Таг: Јапонија

1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ
ЈАПОНИЈА ДОНИРАШЕ 813.000 ЕВРА ЗА ИТНА ПОМОШ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

ЈАПОНИЈА ДОНИРАШЕ 813.000 ЕВРА ЗА ИТНА ПОМОШ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Јапонската амбасадорка Кеико Ханеда денеска со вицепремиерот Никола Димитров потпишаа и разменија ноти за грант помош од 813.000 евра за итна помош на ...
ВО ЈАПОНИЈА ЗА ПРВПАТ ИМА ПОВЕЌЕ ОД 80.000 СТОГОДИШНИЦИ, 88% ОД НИВ СЕ ЖЕНИ

ВО ЈАПОНИЈА ЗА ПРВПАТ ИМА ПОВЕЌЕ ОД 80.000 СТОГОДИШНИЦИ, 88% ОД НИВ СЕ ЖЕНИ

Бројот на Јапонци постари од 100 години за првпат е поголем од 80.000, покажуваат новите владини податоци, укажувајќи на забрзано стареење на севкупно ...
ДОСЕГАШНИОТ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ВЛАДАТА ЈОШИХИДЕ СУГА ЌЕ БИДЕ НОВ ЈАПОНСКИ ПРЕМИЕР

ДОСЕГАШНИОТ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ВЛАДАТА ЈОШИХИДЕ СУГА ЌЕ БИДЕ НОВ ЈАПОНСКИ ПРЕМИЕР

Јапонската владејачка партија го избра Јошихиде Суга за свој нов лидер, со што речиси сигурно ќе стане и нов премиер. Тој доаѓа на местото на Шинзо Аб ...
БРОД СО 43 ЛУЃЕ И ИЛЈАДНИЦИ ГОВЕДА ИСЧЕЗНА ПОКРАЈ БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ОТКАКО БИЛ ПОГОДЕН ОД ТАЈФУН

БРОД СО 43 ЛУЃЕ И ИЛЈАДНИЦИ ГОВЕДА ИСЧЕЗНА ПОКРАЈ БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ОТКАКО БИЛ ПОГОДЕН ОД ТАЈФУН

Брод со 43-член екипаж кој превезувал речиси 6.000 говеда од Нов Зеланд во Кина се превртел и исчезнал за време на големо невреме во Источнокинеското ...
ЈАПОНСКИОТ ПРЕМИЕР АБЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ БОЛЕСТ

ЈАПОНСКИОТ ПРЕМИЕР АБЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ БОЛЕСТ

Јапонскиот премиер Шинзо Абе поднесе оставка, изјавувајќи дека не сака неговите здравствени проблеми да бидат пречка за работата на владата. Шеесет ...
ЗАБРАНЕТЕ ГО НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ, ПОБАРАА ПРЕЖИВЕАНИТЕ ОД НАПАДОТ ВО ХИРОШИМА НА 75-ГОДИШНИНАТА ОД ПРВАТА АТОМСКА БОМБА

ЗАБРАНЕТЕ ГО НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ, ПОБАРАА ПРЕЖИВЕАНИТЕ ОД НАПАДОТ ВО ХИРОШИМА НА 75-ГОДИШНИНАТА ОД ПРВАТА АТОМСКА БОМБА

Преживеаните од нападот со првата атомска бомба во светот се собраа во мал број во близина на легендарниот споменик во Хирошима, во чест на 75-годишни ...
ВО САД ВТОР ДЕН ПО РЕД РЕЧИСИ 2.000 МРТВИ ОД КОВИД-19, ИТАЛИЈА И ШПАНИЈА НАЈАВУВААТ ОЛЕСНУВАЊЕ НА КАРАНТИОТ

ВО САД ВТОР ДЕН ПО РЕД РЕЧИСИ 2.000 МРТВИ ОД КОВИД-19, ИТАЛИЈА И ШПАНИЈА НАЈАВУВААТ ОЛЕСНУВАЊЕ НА КАРАНТИОТ

Втор ден по ред, во САД има речиси 2.000 починати од КОВИД-19, додека властите велат дека мерките на изолација даваат резултати. Во последните 24 ч ...
ЈАПОНИЈА ЌЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА, САД ВЛЕГУВААТ ВО КРИТИЧНА НЕДЕЛА ОЧЕКУВАЈЌИ МНОГУ ЖРТВИ

ЈАПОНИЈА ЌЕ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА, САД ВЛЕГУВААТ ВО КРИТИЧНА НЕДЕЛА ОЧЕКУВАЈЌИ МНОГУ ЖРТВИ

Јапонскиот премиер Шинзо Абе ќе прогласи вонредна состојба во земјата откако бројот на заразени во Токио порасна на 1.000. Според закон што беше из ...
ЈАПОНКА ПО ВТОРПАТ СЕ ЗАРАЗИЛА СО КОРОНАВИРУС

ЈАПОНКА ПО ВТОРПАТ СЕ ЗАРАЗИЛА СО КОРОНАВИРУС

Јапонка во 40-ти години повторно се заразила со коронавирусот откако била отпуштена од болница, објавија официјални лица на регионот Осака, додавајќи ...
РЕДОВНО МИЕЊЕ РАЦЕ И КАШЛАЊЕ ВО ПОДЛАКТИЦА, А НЕ ВО ДЛАНКА, ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОНАВИРУСОТ

РЕДОВНО МИЕЊЕ РАЦЕ И КАШЛАЊЕ ВО ПОДЛАКТИЦА, А НЕ ВО ДЛАНКА, ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство објави листа на препораки за превенција на граѓаните од коронавирусот. До сега во Македонија нема регистриран случај на за ...
1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ