Таг: рок музика

„РОЛИНГ СТОУНС“ ГО ПОТВРДИ ИЗЛЕГУВАЊЕТО НА ПРВИОТ АЛБУМ СО ОРИГИНАЛНА МУЗИКА ОД 2005

„РОЛИНГ СТОУНС“ ГО ПОТВРДИ ИЗЛЕГУВАЊЕТО НА ПРВИОТ АЛБУМ СО ОРИГИНАЛНА МУЗИКА ОД 2005

„Ролинг стоунс“ потврди дека се подготвува да го објави својот прв албум со оригинален материјал по 18 години пауза. Групата кажа дека денеска ќе ги о ...
ПОЧИНА ТОМ ВЕРЛЕН, ФРОНТМЕНОТ НА ВЛИЈАТЕЛНАТА РОК ГРУПА „ТЕЛЕВИЖН“

ПОЧИНА ТОМ ВЕРЛЕН, ФРОНТМЕНОТ НА ВЛИЈАТЕЛНАТА РОК ГРУПА „ТЕЛЕВИЖН“

Том Верлен, пејачот и гитарист на влијателната американска рок група „Телевижн“, почина на 73 години. „Телевижн“ објави два албума во втората половина ...
ПОЧИНА РОК ЛЕГЕНДАТА ДЕЈВИД КРОЗБИ

ПОЧИНА РОК ЛЕГЕНДАТА ДЕЈВИД КРОЗБИ

Легендарниот американски фолк рок музичар Дејвид Крозби почина на 81 година. Тој беше еден од основачите на две влијателни групи во 1960-ите, „Бирдс“ ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ГИТАРИСТ ЏЕФ БЕК

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ГИТАРИСТ ЏЕФ БЕК

Џеф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи на сите времиња, почина на 78 години. На неговиот профил на Твитер беше објавено дека починал откако не ...
ПОЧИНА БИВШИОТ ТАПАНАР НА „ЛЕБ И СОЛ“ ДРАГОЉУБ ЃУРИЧИЌ

ПОЧИНА БИВШИОТ ТАПАНАР НА „ЛЕБ И СОЛ“ ДРАГОЉУБ ЃУРИЧИЌ

Драгољуб Ѓуричиќ, српскиот тапанар кој дел од кариерата помина и како член на „Леб и сол“, почина на 68 години од последиците на коронавирусот. Тој би ...
КУЛТНИОТ ДЕБИТАНТСКИ АЛБУМ НА „АРХАНГЕЛ“ ОДБЕЛЕЖА 30 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО

КУЛТНИОТ ДЕБИТАНТСКИ АЛБУМ НА „АРХАНГЕЛ“ ОДБЕЛЕЖА 30 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО

„Архангел“, еден од најзначајните албуми за македонската музика воопшто, денеска одбележа 30 години од излегувањето. Објавен две години откако фронтм ...
ОВОЈ ВРЕМЕПЛОВ ПОКАЖУВА КОЛКУ БОГАТА РОК СЦЕНА СМЕ ИМАЛЕ ОТСЕКОГАШ, КАЖА ТОШО ФИЛИПОВСКИ НА ПРОМОЦИЈАТА НА СВОЈАТА НОВА КНИГА

ОВОЈ ВРЕМЕПЛОВ ПОКАЖУВА КОЛКУ БОГАТА РОК СЦЕНА СМЕ ИМАЛЕ ОТСЕКОГАШ, КАЖА ТОШО ФИЛИПОВСКИ НА ПРОМОЦИЈАТА НА СВОЈАТА НОВА КНИГА

По „Македонска рок енциклопедија“ и „Македонска дискографија-винили 1958-2019“, долгогодишниот музички новинар и хроничар Тошо Филиповски го објави тр ...
ОВА Е САМО КАМЧЕ ВО МОЗАИКОТ, РЕЧЕ ТОШО ФИЛИПОВСКИ НА ПРОМОЦИЈАТА НА „МАКЕДОНСКА РОК ЕНЦИКЛОПЕДИЈА“

ОВА Е САМО КАМЧЕ ВО МОЗАИКОТ, РЕЧЕ ТОШО ФИЛИПОВСКИ НА ПРОМОЦИЈАТА НА „МАКЕДОНСКА РОК ЕНЦИКЛОПЕДИЈА“

Тошо Филиповски покрена масовна средба и дружба на македонски рокери од сите генерации, кога синоќа, на платото пред Младински културен центар во Скоп ...
333 БЕНДОВИ И 2.500 МУЗИЧАРИ – ТОШО ФИЛИПОВСКИ ВЕЧЕРВА ЈА ПРОМОВИРА „МАКЕДОНСКА РОК ЕНЦИКЛОПЕДИЈА“

333 БЕНДОВИ И 2.500 МУЗИЧАРИ – ТОШО ФИЛИПОВСКИ ВЕЧЕРВА ЈА ПРОМОВИРА „МАКЕДОНСКА РОК ЕНЦИКЛОПЕДИЈА“

Македонската рок музика добива капитално дело во „Македонска рок енциклопедија“, која вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде промовирана на платото ...
9 / 9 НАПИСИ