Таг: Маврово

1 2 10 / 14 НАПИСИ
УНЕСКО ГИ ПРОГЛАСИ БУКОВИТЕ ШУМИ ВО КАЊОНОТ ДЛАБОКА РЕКА ЗА СВЕТСКО ПРИРОДНО БОГАТСТВО

УНЕСКО ГИ ПРОГЛАСИ БУКОВИТЕ ШУМИ ВО КАЊОНОТ ДЛАБОКА РЕКА ЗА СВЕТСКО ПРИРОДНО БОГАТСТВО

Буковите шуми во кањонот Длабока Река, кој е дел од националниот парк Маврово, се прогласени за светско природно богатство од страна на УНЕСКО, објави ...
СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ВО МАВРОВСКО, НАЈСИЛНИОТ СО ЈАЧИНА ОД 4,7 СТЕПЕНИ

СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ВО МАВРОВСКО, НАЈСИЛНИОТ СО ЈАЧИНА ОД 4,7 СТЕПЕНИ

Земјотрес со јачина од 4,7 степени се почувствува вечерва во во 22.17 часот во Маврово, Скопје и северозападниот дел од земјава. Според Европската сеи ...
ПАТОТ МАВРОВО – ДЕБАР Е ЗАТВОРЕН ПОРАДИ ОДРОН ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

ПАТОТ МАВРОВО – ДЕБАР Е ЗАТВОРЕН ПОРАДИ ОДРОН ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

На патот Долно Косоврасти - Дебар се појави одрон по попладневниот земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рихтеровата скала, регистриран во 15.25 часот ...
НОВ ЗЕМЈОТРЕС БЛИЗУ ГОСТИВАР ОД 4,9 СТЕПЕНИ, НАЈСИЛЕН ПО СЕРИЈАТА ПОСЛАБИ ЗЕМЈОТРЕСИ ОД УТРИНСКИОТ

НОВ ЗЕМЈОТРЕС БЛИЗУ ГОСТИВАР ОД 4,9 СТЕПЕНИ, НАЈСИЛЕН ПО СЕРИЈАТА ПОСЛАБИ ЗЕМЈОТРЕСИ ОД УТРИНСКИОТ

Нов земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рихтеровата скала е регистриран  попладнево во 15.25 часот во близина на Гостивар. Епицентарот според подато ...
ЗЕМЈОТРЕС ОД 5 СТЕПЕНИ СО ЕПИЦЕНТАР КАЈ МАВРОВСКОТО ЕЗЕРО

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5 СТЕПЕНИ СО ЕПИЦЕНТАР КАЈ МАВРОВСКОТО ЕЗЕРО

Земјотресот што утринава во 4.54 минути се почувствува на територијата на целата држава бил со јачина од 5 степени по Рихтереовата скала.  Според обно ...
ЌЕ ГО ВРАТИМЕ СПОМЕНИКОТ НА ЧЕМЕРСКИ ВО ПРВОБИТНАТА СОСТОЈБА, САКАВМЕ ДА ГИ ИЗБРИШЕМЕ НЕДОЛИЧНИТЕ ПОРАКИ, ВЕЛАТ ОД РЕСОРТ МАВРОВО

ЌЕ ГО ВРАТИМЕ СПОМЕНИКОТ НА ЧЕМЕРСКИ ВО ПРВОБИТНАТА СОСТОЈБА, САКАВМЕ ДА ГИ ИЗБРИШЕМЕ НЕДОЛИЧНИТЕ ПОРАКИ, ВЕЛАТ ОД РЕСОРТ МАВРОВО

Ресорт Маврово ќе ги преземе сите неопходни дејствија за да го врати бетонскиот постамент на мозаикот на Глигор Чемерски во првобитна состојба, соопшт ...
УКРАДЕНИ ДВЕ КАМЕРИ СО КОИ СЕ СЛЕДЕШЕ РИСОТ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК МАВРОВО

УКРАДЕНИ ДВЕ КАМЕРИ СО КОИ СЕ СЛЕДЕШЕ РИСОТ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК МАВРОВО

Две камери кои беа поставени во националниот парк Марвово за да се следи движењето на балканскиот рис и на други животни се украдени од непознати стор ...
ОВА Е НЕВЕРОЈАТНО ВОЗБУДЛИВО, ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ УЧАТ ДА СКИЈААТ ВО МАВРОВО

ОВА Е НЕВЕРОЈАТНО ВОЗБУДЛИВО, ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ УЧАТ ДА СКИЈААТ ВО МАВРОВО

Возбуденост, радост, но и неизвесност како ќе биде првото скијање се гледа на лицата на Елена, Гере, Зоран, Љуљета, Васил и Ратко, на кои завчера попл ...
300 АКЦИЈАШИ ОД ЦЕЛА ЕКСЈУГОСЛАВИЈА СЕ ОБЕДИНИЈА ВО КАТЛАНОВО

300 АКЦИЈАШИ ОД ЦЕЛА ЕКСЈУГОСЛАВИЈА СЕ ОБЕДИНИЈА ВО КАТЛАНОВО

Единството на некогашните југословенски младински акцијаши оживеја викендов во Катланово. Околу 300 акцијаши од Триглав до Вардар се сретнаа на местот ...
НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КОЈ Е ГАЗДА НА ПОШТЕНСКИТЕ ОДМОРАЛИШТА КОИ СЕ РАСПАЃААТ И СО ГОДИНИ НЕ РАБОТАТ

НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КОЈ Е ГАЗДА НА ПОШТЕНСКИТЕ ОДМОРАЛИШТА КОИ СЕ РАСПАЃААТ И СО ГОДИНИ НЕ РАБОТАТ

Никој не знае кој е сопственик на поштенските одморалишта низ земјава. Со години овие објекти кои се наоѓаат низ туристичките места не работат, зјаат ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ