Таг: книга

1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ
ОБЈАВЕНА КНИГА СО НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

ОБЈАВЕНА КНИГА СО НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

Кирил Пејчиновиќ-Тетоец (1771-1845) заедно со Јоаким Крчовски го претставуваат првото поколение писатели на современата македонска книжевност. Како ма ...
ВО БИТОЛА ПОЛИТИЧКАТА МОЌ E ПРЕД ЕКОНОМСКАТА, ВЕЛИ ВО НОВАТА КНИГА ПОЛИТИКОЛОГОТ ПЕЦЕ ЦВЕТАНОВСКИ

ВО БИТОЛА ПОЛИТИЧКАТА МОЌ E ПРЕД ЕКОНОМСКАТА, ВЕЛИ ВО НОВАТА КНИГА ПОЛИТИКОЛОГОТ ПЕЦЕ ЦВЕТАНОВСКИ

Ако во градот Атланта, во американската сојузна држава Џорџија, доминирале економските моќници, во Битола тоа се политичките, заклучува д-р Пеце Цвета ...
ПОЧЕСТЕНА СУМ ШТО БАДЕНТЕР И МОЈОТ ЛУАН МЕ ИЗБРАА ЗА ПРЕВОДОТ НА ФРАНЦУСКАТА КНИГА „ИДИС“, ВЕЛИ ПРОФЕСОРКАТА ГЗИМЕ СТАРОВА

ПОЧЕСТЕНА СУМ ШТО БАДЕНТЕР И МОЈОТ ЛУАН МЕ ИЗБРАА ЗА ПРЕВОДОТ НА ФРАНЦУСКАТА КНИГА „ИДИС“, ВЕЛИ ПРОФЕСОРКАТА ГЗИМЕ СТАРОВА

„Јас не сум преведувач по вокација и кога се сретнувам со преведувачи, одам чекор назад, затоа што ова ми е ангажман кој го правам со љубов. Благодарн ...
МЕМОАРИТЕ НА БРИТНИ СПИРС СЕ ПРОДАДОА ВО 1,1 МИЛИОН ПРИМЕРОЦИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ВО САД

МЕМОАРИТЕ НА БРИТНИ СПИРС СЕ ПРОДАДОА ВО 1,1 МИЛИОН ПРИМЕРОЦИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ВО САД

Мемоарите на поп пејачката Бритни Спирс „Жената во мене“ (Woman In Me) се продадоа во 1,1 милион примероци само во САД во првата недела по објавувањет ...
САЕМОТ НА КНИГА ВО ФРАНКФУРТ ЈА ОТКАЖА СВЕЧЕНОСТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДА НА ПАЛЕСТИНСКА ПИСАТЕЛКА

САЕМОТ НА КНИГА ВО ФРАНКФУРТ ЈА ОТКАЖА СВЕЧЕНОСТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДА НА ПАЛЕСТИНСКА ПИСАТЕЛКА

Саемот на книгата во Франкфурт ја откажа свеченоста на 20 октомври, на која требаше да ѝ биде врачена награда на палестинската писателка Аданија Шибли ...
„ОГЛЕДАЛО ВО МАКЕДОНИЈА“ ПО ПОЛА ВЕК ГИ СПОИ ФОТОГРАФОТ НИЛ ФОЛБЕРГ И ВНУКОТ НА ДЕВОЈКАТА ОД НАСЛОВНАТА СЛИКА

„ОГЛЕДАЛО ВО МАКЕДОНИЈА“ ПО ПОЛА ВЕК ГИ СПОИ ФОТОГРАФОТ НИЛ ФОЛБЕРГ И ВНУКОТ НА ДЕВОЈКАТА ОД НАСЛОВНАТА СЛИКА

Мавровецот Горан Манојловски случајно на Интернет ја видел најавата за промоцијата на фотомонографијата „Огледало во Македонија“ на американско-израел ...
НЕ БЕШЕ ЛЕСНО ДА СЕ ПРЕНЕСАТ МУАБЕТИТЕ НА ЏАРО НА ХАРТИЈА, РЕЧЕ МИЛИЦА ЏАРОВСКА НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА ЗА ТАТКО Ѝ „ЖИВОТ НА КОЦКА“

НЕ БЕШЕ ЛЕСНО ДА СЕ ПРЕНЕСАТ МУАБЕТИТЕ НА ЏАРО НА ХАРТИЈА, РЕЧЕ МИЛИЦА ЏАРОВСКА НА ПРОМОЦИЈАТА НА КНИГАТА ЗА ТАТКО Ѝ „ЖИВОТ НА КОЦКА“

Не беше лесно да се пренесат муабетите на Џаро на хартија, рече новинарката Милица Џаровска на промоцијата на нејзината книга „Џаро – живот на коцка“ ...
ПИСАТЕЛКА НАПИШАЛА ДЕТСКА КНИГА ЗА ТАГАТА ОТКАКО Ѝ ПОЧИНАЛ СОПРУГОТ, СЕГА Е ОБВИНЕТА ДЕКА ГО УБИЛА

ПИСАТЕЛКА НАПИШАЛА ДЕТСКА КНИГА ЗА ТАГАТА ОТКАКО Ѝ ПОЧИНАЛ СОПРУГОТ, СЕГА Е ОБВИНЕТА ДЕКА ГО УБИЛА

Откако нејзиниот сопруг починал минатата година, Кури Ричинс напишала детска книга за тагата. Сега таа е обвинета дека го убила. Ричинс (33) е уапсена ...
ВО ВАРШАВА ПРОМОВИРАН УНИКАТЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ПОРЕЧЈЕТО СОБИРАН ОД ПОЛСКИОТ ЕТНОЛОГ ОБРЕМБСКИ

ВО ВАРШАВА ПРОМОВИРАН УНИКАТЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ПОРЕЧЈЕТО СОБИРАН ОД ПОЛСКИОТ ЕТНОЛОГ ОБРЕМБСКИ

Двотомно издание со редок и значаен историски материјал за животот во Поречјето во Македонија, насловено „Македонија – Јозеф Обрембски“, беше промовир ...
ЗОРАН ЃОРГИЕВ НАПИША КНИГА ЗА МИНАТОТО НА БИТОЛСКИТЕ ЕВРЕИ, ПРВА ЗА ОВАА ТЕМА ОД 1993

ЗОРАН ЃОРГИЕВ НАПИША КНИГА ЗА МИНАТОТО НА БИТОЛСКИТЕ ЕВРЕИ, ПРВА ЗА ОВАА ТЕМА ОД 1993

По 30 години, од печат излегува нова книга за историјата на битолските Евреи. „Траги на еврејското наследство во Битола“ е првата книга на авторот Зор ...
1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ