Таг: Луганск

1 2 327 / 27 НАПИСИ
РУСИТЕ БОМБАРДИРАА УЧИЛИШТЕ ВО ИСТОЧНА УКРАИНА, СЕ СТРАВУВА ДЕКА ИМА 60 МРТВИ

РУСИТЕ БОМБАРДИРАА УЧИЛИШТЕ ВО ИСТОЧНА УКРАИНА, СЕ СТРАВУВА ДЕКА ИМА 60 МРТВИ

Се стравува дека десетици луѓе загинале откако Русите бомбардираа училиште во селото Билохоривка во источна Украина. Регионалниот гувернер на Луганск, ...
УКРАИНА ГИ ПОВИКА ЦИВИЛИТЕ ДА ГО НАПУШТАТ ЛУГАНСК ДОДЕКА МОЖАТ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКАТА ОФАНЗИВА

УКРАИНА ГИ ПОВИКА ЦИВИЛИТЕ ДА ГО НАПУШТАТ ЛУГАНСК ДОДЕКА МОЖАТ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКАТА ОФАНЗИВА

Украинските власти во источниот регион Луганск ги повикаа цивилите да си заминат додека е безбедно, предупредувајќи дека руските бомбардирања би можел ...
ЛУГАНСК НАЈАВИ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ПРИКЛУЧУВАЊЕ КОН РУСИЈА

ЛУГАНСК НАЈАВИ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ПРИКЛУЧУВАЊЕ КОН РУСИЈА

Самопрогласената народна република Луганск во источна Украина наскоро би можела да одржи референдум за приклучување кон Русија, изјави локалниот лидер ...
ПУТИН НАРЕДИ РУСКИ МИРОТВОРЦИ ДА ВЛЕЗАТ ВО ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

ПУТИН НАРЕДИ РУСКИ МИРОТВОРЦИ ДА ВЛЕЗАТ ВО ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

Владимир Путин му нареди на министерството за одбрана да испрати руски миротворци во отцепените региони во источна Украина, кои од 2014 се под контрол ...
ЛЕНИН ЈА СОЗДАДЕ УКРАИНА, ТАА НЕМА ТРАДИЦИЈА НА ДРЖАВНОСТ, КАЖА ПУТИН И ЈА ПРИЗНА НЕЗАВИСНОСТА НА ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

ЛЕНИН ЈА СОЗДАДЕ УКРАИНА, ТАА НЕМА ТРАДИЦИЈА НА ДРЖАВНОСТ, КАЖА ПУТИН И ЈА ПРИЗНА НЕЗАВИСНОСТА НА ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

Владимир Путин го обвини Ленин за формирањето на Украина и кажа дека таа никогаш немала традиција на сопствена државност. Рускиот претседател ѝ се обр ...
ПУТИН ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕ НЕЗАВИСНОСТА НА ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

ПУТИН ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕ НЕЗАВИСНОСТА НА ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

Владимир Путин ќе ја признае независноста на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск, области во источна Украина кои се под контрола на пр ...
ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ ПОЧНАА ВОЕНА МОБИЛИЗАЦИЈА ВО ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК, БАЈДЕН Е СИГУРЕН ДЕКА РУСИЈА ЌЕ ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА

ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ ПОЧНАА ВОЕНА МОБИЛИЗАЦИЈА ВО ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК, БАЈДЕН Е СИГУРЕН ДЕКА РУСИЈА ЌЕ ЈА НАПАДНЕ УКРАИНА

Проруските сепаратистички лидери во источна Украина денеска наредија целосна воена мобилизација, среде напливот на насилство во регионот разурнат од в ...
1 2 327 / 27 НАПИСИ