Таг: Италија

1 23 24 25 26 27 29 250 / 290 НАПИСИ
ТУРИСТ ЗАГИНА ВО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАН НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ СТРОМБОЛИ

ТУРИСТ ЗАГИНА ВО ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАН НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ СТРОМБОЛИ

Едно лице загина во ерупцијата на вулкан на малиот италијански остров Стромболи, принудувајќи ги туристите да избегаат од хотелите. Иако во прв мом ...
ВО ИТАЛИЈА УАПСЕНИ 18 ЛИЦА КОИ НА ДЕЦА ИМ ГИ ПЕРЕЛЕ МОЗОЦИТЕ СО ЕЛЕКТРОШОКОВИ ЗА ДА МИСЛАТ ДЕКА РОДИТЕЛИТЕ СЕКСУАЛНО ГИ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ И ГИ ПРОДАВАЛЕ

ВО ИТАЛИЈА УАПСЕНИ 18 ЛИЦА КОИ НА ДЕЦА ИМ ГИ ПЕРЕЛЕ МОЗОЦИТЕ СО ЕЛЕКТРОШОКОВИ ЗА ДА МИСЛАТ ДЕКА РОДИТЕЛИТЕ СЕКСУАЛНО ГИ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ И ГИ ПРОДАВАЛЕ

Италијанската полиција уапси 18 лица, вклучувајќи градоначалник, лекари и социјални работници, кои се обвинети дека систематски лажеле деца оти нивнит ...
ПОЧИНА КУЛТНИОТ ИТАЛИЈАНСКИ РЕЖИСЕР ФРАНКО ЗЕФИРЕЛИ

ПОЧИНА КУЛТНИОТ ИТАЛИЈАНСКИ РЕЖИСЕР ФРАНКО ЗЕФИРЕЛИ

Франко Зефирели, еден од најпознатите уметнички фигури на Италија, почина на 96 години. Во кариерата долга над 60 години, Зефирели беше познат и призн ...
МАКРОН И МАТАРЕЛА ЗАЕДНО ЈА ПРОСЛАВИЈА 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

МАКРОН И МАТАРЕЛА ЗАЕДНО ЈА ПРОСЛАВИЈА 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

Претседателите на Франција и на Италија Емануел Макрон и Серџо Матарела денес го посетија гробот на италијанскиот ренесансен гениј Леонардо да Винчи в ...
ПИЦЕРИЈА „КОЗА НОСТРА“, ПАСТА „ПАТРОН“, ЗАЧИН „МАФИЈА ШУТИНГ“, ИТАЛИЈАНЦИТЕ СЕ ЛУТАТ КОГА СТРАНЦИТЕ ГО КОРИСТАТ ЗБОРОТ „МАФИЈА“ ЗА РЕКЛАМА НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

ПИЦЕРИЈА „КОЗА НОСТРА“, ПАСТА „ПАТРОН“, ЗАЧИН „МАФИЈА ШУТИНГ“, ИТАЛИЈАНЦИТЕ СЕ ЛУТАТ КОГА СТРАНЦИТЕ ГО КОРИСТАТ ЗБОРОТ „МАФИЈА“ ЗА РЕКЛАМА НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Натписот „Коза ностра“ стои над влезот во ресторанот во Келн. До него има и силуета на маж со шапка, и напишано: „Само за почесни гости!“. „Коза но ...
ДВАЈЦА ИТАЛИЈАНЦИ КАЗНЕТИ СО 13,5 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ШУМСКИ ПОЖАР

ДВАЈЦА ИТАЛИЈАНЦИ КАЗНЕТИ СО 13,5 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ШУМСКИ ПОЖАР

Двајца италијански студенти мора да платат казна од 13,5 милиони евра откако предизвикале шумски пожар во регионот Комо. Двајцата 22-годишници прав ...
ВО ИТАЛИЈА КИДНАПИРАН АВТОБУС СО 50 УЧЕНИЦИ, СИТЕ СЕ СПАСЕНИ, ВОЗАЧОТ ГО ПОЛИЛ СО БЕНЗИН И ГО ЗАПАЛИЛ

ВО ИТАЛИЈА КИДНАПИРАН АВТОБУС СО 50 УЧЕНИЦИ, СИТЕ СЕ СПАСЕНИ, ВОЗАЧОТ ГО ПОЛИЛ СО БЕНЗИН И ГО ЗАПАЛИЛ

Автобус со 50 ученици на средно училиште и нивниот наставник бил киднапиран од возачот во близина на Милано, јави италијанската агенција АНСА. Децата, ...
ФРАНЦИЈА И ИТАЛИЈА ЗАЕДНО ЌЕ ЈА СЛАВАТ 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

ФРАНЦИЈА И ИТАЛИЈА ЗАЕДНО ЌЕ ЈА СЛАВАТ 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

Францускиот претседател Емануел Макрон ја најави заедничката француско-италијанска прослава на 500-годишнината од смртта на славниот ренесансен уметни ...
ОДАМНА СЕ ЧУВСТВУВАМ КАКО ИТАЛИЈАНЕЦ, КАЖА ПАНДЕВ ОТКАКО ДОБИ ИТАЛИЈАНСКО ДРЖАВЈАНСТВО 18 ГОДИНИ ПО ПРИСТИГНУВАЊЕТО ВО СЕРИЈА А

ОДАМНА СЕ ЧУВСТВУВАМ КАКО ИТАЛИЈАНЕЦ, КАЖА ПАНДЕВ ОТКАКО ДОБИ ИТАЛИЈАНСКО ДРЖАВЈАНСТВО 18 ГОДИНИ ПО ПРИСТИГНУВАЊЕТО ВО СЕРИЈА А

Осумнаесет години откако пристигна во Серија А, Горан Пандев конечно доби италијанско државјанство. Најдобриот стрелец на македонската репрезентаци ...
ФРАНЦИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ СВОЈОТ АМБАСАДОР ВО РИМ ОТКАКО ИТАЛИЈА ГИ ПОДДРЖА „ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“

ФРАНЦИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ СВОЈОТ АМБАСАДОР ВО РИМ ОТКАКО ИТАЛИЈА ГИ ПОДДРЖА „ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“

Франција го повлече својот амбасадор во Италија поради „низа провокации“ од тамошната популистичка влада. „Веќе неколку месеци, Франција е изложена ...
1 23 24 25 26 27 29 250 / 290 НАПИСИ