Таг: Кабул

1 2 3 5 10 / 42 НАПИСИ
БЕБЕТО ИЗГУБЕНО ПРИ ХАОТИЧНАТА ЕВАКУАЦИЈА ОД КАБУЛ СЕ ВРАТИ ВО СЕМЕЈСТВОТО

БЕБЕТО ИЗГУБЕНО ПРИ ХАОТИЧНАТА ЕВАКУАЦИЈА ОД КАБУЛ СЕ ВРАТИ ВО СЕМЕЈСТВОТО

Машкото бебе, разделено од родителите во хаосот на американската евакуација од Авганистан, конечно се врати во своето семејство. Лани во август, Талиб ...
САД ПРИЗНАА ДЕКА ВО НАПАДОТ СО ДРОН ВО КАБУЛ УБИЛЕ 10 ЦИВИЛИ, А НЕ ПРИПАДНИЦИ НА ИСИС

САД ПРИЗНАА ДЕКА ВО НАПАДОТ СО ДРОН ВО КАБУЛ УБИЛЕ 10 ЦИВИЛИ, А НЕ ПРИПАДНИЦИ НА ИСИС

САД признаа дека убиле десет цивили, а не припадници на Исламска држава, во нападот со дрон во Кабул неколку дена пред да го завршат повлекувањето од ...
ТАЛИБАНЦИТЕ СО СОЛЗАВЕЦ ГИ РАСТУРИЈА ПРОТЕСТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО КАБУЛ

ТАЛИБАНЦИТЕ СО СОЛЗАВЕЦ ГИ РАСТУРИЈА ПРОТЕСТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО КАБУЛ

Талибанските власти ги прекинаа демонстрациите на десетици жени во Кабул, кои бараат права по преземањето на талибанците на Авганистан. Групата вели д ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ВЕТИЈА БЕЗБЕДНОСТ, АМНЕСТИЈА И ПОВТОРНО ОТВОРАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

ТАЛИБАНЦИТЕ ВЕТИЈА БЕЗБЕДНОСТ, АМНЕСТИЈА И ПОВТОРНО ОТВОРАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

Талибанските лидери ветија дека ќе је обезбедат земјата, брзо повторно ќе го отворат аеродромот во Кабул и дека ќе има општа амнестија на бившите прот ...
САД ГО ЗАВРШИЈА ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД АВГАНИСТАН, СТАВАЈЌИ КРАЈ НА СВОЈАТА НАЈДОЛГА ВОЈНА ДОСЕГА

САД ГО ЗАВРШИЈА ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД АВГАНИСТАН, СТАВАЈЌИ КРАЈ НА СВОЈАТА НАЈДОЛГА ВОЈНА ДОСЕГА

САД вечерва го комплетираа повлекувањето од Авганистан, ставајќи крај на својата најдолга војна досега и затворајќи поглавје во својата воена историја ...
АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО КАБУЛ ЗАГИНАЛЕ ДЕВЕТ ЦИВИЛИ

АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО КАБУЛ ЗАГИНАЛЕ ДЕВЕТ ЦИВИЛИ

Американската војска објави дека ги истражува информациите дека деветмина авганистански цивили загинале во вчерашниот напад со дрон во Кабул, чија мет ...
ВО АМЕРИКАНСКИ ВОЗДУШЕН НАПАД ВО КАБУЛ ПОГОДЕНО ВОЗИЛО НА БОМБАШ САМОУБИЕЦ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

ВО АМЕРИКАНСКИ ВОЗДУШЕН НАПАД ВО КАБУЛ ПОГОДЕНО ВОЗИЛО НА БОМБАШ САМОУБИЕЦ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

Талибанците и САД потврдија дека во американски воздушен напад во Кабул е погодено возило на бомбаш самоубиец на Исламска држава кој сакал да се разне ...
УШТЕ ДЕНЕСКА БИ МОЖЕЛО ДА ИМА НОВ НАПАД НА КАБУЛСКИОТ АЕРОДРОМ, ПРЕДУПРЕДИ БАЈДЕН

УШТЕ ДЕНЕСКА БИ МОЖЕЛО ДА ИМА НОВ НАПАД НА КАБУЛСКИОТ АЕРОДРОМ, ПРЕДУПРЕДИ БАЈДЕН

Многу е веројатно дека наскоро ќе има уште еден напад на аеродромот во Кабул, предупреди американскиот претседател Џо Бајден, додавајќи дека неговите ...
САД ВЕЛАТ ДЕКА СО ДРОН ГО УБИЛЕ ОРГАНИЗАТОРОТ НА НАПАДИТЕ ВО КАБУЛ

САД ВЕЛАТ ДЕКА СО ДРОН ГО УБИЛЕ ОРГАНИЗАТОРОТ НА НАПАДИТЕ ВО КАБУЛ

Американската армија соопшти дека верува оти го убиле организаторот на авганистанското крило на Исламска држава со помош на беспилотно летало. Осомнич ...
НАД 170 ЖРТВИ ВО НАПАДОТ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ, СЕ РАЗНЕЛ ЕДЕН, А НЕ ДВАЈЦА БОМБАШИ

НАД 170 ЖРТВИ ВО НАПАДОТ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ, СЕ РАЗНЕЛ ЕДЕН, А НЕ ДВАЈЦА БОМБАШИ

Бројот на загинати во нападот на аеродромот во Кабул се искачи на 170, изјави авганистански службеник за јавно здравство за Би-Би-Си. Зголемениот број ...
1 2 3 5 10 / 42 НАПИСИ