Таг: преговори

1 2 3 4 18 20 / 175 НАПИСИ
ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ВЛЕГУВА ВО ТРЕТИОТ МЕСЕЦ, ЗЕЛЕНСКИ СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ АКО БИДАТ УБИЕНИ БРАНИТЕЛИТЕ НА МАРИУПОЛ

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ВЛЕГУВА ВО ТРЕТИОТ МЕСЕЦ, ЗЕЛЕНСКИ СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ АКО БИДАТ УБИЕНИ БРАНИТЕЛИТЕ НА МАРИУПОЛ

Украинските преговарачи ќе се повлечат од мировните разговори со Москва ако Русија ги убие украинските војници кои сè уште се засолнети во железарница ...
БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА ДА СИ ПРЕГОВАРААТ, A ЕУ ДА СИ ОДЛУЧИ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО, ВЕЛАТ ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА ДА СИ ПРЕГОВАРААТ, A ЕУ ДА СИ ОДЛУЧИ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО, ВЕЛАТ ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

САД сметаат дека Северна Македонија и Бугарија треба да го решат спорот на билатерална основа преку преговори и дијалог, и иако прашањето за проширува ...
РУСИЈА ВЕРБАЛНО ГИ ПРИФАТИ СИТЕ НАШИ ПРЕДЛОЗИ, ОСВЕН ЗА КРИМ, ВЕЛИ ШЕФОТ НА УКРАИНСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ

РУСИЈА ВЕРБАЛНО ГИ ПРИФАТИ СИТЕ НАШИ ПРЕДЛОЗИ, ОСВЕН ЗА КРИМ, ВЕЛИ ШЕФОТ НА УКРАИНСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ

Шефот на украинскиот преговарачки тим Давид Аракамија вели дека Русија вербално се согласила на клучните украински предлози. Аракамија за украинскиот ...
ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС СО БУГАРИЈА МОРА ДА ЕВРОПЕИЗИРА, А НЕ ДА БУГАРИЗИРА, ДВА ИНСТИТУТА ГИ ПРЕТСТАВИЈА МАКЕДОНСКИТЕ ЦРВЕНИ ЛИНИИ

ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС СО БУГАРИЈА МОРА ДА ЕВРОПЕИЗИРА, А НЕ ДА БУГАРИЗИРА, ДВА ИНСТИТУТА ГИ ПРЕТСТАВИЈА МАКЕДОНСКИТЕ ЦРВЕНИ ЛИНИИ

Македонската држава не треба да престане да разговара со Бугарија, но исто така никогаш не смее да поддржи преговарачки процес со ЕУ, кој ќе стане осн ...
СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА Е ЧЛЕНКА НА ЕУ ЗА СТАБИЛЕН ЗАПАДЕН БАЛКАН, ОПТИМИСТ СУМ ЗА НАОЃАЊЕ РЕШЕНИЕ ЗА СПОРОТ, РЕЧЕ ПЕТКОВ

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА Е ЧЛЕНКА НА ЕУ ЗА СТАБИЛЕН ЗАПАДЕН БАЛКАН, ОПТИМИСТ СУМ ЗА НАОЃАЊЕ РЕШЕНИЕ ЗА СПОРОТ, РЕЧЕ ПЕТКОВ

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека е оптимист за наоѓање решение за спорот со Северна Македонија и поради кој Бугарија го блокира почетокот на ...
ЌЕ ИНСИСТИРАМЕ НА ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА УКРАИНА НА МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ ВО ТУРЦИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

ЌЕ ИНСИСТИРАМЕ НА ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА УКРАИНА НА МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ ВО ТУРЦИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Откако претходно сугерираше дека е подготвен за компромис, Володимир Зеленски кажа дека неговата влада ќе инсистира на суверенитетот и територијалниот ...
ЗЕЛЕНСКИ ЈА ПОВИКА РУСИЈА НА НЕОДЛОЖНИ МИРОВНИ ПРЕГОВОРИ

ЗЕЛЕНСКИ ЈА ПОВИКА РУСИЈА НА НЕОДЛОЖНИ МИРОВНИ ПРЕГОВОРИ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска повика на сеопфатни мировни преговори со Москва за да се запре руската инвазија на Украина, предупр ...
ПУТИН БАРА СРЕДБА ЕДЕН НА ЕДЕН СО ЗЕЛЕНСКИ СО ШЕСТ УСЛОВИ

ПУТИН БАРА СРЕДБА ЕДЕН НА ЕДЕН СО ЗЕЛЕНСКИ СО ШЕСТ УСЛОВИ

Владимир Путин побарал директна средба со Володимир Зеленски за да преговараат за руските услови за крај на војната во Украина. Рускиот претседател ги ...
ПУТИН МУ СЕ ПОЖАЛИЛ НА ШОЛЦ ДЕКА УКРАИНА ПОСТАВУВАЛА СЀ ПОНЕРЕАЛИСТИЧНИ УСЛОВИ ВО ПРЕГОВОРИТЕ

ПУТИН МУ СЕ ПОЖАЛИЛ НА ШОЛЦ ДЕКА УКРАИНА ПОСТАВУВАЛА СЀ ПОНЕРЕАЛИСТИЧНИ УСЛОВИ ВО ПРЕГОВОРИТЕ

Рускиот претседател Владимир Путин утринава имаше телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц, соопшти Кремљ. Во разговорот, според соопштен ...
УКРАИНА ИМА МАЛИ ОЧЕКУВАЊА ОД СРЕДБАТА СО ЛАВРОВ ВО АНТАЛИЈА, ЕРДОГАН СЕ НАДЕВА НА ТРАЈНО ПРИМИРЈЕ

УКРАИНА ИМА МАЛИ ОЧЕКУВАЊА ОД СРЕДБАТА СО ЛАВРОВ ВО АНТАЛИЈА, ЕРДОГАН СЕ НАДЕВА НА ТРАЈНО ПРИМИРЈЕ

Турција денеска ќе биде домаќин на највисокиот состанок помеѓу Русија и Украина од почетокот на руската инвазија, која денеска влезе во третата недела ...
1 2 3 4 18 20 / 175 НАПИСИ