Таг: лек

1 2 3 6 10 / 58 НАПИСИ
„АЛКАЛОИД“ ПРВ ВО СВЕТОТ РАЗВИ ТЕЧНА ФОРМА НА ЛЕКОТ „ОМЕПРАЗОЛ“, НАМЕНЕТ ЗА ПАЦИЕНТИ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ГОЛТАЊЕТО

„АЛКАЛОИД“ ПРВ ВО СВЕТОТ РАЗВИ ТЕЧНА ФОРМА НА ЛЕКОТ „ОМЕПРАЗОЛ“, НАМЕНЕТ ЗА ПАЦИЕНТИ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ГОЛТАЊЕТО

„Алкалоид“ прв во светот разви течна форма на лекот „омепразол“, наменет, пред сѐ, за третман на рефлуксен езофагитис и гастроезофагеална рефлуксна бо ...
ДЕТСКАТА КЛИНИКА ДОБИ УШТЕ 1,6 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „ТРИКАФТА“, ЌЕ ИМА ЛЕК И ЗА ПОВЕЌЕ ПАЦИЕНТИ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА

ДЕТСКАТА КЛИНИКА ДОБИ УШТЕ 1,6 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „ТРИКАФТА“, ЌЕ ИМА ЛЕК И ЗА ПОВЕЌЕ ПАЦИЕНТИ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА

Министерството за здравство одобри дополнителни 1,6 милиони евра (100 милиони денари) за обезбедување на лекот „кафтрио“ („трикафта“) во комбинација с ...
ЌЕ УМРЕЛЕ ОТИ ЗЕЛЕ ФАЛСИФИКУВАН ЛЕК ЗА ДИЈАБЕТЕС „ОЗЕМПИК“ ЗА ДА ОСЛАБАТ, НЕКОЛКУМИНА СЕ В БОЛНИЦА ВО АВСТРИЈА

ЌЕ УМРЕЛЕ ОТИ ЗЕЛЕ ФАЛСИФИКУВАН ЛЕК ЗА ДИЈАБЕТЕС „ОЗЕМПИК“ ЗА ДА ОСЛАБАТ, НЕКОЛКУМИНА СЕ В БОЛНИЦА ВО АВСТРИЈА

Неколку луѓе се хоспитализирани во Австрија откако земале фалсификувана верзија на лекот за дијабетес „оземпик“ за да ослабат, соопштија властите, отк ...
КАТО СИСТЕМОТ СО КОЈ СЕ КОНТРОЛИРААТ ТЕРАПИИТЕ НА ОНКОЛОГИЈА Е ЗАКЛУЧЕН ВО БОЛНИЧКА СОБА, УШТЕ АНАЛИЗИРАМЕ ДАЛИ ЌЕ СЕ КОРИСТИ ИЛИ ЌЕ НАБАВИМЕ НОВ, РЕЧЕ МЕЏИТИ

КАТО СИСТЕМОТ СО КОЈ СЕ КОНТРОЛИРААТ ТЕРАПИИТЕ НА ОНКОЛОГИЈА Е ЗАКЛУЧЕН ВО БОЛНИЧКА СОБА, УШТЕ АНАЛИЗИРАМЕ ДАЛИ ЌЕ СЕ КОРИСТИ ИЛИ ЌЕ НАБАВИМЕ НОВ, РЕЧЕ МЕЏИТИ

КАТО системот за контрола на терапиите на пациентите на Клиниката за онкологија и радиотерапија не е фрлен, ниту е во подрум, туку е во првичната прос ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО ИСТРАЖУВА КРИМИНАЛ СО ЛЕКОВИТЕ ЗА РАК НА КЛИНИКАТА ЗА ОНКОЛОГИЈА, ОДЗЕМЕНИ КОМПЈУТЕРИ И ДОКУМЕНТАЦИЈА И ОД ДВА ПРИВАТНИ СТАНА

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ИСТРАЖУВА КРИМИНАЛ СО ЛЕКОВИТЕ ЗА РАК НА КЛИНИКАТА ЗА ОНКОЛОГИЈА, ОДЗЕМЕНИ КОМПЈУТЕРИ И ДОКУМЕНТАЦИЈА И ОД ДВА ПРИВАТНИ СТАНА

Одземени се компјутери, компјутерски податоци и друга документација од Клиниката за онкологија и од два приватни стана при вчерашниот претрес од МВР и ...
СТИГНА ЛЕКОТ ЗА КОНГО-КРИМСКАТА ТРЕСКА, БОЛНИЧАРКАТА ЗАСЕГА Е СТАБИЛНА, ВЕЛИ ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА

СТИГНА ЛЕКОТ ЗА КОНГО-КРИМСКАТА ТРЕСКА, БОЛНИЧАРКАТА ЗАСЕГА Е СТАБИЛНА, ВЕЛИ ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА

Болничарката од Клиниката за инфективни болести која е заразена со конго-кримска хеморагична треска (ККХТ) засега е во стабилна состојба, а вчера прис ...
ВНИМАТЕЛНО СО ЛЕКОТ „ОЗЕМПИК“ СО КОЈ СЛАБЕАТ ХОЛИВУДСКИТЕ ЅВЕЗДИ, ВО МАКЕДОНИЈА Е ДОЗВОЛЕН САМО ЗА ПАЦИЕНТИ СО ДИЈАБЕТЕС 2, А ИМА И ФАЛСИФИКАТИ, ВЕЛИ АГЕНЦИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ

ВНИМАТЕЛНО СО ЛЕКОТ „ОЗЕМПИК“ СО КОЈ СЛАБЕАТ ХОЛИВУДСКИТЕ ЅВЕЗДИ, ВО МАКЕДОНИЈА Е ДОЗВОЛЕН САМО ЗА ПАЦИЕНТИ СО ДИЈАБЕТЕС 2, А ИМА И ФАЛСИФИКАТИ, ВЕЛИ АГЕНЦИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ

Во земјава се злоупотребува лекот за дијабетес „оземпик“, кој го користат холивудските ѕвезди за слабеење, вели Агенцијата за лекови и медицински сред ...
КРАТКО ВРЕМЕ ГО НЕМАШЕ ЛЕКОТ ЗА ОПЕРИРИРАНИТЕ ОД РАК НА ДОЈКА, ОД УТРЕ ЌЕ ИМА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ОНКОЛОГИЈА

КРАТКО ВРЕМЕ ГО НЕМАШЕ ЛЕКОТ ЗА ОПЕРИРИРАНИТЕ ОД РАК НА ДОЈКА, ОД УТРЕ ЌЕ ИМА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ОНКОЛОГИЈА

Деновиве имаше краток недостаток само на субкутаната форма на лекот „херцептин“, но од утре ќе го имаме лекот, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК, директорката н ...
ПРЕДНОСТ ЗА „ТРИКАФТА“ ИМААТ ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА СО ПОЛОША БЕЛОДРОБНА ФУНКЦИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ДЕТСКА КЛИНИКА

ПРЕДНОСТ ЗА „ТРИКАФТА“ ИМААТ ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА СО ПОЛОША БЕЛОДРОБНА ФУНКЦИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ДЕТСКА КЛИНИКА

Предност за терапијата со „трикафта“ имаат пациенти со полоша белодробна функција, сооошти в. д. директорката на Клиниката за детски болести, проф. д- ...
ГИ ДОНЕСОА ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА НАБАВКА НА „ТРИКАФТА“, НО МЕСЕЦ ДЕНА НЕМААТ НИ ПЛАН НИ ПРОГРАМА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО

ГИ ДОНЕСОА ЗАКОНСКИТЕ ИЗМЕНИ ЗА НАБАВКА НА „ТРИКАФТА“, НО МЕСЕЦ ДЕНА НЕМААТ НИ ПЛАН НИ ПРОГРАМА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО

Здравствените институции сѐ уште немаат стапено во контакт со компанијата за набавката на лекот „трикафта“, нити пак се работи за програмата со која с ...
1 2 3 6 10 / 58 НАПИСИ