Таг: јубилеј

1 2 3 10 10 / 97 НАПИСИ
НА 4 АПРИЛ ВО МСУ СЕ ОТВОРА ХРОНОЛОШКА ИЗЛОЖБА ЗА СОЗДАВАЊЕТО И РАЗВОЈОТ НА МУЗЕЈОТ

НА 4 АПРИЛ ВО МСУ СЕ ОТВОРА ХРОНОЛОШКА ИЗЛОЖБА ЗА СОЗДАВАЊЕТО И РАЗВОЈОТ НА МУЗЕЈОТ

Изложбата „Координати на еден сон: 60 години проектирање современост МСУ СКОПЈЕ 1964 – 2024“ ќе се отвори задутре (4 април) во 19:30 часот во Музејот ...
МСУ ЌЕ ГО ИЗЛОЖИ ДЕЛОТО „ДОБЛЕСТ ВО НУЖНОСТ“ НА БАРУКЕЛО ЗА 60-ГОДИШНИНАТА ОД ОСНОВАЊЕТО

МСУ ЌЕ ГО ИЗЛОЖИ ДЕЛОТО „ДОБЛЕСТ ВО НУЖНОСТ“ НА БАРУКЕЛО ЗА 60-ГОДИШНИНАТА ОД ОСНОВАЊЕТО

После 35 години, на 10 февруари во Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје ќе биде изложено делото „Доблест во нужност“ на познатиот италијански ...
ПРЕТСТАВИ И ИЗЛОЖБА НА ТЕАТАРСКИ КОСТИМИ, ПЛАКАТИ И ЦРТЕЖИ ЗА 100 ГОДИНИ ТЕАТАРСКА ДЕЈНОСТ ВО ШТИП

ПРЕТСТАВИ И ИЗЛОЖБА НА ТЕАТАРСКИ КОСТИМИ, ПЛАКАТИ И ЦРТЕЖИ ЗА 100 ГОДИНИ ТЕАТАРСКА ДЕЈНОСТ ВО ШТИП

Центарот за култура „Ацо Шопов“, во чии рамки работи и Народниот театар од Штип, отвори изложба на театарски костими, плакати, цртежи и издаде летопис ...
АЦО ШОПОВ ГО ОДНЕСЕ МАКЕДОНСКИОТ ЗБОР НИЗ ЦЕЛ СВЕТ, РЕЧЕ ЌЕРКА МУ НА ВРАЧУВАЊЕТО НА ОРДЕНОТ „СВЕТИ НИКОЛА“ ВО ШТИП

АЦО ШОПОВ ГО ОДНЕСЕ МАКЕДОНСКИОТ ЗБОР НИЗ ЦЕЛ СВЕТ, РЕЧЕ ЌЕРКА МУ НА ВРАЧУВАЊЕТО НА ОРДЕНОТ „СВЕТИ НИКОЛА“ ВО ШТИП

„Да беше татко ми жив и на сто години многу ќе се радуваше на оваа престижна награда, па затоа многу се заблагодарувам на градот во кој беше роден. То ...
ПУБЛИКАТА ЈА ОБОЖАВА „СТЈУАРДЕСИ“, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА ЗА ПРЕТСТАВАТА КОЈА СЛАВИ 10 ГОДИНИ НА СЦЕНАТА

ПУБЛИКАТА ЈА ОБОЖАВА „СТЈУАРДЕСИ“, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА ЗА ПРЕТСТАВАТА КОЈА СЛАВИ 10 ГОДИНИ НА СЦЕНАТА

Претставата „Стјуардеси“ на режисерот Синиша Евтимов во Театар Комедија денеска слави 10 години на сцената. Премиерата на претставата беше на 6 декемв ...
ПЕСНИТЕ МУ ДАВАА СИЛА НА АЦО ШОПОВ ДА ИСТРАЕ ВО ЖИВОТОТ, РЕЧЕ НЕГОВАТА СОПРУГА НА 100-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО ВО ШТИП

ПЕСНИТЕ МУ ДАВАА СИЛА НА АЦО ШОПОВ ДА ИСТРАЕ ВО ЖИВОТОТ, РЕЧЕ НЕГОВАТА СОПРУГА НА 100-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО ВО ШТИП

Светлана Шопова, сопругата на великанот на македонската лирика Ацо Шопов, денеска во неговиот роден град Штип, одржа кратка беседа во чест на 100- год ...
ОПЕРСКИТЕ ЅВЕЗДИ ПЕЕЈА ЗА АКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ВИЕНА И СОБРАА 180 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДЕЦАТА БОЛНИ ОД РАК

ОПЕРСКИТЕ ЅВЕЗДИ ПЕЕЈА ЗА АКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ВИЕНА И СОБРАА 180 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДЕЦАТА БОЛНИ ОД РАК

Над 20 музички уметници, повеќето оперски пејачи од светски ранг, синоќа собраа 180.000 евра, донации за виенската болница за деца болни од рак „Света ...
„ЌЕ СЕ ДРЖУ СВЕ ДОК МАШЊУ МОЖ ДА ВРЖУ“, НИНО ВЕЛИЧКОВСКИ ПРОСЛАВИ 40 ГОДИНИ КАРИЕРА СО КОНЦЕРТ ВО КУМАНОВО

„ЌЕ СЕ ДРЖУ СВЕ ДОК МАШЊУ МОЖ ДА ВРЖУ“, НИНО ВЕЛИЧКОВСКИ ПРОСЛАВИ 40 ГОДИНИ КАРИЕРА СО КОНЦЕРТ ВО КУМАНОВО

Кумановскиот пејач Нино Величковски (69) во понеделникот во преполната сала на Центарот за култура во Куманово го прослави 40-годишниот јубилеј на муз ...
БАЛЕТОТ МИ ДАВА ШАНСА ДА СУМ ДРУГА ЛИЧНОСТ, НО И ДА ОСТАВАМ НЕШТО СВОЕ, ВЕЛИ БАЛЕРИНАТА МАРИЈА ЈОСИФОВСКА-РИСТОВСКА ЗА 25-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ ВО НОБ

БАЛЕТОТ МИ ДАВА ШАНСА ДА СУМ ДРУГА ЛИЧНОСТ, НО И ДА ОСТАВАМ НЕШТО СВОЕ, ВЕЛИ БАЛЕРИНАТА МАРИЈА ЈОСИФОВСКА-РИСТОВСКА ЗА 25-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ ВО НОБ

Секоја улога е дел од мене, секоја претстава еден успех повеќе, со надеж за поголемо уживање на публиката, вели балерината Марија Јосифовска-Ристовска ...
ДИЈАЛЕКТИТЕ СЕ СВЕЖИ ВРУТОЦИ НА ЛИТЕРАТУРНИОТ ЈАЗИК, ВЕЛИ ТЕТОВСКИОТ ПИСАТЕЛ ЈОВАН ДАМЈАНОВСКИ КОЈ ОДБЕЛЕЖА ПОЛА ВЕК ТВОРЕШТВО

ДИЈАЛЕКТИТЕ СЕ СВЕЖИ ВРУТОЦИ НА ЛИТЕРАТУРНИОТ ЈАЗИК, ВЕЛИ ТЕТОВСКИОТ ПИСАТЕЛ ЈОВАН ДАМЈАНОВСКИ КОЈ ОДБЕЛЕЖА ПОЛА ВЕК ТВОРЕШТВО

Со напишани 18 романи, 2 книги раскази, книга драми од кои 7 се играни на сцена, Јован Дамјановски спаѓа во редот на најплодните и најзначајните тетов ...
1 2 3 10 10 / 97 НАПИСИ