Таг: наставници

1 3 4 5 6 50 / 53 НАПИСИ
МИЛЕ ИМ НАРЕДУВАЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НАСТАВНИЦИ ДА НЕ ОДАТ НА РАБОТА ЗА ДА АГИТИРААТ ЗА ИЗБОРИ, СЕ СЛУША ВО БОМБИТЕ ЗА „ТИТАНИК“

МИЛЕ ИМ НАРЕДУВАЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НАСТАВНИЦИ ДА НЕ ОДАТ НА РАБОТА ЗА ДА АГИТИРААТ ЗА ИЗБОРИ, СЕ СЛУША ВО БОМБИТЕ ЗА „ТИТАНИК“

Обвинетиот во случајот на СЈО „Титаник“, ексминистерот за транспорт Миле Јанакиески, е носител на главните докази од бомбите во денешниот преглед на п ...
79 ОТСТО РОДИТЕЛИ ГИ ВОСПИТУВААТ ДЕЦАТА СО ТЕПАЊЕ И ПСИХИЧКО КАЗНУВАЊЕ, ОТКРИ ИСТРАЖУВАЊЕТО НА УНИЦЕФ ВО МАКЕДОНИЈА

79 ОТСТО РОДИТЕЛИ ГИ ВОСПИТУВААТ ДЕЦАТА СО ТЕПАЊЕ И ПСИХИЧКО КАЗНУВАЊЕ, ОТКРИ ИСТРАЖУВАЊЕТО НА УНИЦЕФ ВО МАКЕДОНИЈА

Насилни методи за дисциплинирање на децата примениле 79 отсто од родителите во Македонија, опфатени со истражувањето што го спроведе УНИЦЕФ, а една че ...
НАСТАВНИЦИ ОД БИТОЛА ТУЖАТ ЗАШТО ГИ ИЗГУБИЛЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА

НАСТАВНИЦИ ОД БИТОЛА ТУЖАТ ЗАШТО ГИ ИЗГУБИЛЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА

Дел од отпуштените наставници во Битола велат дека покренале судски постапки против неколку битолски училиштата затоа што не биле задржани на работа и ...
НАСТАВНИЦИТЕ НЕ ЗНААТ БАШ НАЈДОБРО ШТО Е ДИСЛЕКСИЈА, ИМ ТРЕБА ОБУКА ЗА РАБОТА СО ОВАА ГРУПА УЧЕНИЦИ

НАСТАВНИЦИТЕ НЕ ЗНААТ БАШ НАЈДОБРО ШТО Е ДИСЛЕКСИЈА, ИМ ТРЕБА ОБУКА ЗА РАБОТА СО ОВАА ГРУПА УЧЕНИЦИ

Наставниците во основните училишта пред три години само делумно го познавале поимот дислексија, а состојбата е слична и сега. Според истражување, кое ...
ДЕЦАТА КОИ СЕ СЛУЖАТ СО НАСИЛСТВО И САМИТЕ СЕ ЖРТВИ НА НАСИЛСТВО, ВЕЛИ БЕНЏАМИН ПЕРКС ОД УНИЦЕФ

ДЕЦАТА КОИ СЕ СЛУЖАТ СО НАСИЛСТВО И САМИТЕ СЕ ЖРТВИ НА НАСИЛСТВО, ВЕЛИ БЕНЏАМИН ПЕРКС ОД УНИЦЕФ

УНИЦЕФ е загрижен поради насилството врз и меѓу децата во Македонија. Бенџамин Перкс, претставникот на УНИЦЕФ во земјава, по последниот инцидент во ОУ ...
ОТПУШТЕНИТЕ НАСТАВНИЦИ ОД БИТОЛА БАРААТ ДА СЕ ВРАТАТ НА РАБОТА

ОТПУШТЕНИТЕ НАСТАВНИЦИ ОД БИТОЛА БАРААТ ДА СЕ ВРАТАТ НА РАБОТА

Координативното тело на отпуштени образовни работници од основните училишта, градинките, како и вработени во административно-техничка служба денес се ...
ЌЕ СЕ МЕНУВААТ ЛЕКТИРИТЕ ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ

ЌЕ СЕ МЕНУВААТ ЛЕКТИРИТЕ ЗА ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ

Министерството за образoвание ги повика стручните лица и наставниците од основните училишта да се вклучат во јавната дебата за новиот предлог список з ...
ДРЖАВНИОТ ПРОСВЕТЕН ИНСПЕКТОРАТ ЌЕ ПРОВЕРУВА ДАЛИ УЧИЛИШТАТА ВЕРСКИ ГИ ОРГАНИЗИРАЛЕ ДЕЦАТА ЗА БАДНИК

ДРЖАВНИОТ ПРОСВЕТЕН ИНСПЕКТОРАТ ЌЕ ПРОВЕРУВА ДАЛИ УЧИЛИШТАТА ВЕРСКИ ГИ ОРГАНИЗИРАЛЕ ДЕЦАТА ЗА БАДНИК

Државниот просветен инспекторат утре ќе проверува дали имало верско организирање и дејствување во училиштата, соопшти Министерството за образование и ...
МЕСТО ДА ОТПУШТААТ ИСКУСНИ, НЕКА ВРАБОТУВААТ И НОВИ ВО ГРАДИНКИТЕ ОТИ ФАЛИ КАДАР, РЕАГИРА СИНДИКАТОТ

МЕСТО ДА ОТПУШТААТ ИСКУСНИ, НЕКА ВРАБОТУВААТ И НОВИ ВО ГРАДИНКИТЕ ОТИ ФАЛИ КАДАР, РЕАГИРА СИНДИКАТОТ

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Македонија (СОНК) денес во соопштение до јавноста остро реагира на непродолжување на договори ...
НАСТАВНИЦИТЕ ОД ОСНОВНИТЕ И СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА ДО 9 ЈАНУАРИ

НАСТАВНИЦИТЕ ОД ОСНОВНИТЕ И СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА ДО 9 ЈАНУАРИ

Министерството за образование и наука им препорача на директорите на основните и средните училишта работната недела по новогодишните празници да биде ...
1 3 4 5 6 50 / 53 НАПИСИ