Таг: извоз

1 2 3 20 / 29 НАПИСИ
УКРАИНА И РУСИЈА ПОТПИШАА ДОГОВОР ЗА ИЗВОЗ НА ЖИТО ПРЕКУ ЦРНОТО МОРЕ

УКРАИНА И РУСИЈА ПОТПИШАА ДОГОВОР ЗА ИЗВОЗ НА ЖИТО ПРЕКУ ЦРНОТО МОРЕ

Русија и Украина денеска во Истанбул потпишаа договор кој треба да доведе до одблокирање на украинските пристаништа на Црното Море и до извозот на мил ...
РУСИЈА СТАНА НАЈГОЛЕМИОТ СНАБДУВАЧ НА КИНА СО НАФТА

РУСИЈА СТАНА НАЈГОЛЕМИОТ СНАБДУВАЧ НА КИНА СО НАФТА

Русија станала најголемиот снабдувач со нафта на Кина, продавајќи ѝ ја по намалени цени поради западните санкции. Извозот на руската нафта минатиот ме ...
РУСИЈА ЗАРАБОТИЛА 93 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ОД ФОСИЛНИТЕ ГОРИВА ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА ОД ИНВАЗИЈАТА, ЕУ НАЈГОЛЕМИОТ УВОЗНИК

РУСИЈА ЗАРАБОТИЛА 93 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ОД ФОСИЛНИТЕ ГОРИВА ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА ОД ИНВАЗИЈАТА, ЕУ НАЈГОЛЕМИОТ УВОЗНИК

Русија заработила 93 милијарди евра од извозот на фосилните горива во првите 100 дена од војната во Украина, при што најголем дел бил испратен во Евро ...
РУСКИТЕ ВЛАСТИ ВЕЛАТ ДЕКА ПОЧНАЛЕ ДА ИЗВЕЗУВААТ ЖИТО ОД ОКУПИРАНИТЕ ПОДРАЧЈА, УКРАИНА ОБВИНУВА ЗА КРАЖБА

РУСКИТЕ ВЛАСТИ ВЕЛАТ ДЕКА ПОЧНАЛЕ ДА ИЗВЕЗУВААТ ЖИТО ОД ОКУПИРАНИТЕ ПОДРАЧЈА, УКРАИНА ОБВИНУВА ЗА КРАЖБА

Русија почна да испраќа жито од Украина во странство, изјавија новоназначените власти во окупираната јужна Украина. Ова уследи откако украинските влас ...
СИЛОСИТЕ ВО ОДЕСА СЕ ПОЛНИ, НО ЖИТОТО Е ЗАГЛАВЕНО ПОРАДИ РУСКАТА БЛОКАДА, ЕУ И УКРАИНА ПРЕДУПРЕДУВААТ НА ГЛОБАЛЕН НЕДОСТИГ НА ХРАНА

СИЛОСИТЕ ВО ОДЕСА СЕ ПОЛНИ, НО ЖИТОТО Е ЗАГЛАВЕНО ПОРАДИ РУСКАТА БЛОКАДА, ЕУ И УКРАИНА ПРЕДУПРЕДУВААТ НА ГЛОБАЛЕН НЕДОСТИГ НА ХРАНА

Украина и ЕУ разговараат да се преземат итни мерки да се одблокираат украинските пристаништа за извоз на житарици откако руската блокада на украинскот ...
ЛАНИ РЕКОРДНО ЗГОЛЕМЕНА ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА НА ЗЕМЈАВА СО ГЕРМАНИЈА

ЛАНИ РЕКОРДНО ЗГОЛЕМЕНА ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА НА ЗЕМЈАВА СО ГЕРМАНИЈА

Трговската размена меѓу Македонија и Германија лани е зголемена за 23,6 отсто. Како што соопшти Владата, ова е рекордното зголемување на трговската ра ...
СТРАНСКИ КОМПАНИИ КОИ САКАЛЕ ДА ИНВЕСТИРААТ ВО РУСИЈА СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ВЛОЖУВАЊЕ ВО МАКЕДОНИЈА

СТРАНСКИ КОМПАНИИ КОИ САКАЛЕ ДА ИНВЕСТИРААТ ВО РУСИЈА СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ВЛОЖУВАЊЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Две од компаниите кои работат истовремено во Технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) во Македонија, како и во Украина, најверојатно ќе се спојат о ...
ИМАМЕ ДОВОЛНО БРАШНО, НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ И ПОВТОРНО ДА ИЗВЕЗУВАМЕ, ВЕЛИ БЕКТЕШИ

ИМАМЕ ДОВОЛНО БРАШНО, НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ И ПОВТОРНО ДА ИЗВЕЗУВАМЕ, ВЕЛИ БЕКТЕШИ

Министерот за економија Крешник Бектеши апелира до граѓаните да не прават непотребни залихи од брашно и други производи бидејќи државата има доволни к ...
ВЛАДАТА ГО ОГРАНИЧИ ИЗВОЗОТ НА ПЧЕНИЦА И ПЧЕНКА

ВЛАДАТА ГО ОГРАНИЧИ ИЗВОЗОТ НА ПЧЕНИЦА И ПЧЕНКА

Владата го ограничи извозот на пченица и наполица, јачмен, пченка, брашно од пченица и наполица, семе на сончоглед, како и масла од семе од сончоглед. ...
ОРИЗОТ ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ОД КОЧАНСКОТО ПОЛЕ, ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ МОРА ДА ГО ПРОДАВААТ ЗА КРАЈНО НИСКИ ЦЕНИ

ОРИЗОТ ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ОД КОЧАНСКОТО ПОЛЕ, ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ МОРА ДА ГО ПРОДАВААТ ЗА КРАЈНО НИСКИ ЦЕНИ

Оризопроизводителите во Кочанско ја имаат најдолгата жетва досега, трае веќе два месеца, иако земјоделците се жалат дека неповолното време придонело ж ...
1 2 3 20 / 29 НАПИСИ