Таг: Луганск

1 2 3 10 / 28 НАПИСИ
ВИСОК ПРОРУСКИ ФУНКЦИОНЕР НА ОКУПИРАНИОТ УКРАИНСКИ РЕГИОН ЛУГАНСК УБИЕН ВО ЕКСПЛОЗИЈА

ВИСОК ПРОРУСКИ ФУНКЦИОНЕР НА ОКУПИРАНИОТ УКРАИНСКИ РЕГИОН ЛУГАНСК УБИЕН ВО ЕКСПЛОЗИЈА

Висок проруски функционер во окупираниот украински регион Луганск е убиен во експлозија подметната во неговиот автомобил, објавија локалните медиуми. ...
РУСКИ ПРАТЕНИК РАНЕТ ВО ЕКСПЛОЗИИ ВО ЛУГАНСК, РУСКАТА ВОЈСКА ПРИЗНА ДЕКА СЕ ПОВЛЕКЛА ВО БАХМУТ

РУСКИ ПРАТЕНИК РАНЕТ ВО ЕКСПЛОЗИИ ВО ЛУГАНСК, РУСКАТА ВОЈСКА ПРИЗНА ДЕКА СЕ ПОВЛЕКЛА ВО БАХМУТ

Две експлозии се регистрирани во окупираниот град Луганск оддалечен околу 90 километри од фронтот, само ден откако Велика Британија објави дека ѝ дала ...
ЗЕЛЕНСКИ БАРА БОРБЕНИ АВИОНИ ОД ЕВРОПСКИТЕ ЛИДЕРИ, РУСИЈА ПОЧНУВА НОВА ОФАНЗИВА ВО ЛУГАНСК

ЗЕЛЕНСКИ БАРА БОРБЕНИ АВИОНИ ОД ЕВРОПСКИТЕ ЛИДЕРИ, РУСИЈА ПОЧНУВА НОВА ОФАНЗИВА ВО ЛУГАНСК

Руските сили ја повратија иницијативата и почнаа нова голема офанзива во источниот регион Луганск, објави американскиот Институт за проучување војна. ...
ЛУГАНСК ЌЕ ОДРЖИ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ПРИПОЈУВАЊЕ КОН РУСИЈА ОВОЈ МЕСЕЦ

ЛУГАНСК ЌЕ ОДРЖИ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ПРИПОЈУВАЊЕ КОН РУСИЈА ОВОЈ МЕСЕЦ

Самопрогласената Народна Република Луганск ќе одржи референдум за припојување кон Русија од 23 до 27 септември, објави руската новинска агенција ТАСС, ...
РУСИЈА ВЕЌЕ НЕ ГО КОНТРОЛИРА ЦЕЛИОТ ЛУГАНСК ОТКАКО УКРАИНСКИТЕ СИЛИ СТИГНАЛЕ ДО ЛИСИЧАНСК

РУСИЈА ВЕЌЕ НЕ ГО КОНТРОЛИРА ЦЕЛИОТ ЛУГАНСК ОТКАКО УКРАИНСКИТЕ СИЛИ СТИГНАЛЕ ДО ЛИСИЧАНСК

Украина кажа дека нејзините трупи напредувале дополнително кон исток, заземајќи територии напуштени од руските сили, додека сепаратистичкиот лидер Ден ...
УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ЈА ПРЕМИНАЛЕ РЕКАТА ОСКИЛ И СЕ БЛИЖАТ КОН ОКУПИРАНИОТ ЛУГАНСК

УКРАИНСКИТЕ СИЛИ ЈА ПРЕМИНАЛЕ РЕКАТА ОСКИЛ И СЕ БЛИЖАТ КОН ОКУПИРАНИОТ ЛУГАНСК

Претседателот Володимир Зеленски вети дека нема да има попуштање во украинската противофазнива, во која за краток период беа ослободени бројни градови ...
ГЛАВНИТЕ ОБВИНИТЕЛИ НА НАРОДНАТА РЕПУБЛИКА ЛУГАНСК УБИЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА

ГЛАВНИТЕ ОБВИНИТЕЛИ НА НАРОДНАТА РЕПУБЛИКА ЛУГАНСК УБИЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА

Главниот обвинител на сепаратистичката Народна Република Луганск и неговиот заменик загинале во експлозија во нивните канцеларии, потврдија локалните ...
УКРАИНСКАТА ВОЈСКА СЕ БЛИЖИ КОН ОКУПИРАНИОТ ЛУГАНСК, ВЕЛАТ ПРОРУСКИТЕ ВЛАСТИ

УКРАИНСКАТА ВОЈСКА СЕ БЛИЖИ КОН ОКУПИРАНИОТ ЛУГАНСК, ВЕЛАТ ПРОРУСКИТЕ ВЛАСТИ

Фронтот во источна Украина се ближи кон границите на сепаратистичката Народна Република Луганск, изјави нејзиниот воен командир Валери Марченко. Ру ...
РУСИТЕ СЕ ПОВЛЕКЛЕ И ОД ГРАДОТ КРЕМИНА ВО ЛУГАНСК, ТВРДИ УКРАИНСКИОТ ГУВЕРНЕР, КРЕМЉ ВЕЛИ ДЕКА НЕ ПЛАНИРА МОБИЛИЗАЦИЈА

РУСИТЕ СЕ ПОВЛЕКЛЕ И ОД ГРАДОТ КРЕМИНА ВО ЛУГАНСК, ТВРДИ УКРАИНСКИОТ ГУВЕРНЕР, КРЕМЉ ВЕЛИ ДЕКА НЕ ПЛАНИРА МОБИЛИЗАЦИЈА

Москва објави дека не се дискутира за прогласување национална мобилизација за да се засили руската воена кампања во Украина по последните неочекувани ...
РУСИЈА ПРОГЛАСИ ЦЕЛОСНО ОСВОЈУВАЊЕ НА ЛУГАНСК

РУСИЈА ПРОГЛАСИ ЦЕЛОСНО ОСВОЈУВАЊЕ НА ЛУГАНСК

Руските и сепаратистичките сили целосно го контролираат Лисичанск, објави руското министерство за одбрана. Ова следува откако Москва утрово кажа дека ...
1 2 3 10 / 28 НАПИСИ