Таг: матични лекари

1 2 3 7 10 / 68 НАПИСИ
НАД 1.000 РЕЦЕПТИ ЗА ХРОНИЧНА ТЕРАПИЈА ПРЕПИШАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН ОД МАТИЧНИ ЛЕКАРИ, ЗА КОИ ГРАЃАНИТЕ ЧЕКАА СО ДЕНОВИ И МЕСЕЦИ НА КЛИНИКИТЕ

НАД 1.000 РЕЦЕПТИ ЗА ХРОНИЧНА ТЕРАПИЈА ПРЕПИШАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН ОД МАТИЧНИ ЛЕКАРИ, ЗА КОИ ГРАЃАНИТЕ ЧЕКАА СО ДЕНОВИ И МЕСЕЦИ НА КЛИНИКИТЕ

Само во текот на вчерашниот ден, 506 пациенти добиле терапија за своето хронично заболување од матичниот лекар, за која досега мораа да чекаат и самит ...
ПОТРЕБНА Е ПРОМЕНА НА АНЕКС ДОГОВОРОТ СО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ОТКАКО СЕ ИСПОЛНИ БАРАЊЕТО МАТИЧНИТЕ ДА ПРЕПИШУВААТ ТЕРАПИЈА ЗА ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ, ВЕЛИ ЧОЛАКОВА-ДЕРВИШОВА

ПОТРЕБНА Е ПРОМЕНА НА АНЕКС ДОГОВОРОТ СО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ОТКАКО СЕ ИСПОЛНИ БАРАЊЕТО МАТИЧНИТЕ ДА ПРЕПИШУВААТ ТЕРАПИЈА ЗА ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ, ВЕЛИ ЧОЛАКОВА-ДЕРВИШОВА

Пациентите се запознаени со новите кои стапија на сила и со кои тие можат преку матичните доктори да добиваат терапија за најчестите хронични заболува ...
ДОКТОРИТЕ ОД ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО ЗАМИНУВААТ ВО ПРИВАТНОТО, ПА СЕ РАЗВИВА ЗДРАВСТВЕН ТУРИЗАМ ВО ПОТРАГА ПО СЛОБОДЕН МОЈ ТЕРМИН

ДОКТОРИТЕ ОД ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО ЗАМИНУВААТ ВО ПРИВАТНОТО, ПА СЕ РАЗВИВА ЗДРАВСТВЕН ТУРИЗАМ ВО ПОТРАГА ПО СЛОБОДЕН МОЈ ТЕРМИН

Сѐ потешко се доаѓа до преглед кај специјалист преку Мој термин, се жалат и пациентите и матичните доктори. Причината според д-р Лили Чолакова-Дервишо ...
ОД УТРЕ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРЕПИШУВААТ ЛЕКОВИ ЗА ВИСОК ПРИТИСОК, ДИЈАБЕТЕС, АСТМА И ХИПОТИРОИДИЗАМ

ОД УТРЕ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ МОЖЕ ДА ПРЕПИШУВААТ ЛЕКОВИ ЗА ВИСОК ПРИТИСОК, ДИЈАБЕТЕС, АСТМА И ХИПОТИРОИДИЗАМ

Матичните лекари ќе можат да препишуваат терапија за најчестите хронични заболувања и состојби – хипертензија, дијабетес, хронична опструктивна белодр ...
АКО ЛЕКАРИТЕ СИ ЈА РАБОТЕЛЕ РАБОТАТА, ЗОШТО ИМАМЕ ТОЛКУ МНОГУ НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА?, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ Д-Р ДАНИЛОВСКИ ЗА ПОСЛЕДНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА УНИЦЕФ

АКО ЛЕКАРИТЕ СИ ЈА РАБОТЕЛЕ РАБОТАТА, ЗОШТО ИМАМЕ ТОЛКУ МНОГУ НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА?, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ Д-Р ДАНИЛОВСКИ ЗА ПОСЛЕДНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА УНИЦЕФ

Ако се вакцините задолжителни со закон, зошто не се спроведува законот?, вели епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски за последниот поразителен изве ...
ЗАПОЧНА ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП, ДЕЛ ОД ПАЦИЕНТИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ОДБИЛЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ ЗА ТЕРМИН

ЗАПОЧНА ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП, ДЕЛ ОД ПАЦИЕНТИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ОДБИЛЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ ЗА ТЕРМИН

Започна бесплатната вакцинација за сезонски грип. Одѕивот во Центарот за јавно здравје Велес е голем, до 11 часот веќе беа вакцинирани 70 лица, а приј ...
ПРОТЕСТОТ Е ПОДДРЖАН ОД РЕЧИСИ СИТЕ ПРИВАТНИ ЛЕКАРИ, МАЛКУ ПАЦИЕНТИ СЕ ЈАВУВААТ НА ПРЕГЛЕД, ВЕЛИ ЧОЛАКОВА-ДЕРВИШОВА

ПРОТЕСТОТ Е ПОДДРЖАН ОД РЕЧИСИ СИТЕ ПРИВАТНИ ЛЕКАРИ, МАЛКУ ПАЦИЕНТИ СЕ ЈАВУВААТ НА ПРЕГЛЕД, ВЕЛИ ЧОЛАКОВА-ДЕРВИШОВА

Лекарите од приватното здравство протестираат и примаат само итни случаи. Досега немало повратна реакција од Министерството за здравство и од Фондот з ...
НАД 95% ОД КУМАНОВСКИТЕ МАТИЧНИ ЛЕКАРИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА ПРОТЕСТОТ, СЕ ПРИМААТ САМО ИТНИТЕ СЛУЧАИ

НАД 95% ОД КУМАНОВСКИТЕ МАТИЧНИ ЛЕКАРИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА ПРОТЕСТОТ, СЕ ПРИМААТ САМО ИТНИТЕ СЛУЧАИ

Над 95 отсто од матичните лекари во Куманово се приклучија на тридневниот протест со кој се бара зголемување на капитацискиот бод поради порастот на т ...
ПРИВАТНИТЕ ДОКТОРИ ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ НА 7 АПРИЛ, ДЕНОТ НА ЗДРАВСТВОТО, ВЕЛАТ НИТУ ЕДНО БАРАЊЕ НЕ ИМ Е РЕШЕНО

ПРИВАТНИТЕ ДОКТОРИ ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ НА 7 АПРИЛ, ДЕНОТ НА ЗДРАВСТВОТО, ВЕЛАТ НИТУ ЕДНО БАРАЊЕ НЕ ИМ Е РЕШЕНО

Приватните лекари на 7 Април, Денот на здравството, ќе излезат на протест за да искажат револт што не им е решен ниту еден од бројните проблемите кои ...
ТРИ МАТИЧНИ АМБУЛАНТИ СЕ ЗАТВОРААТ ВО ВЕЛЕС ОВОЈ МЕСЕЦ, СЛЕДАТ УШТЕ 20 ВО БИТОЛА, ОХРИД И ПРИЛЕП, КАЖАА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ НА ПРОТЕСТОТ

ТРИ МАТИЧНИ АМБУЛАНТИ СЕ ЗАТВОРААТ ВО ВЕЛЕС ОВОЈ МЕСЕЦ, СЛЕДАТ УШТЕ 20 ВО БИТОЛА, ОХРИД И ПРИЛЕП, КАЖАА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ НА ПРОТЕСТОТ

Лекарите од приватното здравство денеска протестираа, беа на работа но амбулантите беа празни и немаше пациенти. Таква била состојбата во повеќето гра ...
1 2 3 7 10 / 68 НАПИСИ