Таг: радијација

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ВО АВСТРАЛИЈА СЕ ТРАГА ПО РАДИОАКТИВНА КАПСУЛА КОЈА ПО ГРЕШКА БИЛА ФРЛЕНА

ВО АВСТРАЛИЈА СЕ ТРАГА ПО РАДИОАКТИВНА КАПСУЛА КОЈА ПО ГРЕШКА БИЛА ФРЛЕНА

Властите на Западна Австралија наредија итна потрага по исчезната капсула што содржи мало количество од радиоактивниот цезиум-137, кој може да предизв ...
ЈАПОНИЈА ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИСПУШТИ РАДИОАКТИВНА ВОДА ОД ФУКУШИМА ВО МОРЕТО

ЈАПОНИЈА ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИСПУШТИ РАДИОАКТИВНА ВОДА ОД ФУКУШИМА ВО МОРЕТО

Јапонија оваа година ќе испушти во морето милион тони вода од уништената нуклеарна централа Фукушима. Властите кажаа дека по нејзиниот третман, нивото ...
НЕМА ДА ВИ ТРЕБА ЈОД, МАКЕДОНИЈА Е МНОГУ ДАЛЕКУ ОД НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ, ВЕЛИ ЕКСПЕРТ ОД АВСТРИЈА КОЈ РАБОТИ НА УНАПРЕДУВАЊЕ НА ЗАШТИТАТА ОД РАДИЈАЦИЈА

НЕМА ДА ВИ ТРЕБА ЈОД, МАКЕДОНИЈА Е МНОГУ ДАЛЕКУ ОД НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ, ВЕЛИ ЕКСПЕРТ ОД АВСТРИЈА КОЈ РАБОТИ НА УНАПРЕДУВАЊЕ НА ЗАШТИТАТА ОД РАДИЈАЦИЈА

Македонија апсолутно не треба да се плаши дека ќе се најде во ситуација да ѝ биде потребен јод за граѓаните во случај да се случи нешто со нуклеарната ...
РУСИЈА ЈА ДОНЕСЕ ЕВРОПА НА РАБ НА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА ОТИ НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ СЕ ИСКЛУЧИ ОД МРЕЖАТА, РЕЧЕ ЗЕЛЕНСКИ

РУСИЈА ЈА ДОНЕСЕ ЕВРОПА НА РАБ НА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА ОТИ НУКЛЕАРКАТА ЗАПОРОЖЈЕ СЕ ИСКЛУЧИ ОД МРЕЖАТА, РЕЧЕ ЗЕЛЕНСКИ

Европа вчера се соочи со можна радијациска катастрофа, кога нуклеарната централа Запорожје окупирана од Русија беше исклучена од електричната мрежа на ...
КРАДЕВМЕ РУСКО ГОРИВО ЗА ДА СПРЕЧИМЕ КАТАСТРОФА ВО ЧЕРНОБИЛ, ВЕЛАТ РАБОТНИЦИТЕ ВО НУКЛЕАРКАТА

КРАДЕВМЕ РУСКО ГОРИВО ЗА ДА СПРЕЧИМЕ КАТАСТРОФА ВО ЧЕРНОБИЛ, ВЕЛАТ РАБОТНИЦИТЕ ВО НУКЛЕАРКАТА

Попладнето на 24 февруари, на првиот ден од инвазијата, руските сили го опколија Чернобил со тенкови и оклопни возила, влегувајќи во Украина од белору ...
УКРАИНА ОБЈАВИ СНИМКА ОД РУСКИТЕ РОВОВИ ВО РАДИОАКТИВНАТА ЦРВЕНА ШУМА КАЈ ЧЕРНОБИЛ

УКРАИНА ОБЈАВИ СНИМКА ОД РУСКИТЕ РОВОВИ ВО РАДИОАКТИВНАТА ЦРВЕНА ШУМА КАЈ ЧЕРНОБИЛ

Украинските власти објавија снимка од дрон која прикажува напуштени руски воени позиции во високо радиоактивната област кај нуклеарната централа Черно ...
РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ ЗАМИНАА ОД ЧЕРНОБИЛ ОТКАКО БИЛЕ ИЗЛОЖЕНИ НА РАДИЈАЦИЈА

РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ ЗАМИНАА ОД ЧЕРНОБИЛ ОТКАКО БИЛЕ ИЗЛОЖЕНИ НА РАДИЈАЦИЈА

Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) потврди дека руските сили заминале од некогашната нуклеарна централа Чернобил, што ја освоија во поч ...
ПРЕСТАНАА ДА РАБОТАТ МОНИТОРИТЕ ЗА РАДИЈАЦИЈА ОКОЛУ НУКЛЕАРКАТА ВО ЧЕРНОБИЛ

ПРЕСТАНАА ДА РАБОТАТ МОНИТОРИТЕ ЗА РАДИЈАЦИЈА ОКОЛУ НУКЛЕАРКАТА ВО ЧЕРНОБИЛ

Украинската нуклеарна регулаторна агенција соопшти дека мониторите за радијација околу нуклеарната централа во Чернобил, местото на најтешката несреќа ...
ЧЕРНОБИЛ НЕМА СТРУЈА, УКРАИНА ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА МОЖЕ ДА ДОЈДЕ ДО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА РАДИЈАЦИЈАТА

ЧЕРНОБИЛ НЕМА СТРУЈА, УКРАИНА ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА МОЖЕ ДА ДОЈДЕ ДО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА РАДИЈАЦИЈАТА

Украина ја повика Русија да прогласи прекин на огнот за да се дозволи поправка на електричната мрежа до затворената нуклеарна централа Чернобил, преду ...
ЈАПОНИЈА ГО ОДОБРИ ИСПУШТАЊЕТО НА РАДИОАКТИВНАТА ВОДА ОД ФУКУШИМА ВО ОКЕАН

ЈАПОНИЈА ГО ОДОБРИ ИСПУШТАЊЕТО НА РАДИОАКТИВНАТА ВОДА ОД ФУКУШИМА ВО ОКЕАН

Јапонија одобри план за испуштање на повеќе од милион тони контаминирана вода од уништената нуклеарна централа во Фукушима во морето. Таа ќе биде проч ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ