Таг: министер за надворешни работи

1 2 10 / 13 НАПИСИ
СИЈАРТО ЈА ПОСЕТИЛ АРСОВСКА, ДОГОВОРИЛЕ ИНТЕНЗИВНА СОРАБОТКА НА ГРАД СКОПЈЕ СО УНГАРИЈА

СИЈАРТО ЈА ПОСЕТИЛ АРСОВСКА, ДОГОВОРИЛЕ ИНТЕНЗИВНА СОРАБОТКА НА ГРАД СКОПЈЕ СО УНГАРИЈА

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска имаше средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој е во посета на з ...
ТОРА ОД ШПАНИЈА СТАРА 500 ГОДИНИ ДОБИ ПОЧЕСНО МЕСТО ВО СКОПСКИОТ МЕМОРИЈАЛЕН ЦЕНТАР НА ХОЛОКАУСТОТ

ТОРА ОД ШПАНИЈА СТАРА 500 ГОДИНИ ДОБИ ПОЧЕСНО МЕСТО ВО СКОПСКИОТ МЕМОРИЈАЛЕН ЦЕНТАР НА ХОЛОКАУСТОТ

Свитоци од Тора стара половина милениум, која сефардските Евреи од Шпанија ја донеле на Балканот, од денес има почесно место во постојаната изложбена ...
ХОЛАНДИЈА Е ПРВ ИНВЕСТИТОР ВО МАКЕДОНИЈА, ОДБЕЛЕЖАНИ 25 ГОДИНИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ

ХОЛАНДИЈА Е ПРВ ИНВЕСТИТОР ВО МАКЕДОНИЈА, ОДБЕЛЕЖАНИ 25 ГОДИНИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ

Македонија и Холандија ја одбележаа 25-годишнината од воспоставување на дипломатските односи со портокалова забава во чест на холандската национална б ...
СЕ РАДУВАМ ШТО ОГРОМНО МНОЗИНСТВО ОД ОНИЕ ШТО ГО ИСКОРИСТИЈА СВОЕТО ДЕМОКРАТСКО ПРАВО ГЛАСАА ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, ВЕЛИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР МАС

СЕ РАДУВАМ ШТО ОГРОМНО МНОЗИНСТВО ОД ОНИЕ ШТО ГО ИСКОРИСТИЈА СВОЕТО ДЕМОКРАТСКО ПРАВО ГЛАСАА ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, ВЕЛИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР МАС

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас го поздрави факот што на референдумот за името огромното мнозинство од оние што гласале го поддржа ...
ФРАНЦИЈА И МАКЕДОНИЈА ПРОСЛАВИЈА 25 ГОДИНИ ПРИЈАТЕЛСТВО СО „ПОД НЕБОТО НА ПАРИЗ“ И „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“

ФРАНЦИЈА И МАКЕДОНИЈА ПРОСЛАВИЈА 25 ГОДИНИ ПРИЈАТЕЛСТВО СО „ПОД НЕБОТО НА ПАРИЗ“ И „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“

„Марсељезата“ и „Денес над Македонија“, француската и македонската химна во изведба на бас баритонот од Камерун Жак-Грег Белобо и светски познатиот фр ...
ОТСТРАНЕТА Е КЛУЧНАТА ПРЕЧКА ЗА НАТО И ЕУ, ИЗЈАВИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ХАЈКО МАС

ОТСТРАНЕТА Е КЛУЧНАТА ПРЕЧКА ЗА НАТО И ЕУ, ИЗЈАВИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ХАЈКО МАС

Со решавањето на 25-годишниот спор за името остранета е клучната пречка за НАТО и Европската унија, изјави министерот за надворешни работи на Германиј ...
СРЕЌНА СУМ ШТО ЌЕ НАСТАПАМ ДОМА, ВЕЛИ ФРАНЦУСКАТА ПЕВИЦА РОДУМ ОД ШТИП ЕЛЕНА ГОЛОМЕОВА

СРЕЌНА СУМ ШТО ЌЕ НАСТАПАМ ДОМА, ВЕЛИ ФРАНЦУСКАТА ПЕВИЦА РОДУМ ОД ШТИП ЕЛЕНА ГОЛОМЕОВА

Светски познатиот француски сопран со македонско потекло, младата оперска пејачка Елена Голомеова деновиве со радост ги очекува своите настапи во Маке ...
ХАЈКО МАС Е НОВИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА ГЕРМАНИЈА

ХАЈКО МАС Е НОВИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА ГЕРМАНИЈА

Хајко Мас од редовите на Социјалдемократите (СПД) ќе биде новиот министер за надворешни работи на Германија, објави агенцијата ДПА. Мас досега ја изв ...
СОБРАНИЕТО НЕ ЈА ПРИФАТИ ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА ЗА ДИМИТРОВ

СОБРАНИЕТО НЕ ЈА ПРИФАТИ ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА ЗА ДИМИТРОВ

Интерпелацијата за работата на министерот за надворешни работи Никола Димитров поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не беше прифатена во Собранието, о ...
ЗГРЕШИВМЕ ШТО ЈА ПРИЗНАВМЕ МАКЕДОНИЈА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ, КАЖА ДАЧИЌ ПО СРЕДБАТА СО КОЅИЈАС

ЗГРЕШИВМЕ ШТО ЈА ПРИЗНАВМЕ МАКЕДОНИЈА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ, КАЖА ДАЧИЌ ПО СРЕДБАТА СО КОЅИЈАС

Српскиот министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ кажа дека Србија направила грешка кога пред 20 години ја признала Македонија под уставно ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ