈА ВЕРБАЛНО ГИ ПРИФАТИ СИТЕ НАШИ ПРЕДЛОЗИ, ОСВЕН ЗА КРИМ, ВЕЛИ ШЕФОТ НА УКРАИНСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ

РУСИЈА ВЕРБАЛНО ГИ ПРИФАТИ СИТЕ НАШИ ПРЕДЛОЗИ, ОСВЕН ЗА КРИМ, ВЕЛИ ШЕФОТ НА УКРАИНСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ

Шефот на украинскиот преговарачки тим Давид Аракамија вели дека Русија вербално се согласила на клучните украински предлози. Аракамија за украинскиот ...
УКРАИНА ЈА ПОВИКА КИНА ДА ГО ОСУДИ ВАРВАРСТВОТО НА РУСИЈА

УКРАИНА ЈА ПОВИКА КИНА ДА ГО ОСУДИ ВАРВАРСТВОТО НА РУСИЈА

Украина ја повика Кина да му се придружи на Западот во осудата на руската инвазија, откако оваа земја се обидува да одржи дипломатска дистанца од војн ...
КРИВИЧНО ДЕЛО Е МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ ДА СЕ БОРАТ ВО УКРАИНА, НА РУСКА ИЛИ НА УКРАИНСКА СТРАНА

КРИВИЧНО ДЕЛО Е МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ ДА СЕ БОРАТ ВО УКРАИНА, НА РУСКА ИЛИ НА УКРАИНСКА СТРАНА

Ако македонски државјани заминат како доброволци да се борат на руска или на украинска страна во актуелната војна со инвазијата на Русија во Украина, ...
БИ ЗАМИНАЛЕ НО КАКО ДА ИЗЛЕЗЕМЕ ОД УКРАИНА, ВЕЛИ ВЕЛЕШАНЕЦОТ АНГЕЛОВ КОЈ ОСТАНА ВО КИЕВ СО СЕМЕЈСТВОТО

БИ ЗАМИНАЛЕ НО КАКО ДА ИЗЛЕЗЕМЕ ОД УКРАИНА, ВЕЛИ ВЕЛЕШАНЕЦОТ АНГЕЛОВ КОЈ ОСТАНА ВО КИЕВ СО СЕМЕЈСТВОТО

Попладнево и вечерва започнале силни експлозии и гарантирање во околината на Киев, главниот град на Украина, вели велешанецот Игор Ангелов кој со семе ...
СЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА СЕ КЛУЧНИ ЗА УКРАИНА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ, РУСИЈА ПРВПАТ ПРИЗНА ДЕКА ИМА ЗАГУБИ

СЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА СЕ КЛУЧНИ ЗА УКРАИНА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ, РУСИЈА ПРВПАТ ПРИЗНА ДЕКА ИМА ЗАГУБИ

Претседателот Володимир Зеленски изјави дека следните 24 часа се клучни за Украина, додека низ земјата продолжуваат руските гранатирања и борбите. Жи ...
РУСИЈА ИСФРЛЕНА ОД ЕВРОВИЗИЈА

РУСИЈА ИСФРЛЕНА ОД ЕВРОВИЗИЈА

Русија нема да учествува на годинашната Евровизија во Торино откако Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ја исфрли од натпреварувањето како резултат на ...
ПУТИН ЈА ПОВИКА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ ВЛАСТА ОД „НАРКОМАНИТЕ И НЕОНАЦИСТИТЕ“ ВО КИЕВ

ПУТИН ЈА ПОВИКА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ ВЛАСТА ОД „НАРКОМАНИТЕ И НЕОНАЦИСТИТЕ“ ВО КИЕВ

Владимир Путин ја повика украинската војска да ја преземе власта во земјата, додека руските сили напредуваат кон центарот на Киев. Зборувајќи пред ру ...
ЗАПОЧНА ОДБРАНАТА НА КИЕВ, КАЖА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КЛИЧКО

ЗАПОЧНА ОДБРАНАТА НА КИЕВ, КАЖА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КЛИЧКО

Градоначалникот на Киев, Витали Кличко, кажа дека градот влегол во одбранбена фаза, додека руските трупи навлегуваат од периферијата. „Започна одбр ...
ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА РАЗГОВАРАМЕ ЗА НЕУТРАЛНИОТ СТАТУС НА УКРАИНА, КАЖАА ОД КАБИНЕТОТ НА ЗЕЛЕНСКИ

ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА РАЗГОВАРАМЕ ЗА НЕУТРАЛНИОТ СТАТУС НА УКРАИНА, КАЖАА ОД КАБИНЕТОТ НА ЗЕЛЕНСКИ

Украина сака мир и подготвена е да разговара со Русија за својот неутрален статус во однос на НАТО, изјави советникот на претседателот Зеленски, Михај ...
ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ПРЕМЕСТЕНО ОД РУСИЈА ВО ПАРИЗ

ФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ПРЕМЕСТЕНО ОД РУСИЈА ВО ПАРИЗ

Санкт Петербург ја изгуби организацијата на финалето на Лигата на шампионите поради руската инвазија на Украина. УЕФА соопшти дека мечот ќе се игра на ...
1 2 3 9 10 / 83 НАПИСИ