Таг: Шар Планина

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
СПАСЕНИ СЕДУММИНА ЧЕШКИ ПЛАНИНАРИ КОИ ЗАЛУТАЛЕ НА ШАР ПЛАНИНА, ЕДЕН ИМАЛ СКРШЕНИЦА НА РАКАТА

СПАСЕНИ СЕДУММИНА ЧЕШКИ ПЛАНИНАРИ КОИ ЗАЛУТАЛЕ НА ШАР ПЛАНИНА, ЕДЕН ИМАЛ СКРШЕНИЦА НА РАКАТА

Вчера доцна попладне, во Регионалниот центар за управување со кризи (РЦУК) во Тетово е добиен повик дека седуммина чешки планинари залутале на Шар Пла ...
ЌЕ СЕ ФОРМИРА РЕНЏЕРСКА СЛУЖБА ЗА ДА ГО ЧУВА НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ШАР ПЛАНИНА, РЕЧЕ НУРЕДИНИ

ЌЕ СЕ ФОРМИРА РЕНЏЕРСКА СЛУЖБА ЗА ДА ГО ЧУВА НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ШАР ПЛАНИНА, РЕЧЕ НУРЕДИНИ

Ренџерска служба ќе се грижи за националниот парк Шар Планина, најави денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Откако Собранието на 30 ју ...
СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ШАР ПЛАНИНА СТАНУВА НАЦИОНАЛЕН ПАРК

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ШАР ПЛАНИНА СТАНУВА НАЦИОНАЛЕН ПАРК

Со 66 гласови „за“, пратениците денеска го усвоија законот со кој дел од Шар Планина ќе стане национален парк, објави министерот за животна средина и ...
НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ПРАТЕНИЦИТЕ ЦЕЛА ГОДИНА КОЧАТ ЗАКОНИ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ПРАТЕНИЦИТЕ ЦЕЛА ГОДИНА КОЧАТ ЗАКОНИ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини не знае како е можно пратениците кои се избрани од народот, година и половина да бл ...
ОД ПОПОВА ШАПКА ДО ТИТОВ ВРВ И НАЗАД ЗА 2 ЧАСА И 19 МИНУТИ – НА ШАР ПЛАНИНА СЕ ОДРЖА ТРКА ВО ЕКСТРЕМНО ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ

ОД ПОПОВА ШАПКА ДО ТИТОВ ВРВ И НАЗАД ЗА 2 ЧАСА И 19 МИНУТИ – НА ШАР ПЛАНИНА СЕ ОДРЖА ТРКА ВО ЕКСТРЕМНО ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ

Трета година по ред, на Шар Планина се одржа највисоката планинска трка во Македонија, „Титов Врв скајрејс“. Станува збор за екстремна форма на планин ...
СО ШАР ПЛАНИНА KAKO НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЌЕ СЕ ДОБИЕ ЕДНО ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЗАШТИТЕНИ ПРЕКУГРАНИЧНИ ПОДРАЧЈА ВО ЕВРОПА

СО ШАР ПЛАНИНА KAKO НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЌЕ СЕ ДОБИЕ ЕДНО ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЗАШТИТЕНИ ПРЕКУГРАНИЧНИ ПОДРАЧЈА ВО ЕВРОПА

Намалување на илегалната сеча и на илегалното користење на сите природни ресурси и убавини, регулирање на проблемот со дивоградбите и воспоставување р ...
ЦЕЛО СЕЛО ДОБРОШТЕ СЕ ГРИЖИ ЗА МЕЧКИТЕ ОД ШАР ПЛАНИНA, ПОСТАВИ И ПУНКТОВИ ДА ИМ СЕ ОСТАВА ХРАНА

ЦЕЛО СЕЛО ДОБРОШТЕ СЕ ГРИЖИ ЗА МЕЧКИТЕ ОД ШАР ПЛАНИНA, ПОСТАВИ И ПУНКТОВИ ДА ИМ СЕ ОСТАВА ХРАНА

Во очекување Шар Планина конечно да биде прогласена за национален парк, жителите на тетовското село Доброште повеќе години самоиницијативно се грижат ...
МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ ЈА СТАВИ ШАР ПЛАНИНА ПОД ПРИВРЕМЕНА ЗАШТИТА ДОДЕКА СЕ ДОНЕСЕ ЗАКОНОТ

МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ ЈА СТАВИ ШАР ПЛАНИНА ПОД ПРИВРЕМЕНА ЗАШТИТА ДОДЕКА СЕ ДОНЕСЕ ЗАКОНОТ

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини донесе решение за привремена заштита на делот од Шар Планина за кој се води постапк ...
КУЛАТА НА ТИТОВ ВРВ Е НЕУПОТРЕБЛИВА ОТКАКО НЕСОВЕСНИ ПЛАНИНАРИ ЈА ОСТАВИЛЕ ВРАТАТА ОТВОРЕНА

КУЛАТА НА ТИТОВ ВРВ Е НЕУПОТРЕБЛИВА ОТКАКО НЕСОВЕСНИ ПЛАНИНАРИ ЈА ОСТАВИЛЕ ВРАТАТА ОТВОРЕНА

Засега непознати планинари кои престојувале во кулата на Титов врв кога заминале не ја затвориле влезната врата поради што внатрешноста е затрупана со ...
ВЛАДАТА ИТНО ДА ГИ СТОПИРА КОНЦЕСИИТЕ ЗА МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ШАР ПЛАНИНА, БАРААТ ЕКОЛОГИСТИТЕ

ВЛАДАТА ИТНО ДА ГИ СТОПИРА КОНЦЕСИИТЕ ЗА МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ШАР ПЛАНИНА, БАРААТ ЕКОЛОГИСТИТЕ

Под итно да сопрат постапките за доделување на концесија за изградба на мали хидоцентрали на Шар Планина, побараа екологистите од премиерот Зоран Заев ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ