Таг: пилот

МАКЕДОНСКИ ПИЛОТ ОТВОРИ ПЕКАРА „ЈУГОСЛАВИЈА“ ВО СИНГАПУР СО СОПРУГАТА

МАКЕДОНСКИ ПИЛОТ ОТВОРИ ПЕКАРА „ЈУГОСЛАВИЈА“ ВО СИНГАПУР СО СОПРУГАТА

Пекара со европски колачи е реткост во Сингапур, а уште поретки се пекари како „Југославија“ , именувана по земја што веќе не постои. Отворена од маке ...
ЕДНА ТРЕТИНА ОД ПИЛОТИТЕ ВО ПАКИСТАН ИМААТ ЛАЖНА ДОЗВОЛА ЗА ЛЕТАЊЕ

ЕДНА ТРЕТИНА ОД ПИЛОТИТЕ ВО ПАКИСТАН ИМААТ ЛАЖНА ДОЗВОЛА ЗА ЛЕТАЊЕ

Повеќе од 30% од цивилните пилоти во Пакистан имаат лажна дозвола и не се квалификувани да летаат, откри министерот за авијација Гулам Сарвар Кан. ...
ПРИНЦЕЗАТА САЛМА СТАНА ПРВА ВОЕНА ПИЛОТКА ВО ИСТОРИЈАТА НА ЈОРДАН

ПРИНЦЕЗАТА САЛМА СТАНА ПРВА ВОЕНА ПИЛОТКА ВО ИСТОРИЈАТА НА ЈОРДАН

Јорданската принцеза Салма бинт Абдула стана прва жена во земјата која ја поминала пилотската тренинг обука во јорданските воздушни сили. Деветнаес ...
ХЕЛИКОПТЕР ПАДНА ВО РЕКАТА ХАДСОН, ПИЛОТОТ СПАСЕН

ХЕЛИКОПТЕР ПАДНА ВО РЕКАТА ХАДСОН, ПИЛОТОТ СПАСЕН

Пилотот беше извлечен од реката Хадсон во Њујорк откако хеликоптер паднал во водите близу местото каде што тунелот Линколн влегува во Менхетн, велат в ...
„ДИГАЈ, ДИГАЈ“, БИЛЕ ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА ПИЛОТОТ НА УРНАТИОТ АВИОН НА „ЕТИОПИАН ЕРЛАЈНС“

„ДИГАЈ, ДИГАЈ“, БИЛЕ ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА ПИЛОТОТ НА УРНАТИОТ АВИОН НА „ЕТИОПИАН ЕРЛАЈНС“

Почнаа да излегуваат детали од последните моменти од летот на „Етиопиан Ерлајнс“, кој се урна пред три недели. Системот за спречување губење сила при ...
ПАКИСТАН ЌЕ ГО ОСЛОБОДИ ИНДИСКИОТ ПИЛОТ ЗА ДА СЕ СМИРАТ ТЕНЗИИТЕ

ПАКИСТАН ЌЕ ГО ОСЛОБОДИ ИНДИСКИОТ ПИЛОТ ЗА ДА СЕ СМИРАТ ТЕНЗИИТЕ

Пакистан објави дека во знак на добра волја ќе го ослободи пилотот кој беше заробен вчера по соборувањето на два индиски борбени авиони. Премиерот ...
БИТОЛА ИМА МАЛКУ ПАДОБРАНЦИ, НО МНОГУ СЕ РОМАНТИЧНИ

БИТОЛА ИМА МАЛКУ ПАДОБРАНЦИ, НО МНОГУ СЕ РОМАНТИЧНИ

Битола, која во минатото беше расадник на воздухопловци поради долгогодишното  постоењето на аероклубот „Мирко Тодоровски“, денес остана само со еден ...
ПРЕКИНАТО СЛЕТУВАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО САЛЦБУРГ, ОТКАКО АВИОНОТ ПОТСКОКНУВАЛ НА ПИСТАТА ОД СИЛНИ ВЕТРОВИ

ПРЕКИНАТО СЛЕТУВАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО САЛЦБУРГ, ОТКАКО АВИОНОТ ПОТСКОКНУВАЛ НА ПИСТАТА ОД СИЛНИ ВЕТРОВИ

Шокантна снимка го покажува моментот кога авион е принуден да го прекине застрашувачкото слетување, откако потскокнуваше на пистата, предизвикано од с ...
СЕ РАСПАДНА МОТОР НА ЕРБАС А380 НА „ЕР ФРАНС“ СРЕДЕ ЛЕТ, НЕМА ПОВРЕДЕНИ ПАТНИЦИ

СЕ РАСПАДНА МОТОР НА ЕРБАС А380 НА „ЕР ФРАНС“ СРЕДЕ ЛЕТ, НЕМА ПОВРЕДЕНИ ПАТНИЦИ

Авион на "Ер Франс" кој летал од Париз до Лос Анџелес, принудно слетал во Гус Беј во Канада, откако еден од четирите мотори буквално се распаднал доде ...
9 / 9 НАПИСИ