Таг: Никос Коѕијас

1 2 3 4 5 20 / 47 НАПИСИ
АКО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО ГО ПОДДРЖАТ ГРАЃАНИТЕ НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ЌЕ ГО ПОДДРЖИМЕ И НИЕ, КАЖА ЛАВРОВ

АКО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО ГО ПОДДРЖАТ ГРАЃАНИТЕ НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, ЌЕ ГО ПОДДРЖИМЕ И НИЕ, КАЖА ЛАВРОВ

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој денеска во Москва имаше средба со грчкиот колега Никос Коѕијас, рече дека Русија ќе го поддрж ...
ЗАЕВ ИЗБРА ИМЕ, ДВЕТЕ СТРАНИ ЌЕ БИДАТ ПОБЕДНИЦИ СО ДОГОВОРОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

ЗАЕВ ИЗБРА ИМЕ, ДВЕТЕ СТРАНИ ЌЕ БИДАТ ПОБЕДНИЦИ СО ДОГОВОРОТ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас кажа дека македонскиот премиер Зоран Заев избрал кое име го сака од трите предлози на посредникот ...
ЈАС СУМ ОПТИМИСТ И НАЈВЕРОЈАТНО ТОЈ ОПТИМИЗАМ УТРЕ ЌЕ СЕ ОСТВАРИ, РЕЧЕ ЗАЕВ ПО РАЗГОВОРОТ СО ЦИПРАС

ЈАС СУМ ОПТИМИСТ И НАЈВЕРОЈАТНО ТОЈ ОПТИМИЗАМ УТРЕ ЌЕ СЕ ОСТВАРИ, РЕЧЕ ЗАЕВ ПО РАЗГОВОРОТ СО ЦИПРАС

Премиерот Зоран Заев се надева дека по утрешниот телефонски договор со неговиот колега Алексис Ципрас ќе се најде решение за спорот со името. Заев веч ...
ЌЕ БИДЕ ДЕНЕСКА, КАЖА КОЅИЈАС ЗА ТЕЛЕФОНСКИОТ РАЗГОВОР МЕЃУ ЦИПРАС И ЗАЕВ

ЌЕ БИДЕ ДЕНЕСКА, КАЖА КОЅИЈАС ЗА ТЕЛЕФОНСКИОТ РАЗГОВОР МЕЃУ ЦИПРАС И ЗАЕВ

Денешниот ден е критичен за преговорите за името и долгоочекуваниот телефонски разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се случи денеск ...
ПРОТЕСТИ ВО СЕВЕРНА ГРЦИЈА ПРОТИВ ДОГОВОР ЗА ИМЕТО

ПРОТЕСТИ ВО СЕВЕРНА ГРЦИЈА ПРОТИВ ДОГОВОР ЗА ИМЕТО

Илјадници Грци протестираа вечерва во десетици градови низ земјата против обидите за решавање на 27-годишниот спор за името со Македонија. Околу 2. ...
ТРИ ОД ПРЕДЛОЗИТЕ НА НИМИЦ СЕ НА МАСА, ДОГОВОРОТ Е ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

ТРИ ОД ПРЕДЛОЗИТЕ НА НИМИЦ СЕ НА МАСА, ДОГОВОРОТ Е ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека преговорите за името не се пропаднати и прашање е на денови кога ќе бидат надминати прео ...
ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО БРИСЕЛ ДОГОВОРИЛЕ РАМКА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО БРИСЕЛ ДОГОВОРИЛЕ РАМКА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Министрите за надворешни работи Никос Коѕијас и Никола Димитров синоќа во Брисел договориле рамка за спорот за името и во моментов на неа во Атина раб ...
НА ПРЕГОВАРАЧКАТА МАСА Е НОВО ИМЕ ПОВРЗАНО СО КРУШЕВО, ОБЈАВИ ГРЧКИ „КАТИМЕРИНИ“

НА ПРЕГОВАРАЧКАТА МАСА Е НОВО ИМЕ ПОВРЗАНО СО КРУШЕВО, ОБЈАВИ ГРЧКИ „КАТИМЕРИНИ“

Атина и Скопје повторно бараат име за севкупна употреба по неуспехот двете страни да се согласат за Илиденска Македонија и според добро информирани из ...
НЕМА ФИНАЛНО РЕШЕНИЕ, ПРЕГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ВО БРИСЕЛ, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО ЊУЈОРК

НЕМА ФИНАЛНО РЕШЕНИЕ, ПРЕГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ВО БРИСЕЛ, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО ЊУЈОРК

Нема финално решение за спорот за името, преговорите ќе продолжат во Брисел, рече посредникот Метју Нимиц, по завршувањето на денашната средба во седи ...
ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ УТРЕ

ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ УТРЕ

Преговорите за спорот за името меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот Метју Нимиц ...
1 2 3 4 5 20 / 47 НАПИСИ