Таг: Полска

1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ
ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО УСВОИ БУЏЕТОТ ОД 1.800 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ОТКАКО СЕ ДОГОВОРИ СО ПОЛСКА И УНГАРИЈА

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО УСВОИ БУЏЕТОТ ОД 1.800 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ОТКАКО СЕ ДОГОВОРИ СО ПОЛСКА И УНГАРИЈА

Лидерите на Европската Унија го одблокираа буџетот од 1.800 милијарди евра, кој вклучува и финансиски пакет за заздравување од пандемијата на коронави ...
ПАКЕТОТ ЗА ЗАЗДРАВУВАЊЕ ОД КОВИД-19 ЌЕ СЕ ПОДЕЛИ БЕЗ ПОЛСКА И УНГАРИЈА АКО ДО УТРЕ НЕ ГО ТРГНАТ ВЕТОТО ОД БУЏЕТОТ НА ЕУ

ПАКЕТОТ ЗА ЗАЗДРАВУВАЊЕ ОД КОВИД-19 ЌЕ СЕ ПОДЕЛИ БЕЗ ПОЛСКА И УНГАРИЈА АКО ДО УТРЕ НЕ ГО ТРГНАТ ВЕТОТО ОД БУЏЕТОТ НА ЕУ

Полска и Унгарија до утре треба да се изјаснат дали ќе го тргнат ветото од новиот седумгодишен буџет на Европската Унија, кој содржи и пакет за заздра ...
УНГАРИЈА И ПОЛСКА НЕ ГО ТРГААТ ВЕТОТО ОД ЕВРОПСКИОТ БУЏЕТ, ВЕЛАТ ДЕКА УСЛОВУВАЊЕТО НА ФОНДОВИТЕ СО ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО МОЖЕ ДА БИДЕ КАТАСТРОФАЛНО ЗА ЕУ

УНГАРИЈА И ПОЛСКА НЕ ГО ТРГААТ ВЕТОТО ОД ЕВРОПСКИОТ БУЏЕТ, ВЕЛАТ ДЕКА УСЛОВУВАЊЕТО НА ФОНДОВИТЕ СО ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО МОЖЕ ДА БИДЕ КАТАСТРОФАЛНО ЗА ЕУ

Лидерите на Полска и Унгарија порачаа дека остануваат на своето вето на новиот седумгодишен буџет на Европската Унија, кој содржи и огромен фонд за за ...
ЕУ ГИ ПОВИКА ПОЛСКА И УНГАРИЈА ДА ГО ТРГНАТ ВЕТОТО ОД БУЏЕТОТ ЗА ДА МОЖЕ ДА ПОЧНЕ ЕКОНОМСКОТО ЗАЗДРАВУВАЊЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА

ЕУ ГИ ПОВИКА ПОЛСКА И УНГАРИЈА ДА ГО ТРГНАТ ВЕТОТО ОД БУЏЕТОТ ЗА ДА МОЖЕ ДА ПОЧНЕ ЕКОНОМСКОТО ЗАЗДРАВУВАЊЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА

Додека Европската Унија се наоѓа на раб на срамна криза, Германија ги повика сите членки да ги тргнат разликите на страна и да го усвојат шестгодишнио ...
УНГАРИЈА И ПОЛСКА ГО БЛОКИРАА БУЏЕТОТ НА ЕУ ПОРАДИ КЛАУЗУЛАТА ЗА ПОЧИТУВАЊЕ НА ВЛАДЕЕЊЕТО НА ПРАВОТО

УНГАРИЈА И ПОЛСКА ГО БЛОКИРАА БУЏЕТОТ НА ЕУ ПОРАДИ КЛАУЗУЛАТА ЗА ПОЧИТУВАЊЕ НА ВЛАДЕЕЊЕТО НА ПРАВОТО

Унгарија и Полска го блокираа изгласувањето на буџетот на Европската Унија поради клаузулата според која одобрувањето на европски фондови зависи од по ...
ЗЕМЈИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ЕУ ВО ИДНИНА НЕМА ДА ДОБИВААТ ЕВРОПСКИ ПАРИ АКО НЕ ГО ПОЧИТУВААТ ВЛАДЕЕЊЕТО НА ПРАВОТО

ЗЕМЈИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ЕУ ВО ИДНИНА НЕМА ДА ДОБИВААТ ЕВРОПСКИ ПАРИ АКО НЕ ГО ПОЧИТУВААТ ВЛАДЕЕЊЕТО НА ПРАВОТО

Европскиот парламент и Советот на ЕУ постигнаа договор според кој одобрувањето фондови на земјите-членки во иднина ќе зависи и од тоа колку го почитув ...
ПОЛСКА ЈА ОДЛОЖИ ПРИМЕНАТА НА ЗАБРАНАТА ЗА АБОРТУС ПО МАСОВНИТЕ ПРОТЕСТИ

ПОЛСКА ЈА ОДЛОЖИ ПРИМЕНАТА НА ЗАБРАНАТА ЗА АБОРТУС ПО МАСОВНИТЕ ПРОТЕСТИ

Десничарската влада на Полска го одложи спроведувањето на контроверзната судска одлука за речиси целосна забрана на абортус во земјата, откако тоа беш ...
15 УАПСЕНИ НА ПРОТЕСТИТЕ ВО ПОЛСКА ПО РЕЧИСИ ЦЕЛОСНАТА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

15 УАПСЕНИ НА ПРОТЕСТИТЕ ВО ПОЛСКА ПО РЕЧИСИ ЦЕЛОСНАТА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

Најмалку 15 лица се уапсени на протестите во Полска, на кои полицијата употреби и солзавец, откако земјата речиси целосно го забрани абортусот. „Дојче ...
НАЦИОНАЛНИОТ СТАДИОН ВО ВАРШАВА СЕ ПРЕТВОРА ВО БОЛНИЦА ЗА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19

НАЦИОНАЛНИОТ СТАДИОН ВО ВАРШАВА СЕ ПРЕТВОРА ВО БОЛНИЦА ЗА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19

Полската влада донесе одлука за претворање на националниот стадион во Варшава во привремена болница, додека земјата се соочува со наглиот пораст на бр ...
АКТУЕЛНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА ОСВОИ ВТОР МАНДАТ НА ИЗБОРИТЕ СО НАЈМАЛА РАЗЛИКА ВО ПОЛСКА ДОСЕГА

АКТУЕЛНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА ОСВОИ ВТОР МАНДАТ НА ИЗБОРИТЕ СО НАЈМАЛА РАЗЛИКА ВО ПОЛСКА ДОСЕГА

Актуелниот претседател Анджеј Дуда тесно го победи својот противкандидат Павел Тшасковски на вчерашните избори во Полска. Последните резултати по преб ...
1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ