Таг: лажни вести

1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ
„ФОКС ЊУЗ“ ЌЕ ПЛАТИ 787,5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ШИРЕЊЕ ЛАГИ ЗА ИЗБОРИТЕ ВО САД ВО 2020

„ФОКС ЊУЗ“ ЌЕ ПЛАТИ 787,5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ШИРЕЊЕ ЛАГИ ЗА ИЗБОРИТЕ ВО САД ВО 2020

„Фокс њуз“ се согласи да плати отштета од 787,5 милиони долари за неговото известување за претседателските избори во САД во 2020. Непосредно пред поче ...
РУСКИ ОПОЗИЦИОНЕР ГО ТУЖИ ПУТИН ЗАШТО ИНВАЗИЈАТА НА УКРАИНА ЈА НАРЕЧЕ ВОЈНА

РУСКИ ОПОЗИЦИОНЕР ГО ТУЖИ ПУТИН ЗАШТО ИНВАЗИЈАТА НА УКРАИНА ЈА НАРЕЧЕ ВОЈНА

Политичар и адвокат од Санкт Петербург побара од обвинителите да покренат истрага против Владимир Путин зашто го употребил зборот војна за да го опише ...
НАУЧЕТЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ, БЕСПЛАТЕН ОНЛАЈН КУРС ЗА МЕДИУМСКА ПИСМЕНОСТ

НАУЧЕТЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ, БЕСПЛАТЕН ОНЛАЈН КУРС ЗА МЕДИУМСКА ПИСМЕНОСТ

За да се препознаат лажни вести и да се добијат точни информации креиран е интерактивен онлајн курс за медиумска писменост „Добро проверено“. „Добр ...
БАЈДЕН ГО ОБВИНИ ФЕЈСБУК ДЕКА УБИВА ЛУЃЕ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ ЗА ВАКЦИНИТЕ

БАЈДЕН ГО ОБВИНИ ФЕЈСБУК ДЕКА УБИВА ЛУЃЕ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ ЗА ВАКЦИНИТЕ

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека социјалните медиуми како Фејсбук „убиваат луѓе“, со тоа што дозволуваат да се објавуваат дезинформации з ...
ЗА ВЕЛЕШКИТЕ ТИНЕЈЏЕРИ КОИ ШИРЕА ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ СЕ СНИМА ФИЛМ ВО САД

ЗА ВЕЛЕШКИТЕ ТИНЕЈЏЕРИ КОИ ШИРЕА ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ СЕ СНИМА ФИЛМ ВО САД

Американската филмска платформа Квиби работи серија за лажните вести кои се проширија од Велес и нивното влијание на американските претседателски избо ...
ФЕЈСБУК ЌЕ ГИ ПРЕДУПРЕДУВА КОРИСНИЦИТЕ АКО САКААТ ДА СПОДЕЛАТ СТАРА ВЕСТ

ФЕЈСБУК ЌЕ ГИ ПРЕДУПРЕДУВА КОРИСНИЦИТЕ АКО САКААТ ДА СПОДЕЛАТ СТАРА ВЕСТ

Фејсбук објави дека лансирал нова алатка која ќе ги известува корисниците кога сакаат да споделат новинарски текст кој е стар повеќе од 90 дена, како ...
ДИГИТАЛНАТА РЕДАКЦИЈА САКАМДАКАЖАМ.МК ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ НЕПОЗНАТ СТОРИТЕЛ ЗА ФАЛСИФИКУВАЊЕ НА ЛОГОТО И ШИРЕЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ

ДИГИТАЛНАТА РЕДАКЦИЈА САКАМДАКАЖАМ.МК ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ НЕПОЗНАТ СТОРИТЕЛ ЗА ФАЛСИФИКУВАЊЕ НА ЛОГОТО И ШИРЕЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ

Дигиталната редакција САКАМДАКАЖАМ.МК денеска поднесе кривична пријава до Министерството за внатрешни работи (МВР) против непознат сторител, за фалсиф ...
НАД 140 НАУЧНИЦИ ПОБАРАА ОД ФЕЈСБУК ДА БИДЕ ПОСТРОГ КОН ШИРЕЊЕТО ДЕЗИНФОРМАЦИИ И НАВРЕДИ

НАД 140 НАУЧНИЦИ ПОБАРАА ОД ФЕЈСБУК ДА БИДЕ ПОСТРОГ КОН ШИРЕЊЕТО ДЕЗИНФОРМАЦИИ И НАВРЕДИ

Повеќе од 140 научници чија работа е финансирана од Марк Закерберг кажаа дека Фејсбук не би смеел да дозволува платформата да се користи за ширење на ...
РОДНИНИ НЀ МОЛАТ ДА НЕ ОДАТ НА ИНФЕКТИВНА ОТИ МИСЛАТ ДЕКА ТАМУ СЕ УБИВААТ ЛУЃЕ, РЕЧЕ БУЈАР ОСМАНИ ЗА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ

РОДНИНИ НЀ МОЛАТ ДА НЕ ОДАТ НА ИНФЕКТИВНА ОТИ МИСЛАТ ДЕКА ТАМУ СЕ УБИВААТ ЛУЃЕ, РЕЧЕ БУЈАР ОСМАНИ ЗА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ

Роднини ни се јавуваат со молби да ургираме на Инфективна клиника за нивните родители да не бидат поставувани на респиратори, оти веруваат дека ако от ...
ТВИТЕР ЗА ПРВПАТ ГО ОПОМЕНА ТРАМП ЗА ОБЈАВУВАЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ

ТВИТЕР ЗА ПРВПАТ ГО ОПОМЕНА ТРАМП ЗА ОБЈАВУВАЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ

Твитер за првпат означи еден пост на Доналд Трамп со предупредување за проверка на факти, согласно својата нова политика за погрешни информации. „Н ...
1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ