Таг: маратон

1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ
ЕТИОПЈАНКАТА ТИГСТ АСЕФА ЗА 2 МИНУТИ ГО ПОДОБРИ ЖЕНСКИОТ СВЕТСКИ РЕКОРД ВО МАРАТОН ВО БЕРЛИН

ЕТИОПЈАНКАТА ТИГСТ АСЕФА ЗА 2 МИНУТИ ГО ПОДОБРИ ЖЕНСКИОТ СВЕТСКИ РЕКОРД ВО МАРАТОН ВО БЕРЛИН

Тигст Асефа од Етиопија го собори светскиот рекорд во маратон за жени и победи на денешната трка во Берлин. Асефа, која победи и лани, истрача 42 км з ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БЕРЛИН ГИ ПОВИКА КЛИМАТСКИТЕ АКТИВИСТИ ДА НЕ ПРОТЕСТИРААТ ДОДЕКА ТРАЕ БЕРЛИНСКИОТ МАРАТОН

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БЕРЛИН ГИ ПОВИКА КЛИМАТСКИТЕ АКТИВИСТИ ДА НЕ ПРОТЕСТИРААТ ДОДЕКА ТРАЕ БЕРЛИНСКИОТ МАРАТОН

Градоначалникот на Берлин Каи Вегнер денеска ја повика групата за заштита на климата „Последна генерација“ да се воздржи од протестни акции на утрешни ...
АДРИЈАНА ПОП АРСОВА ИЗБОРИ НАСТАП НА МАРАТОНОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО АТЛЕТИКА

АДРИЈАНА ПОП АРСОВА ИЗБОРИ НАСТАП НА МАРАТОНОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО АТЛЕТИКА

Најуспешната македонска тркачка на долги патеки Адријана Поп Арсова ќе учествува на маратонот на годинашното Светско првенство во атлетика, што ќе се ...
8.500 ТРКАЧИ ОД 47 ЗЕМЈИ В НЕДЕЛА ЌЕ НАСТАПАТ НА 18. СКОПСКИ МАРАТОН, ЌЕ СЕ ТРЧА ПО ИЗМЕНЕТА ПАТЕКА

8.500 ТРКАЧИ ОД 47 ЗЕМЈИ В НЕДЕЛА ЌЕ НАСТАПАТ НА 18. СКОПСКИ МАРАТОН, ЌЕ СЕ ТРЧА ПО ИЗМЕНЕТА ПАТЕКА

Осумнаесеттото издание на Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи в недела, но по делумно изменета патека, најави директорот Кире Синадиновски. Покрај глав ...
ОХРИДСКИ МАРАТОН ЌЕ ИМА НА 10 ИЛИ 11 СЕПТЕМВРИ, ОПШТИНАТА И АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ НАЈДОА ПАРИ

ОХРИДСКИ МАРАТОН ЌЕ ИМА НА 10 ИЛИ 11 СЕПТЕМВРИ, ОПШТИНАТА И АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ НАЈДОА ПАРИ

„Охридски пливачки маратон ќе има“, кажа на денешната прес-конференција градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Наградниот фонд од 10 илјади евра ќе ...
ПОЧНАА ДА СЕ ЛЕПАТ СО РЕКЛАМИ И НОВИТЕ ЕКО АВТОБУСИ НА ЈСП „СКОПЈЕ“

ПОЧНАА ДА СЕ ЛЕПАТ СО РЕКЛАМИ И НОВИТЕ ЕКО АВТОБУСИ НА ЈСП „СКОПЈЕ“

Дел од новите еколошки автобуси „МАН“ на ЈСП „Скопје“ кои беа набавени пред три години почнаа да се лепат во реклами. Откако беа набавени во времето н ...
54-ГОДИШНИОТ МАРАТОНЕЦ АДЕМ СЕЛМАНИ СЕКОЈ ДЕН ТРЧА ОКОЛУ ТЕТОВСКОТО КАЛЕ

54-ГОДИШНИОТ МАРАТОНЕЦ АДЕМ СЕЛМАНИ СЕКОЈ ДЕН ТРЧА ОКОЛУ ТЕТОВСКОТО КАЛЕ

На 54-годишниот тетовскиот атлетичар Адем Селмани секој ден му е исполнет со трчање, иако Тетово нема никакви услови ниту инфраструктура за тренирање ...
ЛЕКАР ОД КАВАДАРЦИ ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА ЈА ПРЕПЛИВА БРАНАТА ТУРИЈА, СТРУМИЧКО

ЛЕКАР ОД КАВАДАРЦИ ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА ЈА ПРЕПЛИВА БРАНАТА ТУРИЈА, СТРУМИЧКО

55-годишниот лекар Бошко Илиев од Кавадарци по повод Денот на независноста на Македонија ја преплива брана Турија кај Струмичко. Специјалистот по спор ...
ДЕЦА, НЕ МИСЛЕФМЕ ШО МОЈТ ДА НИ СЕ ДЕСИТ, ГОЛЕМА ДАЛЕЧИНА – ПРВИТЕ ОХРИДСКИ МАРАТОНЦИ ПЛИВАЛЕ НА ПОЧЕТОКОТ НА 20. ВЕК

ДЕЦА, НЕ МИСЛЕФМЕ ШО МОЈТ ДА НИ СЕ ДЕСИТ, ГОЛЕМА ДАЛЕЧИНА – ПРВИТЕ ОХРИДСКИ МАРАТОНЦИ ПЛИВАЛЕ НА ПОЧЕТОКОТ НА 20. ВЕК

Маратонското пливање во Охридското Езеро се појавило во 1930-те години, но не во современата форма. Од 1992, меѓународниот Охридски пливачки маратон с ...
ИЛИНДЕНСКИОТ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН ВО ОХРИД ОДЛОЖЕН ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ ГОСТИ ВО ГРАДОТ

ИЛИНДЕНСКИОТ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН ВО ОХРИД ОДЛОЖЕН ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ ГОСТИ ВО ГРАДОТ

Организаторите одлучија да го одложат 41. издание на Илинденскиот пливачки маратон, кој се одржува во Охридското Езеро. „Поради зголемениот број ту ...
1 2 3 4 10 / 38 НАПИСИ