Таг: средношколци

1 2 3 6 10 / 55 НАПИСИ
НА 1 ЈУНИ СЕ ПОЛАГА ПРВИОТ ТЕСТ ОД ДРЖАВНАТА МАТУРА, ГОДИНАВА ЗА ПРВПАТ ВО ШКОЛСКИТЕ ХОЛОВИ И САЛИ

НА 1 ЈУНИ СЕ ПОЛАГА ПРВИОТ ТЕСТ ОД ДРЖАВНАТА МАТУРА, ГОДИНАВА ЗА ПРВПАТ ВО ШКОЛСКИТЕ ХОЛОВИ И САЛИ

На 1 јуни, речиси 15 илјади ученици што завршуваат средно образование ќе го полагаат првиот од двата екстерни испита од државната матура - мајчин јази ...
УЧЕНИЦИТЕ ЌЕ СЕ ПРИЈАВУВААТ ВО ШКОЛИТЕ ЗА ПОМОШТА ОД ВЛАДАТА, ПЕНЗИОНЕРИТЕ И РАНЛИВИТЕ ГРУПИ НЕМА ДА ПОДНЕСУВААТ ПРИЈАВИ

УЧЕНИЦИТЕ ЌЕ СЕ ПРИЈАВУВААТ ВО ШКОЛИТЕ ЗА ПОМОШТА ОД ВЛАДАТА, ПЕНЗИОНЕРИТЕ И РАНЛИВИТЕ ГРУПИ НЕМА ДА ПОДНЕСУВААТ ПРИЈАВИ

Учениците ќе поднесуваат пријави за финансиска помош од Владата во училиштата, а студентите на апликацијата за електронски услуги на Министерството за ...
ПОЛИЦИЈАТА ГИ ПОДУЧУВА ТЕТОВСКИТЕ И ГОСТИВАРСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА ВОЗАТ БЕЗ ПОЛОЖЕН ВОЗАЧКИ ИСПИТ

ПОЛИЦИЈАТА ГИ ПОДУЧУВА ТЕТОВСКИТЕ И ГОСТИВАРСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА ВОЗАТ БЕЗ ПОЛОЖЕН ВОЗАЧКИ ИСПИТ

Тетовската полиција во изминативе девет месеци санкционирала 1.219 учесници во сообраќајот кои управувале со возило без возачка дозвола. Дел од нив се ...
ЗЛАТО, СРЕБРО И ДВЕ БРОНЗИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ НА МАТЕМАТИЧКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ЈАПОНИЈА

ЗЛАТО, СРЕБРО И ДВЕ БРОНЗИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ НА МАТЕМАТИЧКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ЈАПОНИЈА

Младите македонски математичари освоија четири медали, од кои еден златен на 64. Интернационална математичка олимпијада (ИМО), чиј домаќин е јапонскио ...
ПАДНА САЈТОТ НА МОН, НО УПИСОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ Е ПРЕКУ USLUGI.GOV.MK КОЈА РАБОТИ

ПАДНА САЈТОТ НА МОН, НО УПИСОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ Е ПРЕКУ USLUGI.GOV.MK КОЈА РАБОТИ

Падната е интернет-страната на Министерството за образование и наука (МОН), но во функција е страната https://e-uslugi.mon.gov.mk , на која од денеска ...
КОЛКУ ПОВЕЌЕ ПРАКТИЧНА НАСТАВА, ТОЛКУ ПОДОБРО ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ИЛИ ЗА ОТВОРАЊЕ БИЗНИС, ВЕЛАТ СТРУМИЧКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СО ДУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

КОЛКУ ПОВЕЌЕ ПРАКТИЧНА НАСТАВА, ТОЛКУ ПОДОБРО ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ИЛИ ЗА ОТВОРАЊЕ БИЗНИС, ВЕЛАТ СТРУМИЧКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СО ДУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

Струмичките средношколци вклучени во дуалното образование не го кријат своето задоволство од зголемениот фонд на часови за практична настава. Според н ...
СРЕДНОШКОЛЦИТЕ КОИ ОДАТ НА ПРАКСА ЌЕ ИМААТ ПРАВО НА БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА ВРЕМЕ НА ЛЕТНИОТ РАСПУСТ, ВЕЛАТ ОД ЈСП СКОПЈЕ

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ КОИ ОДАТ НА ПРАКСА ЌЕ ИМААТ ПРАВО НА БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА ВРЕМЕ НА ЛЕТНИОТ РАСПУСТ, ВЕЛАТ ОД ЈСП СКОПЈЕ

ЈСП Скопје денеска објави дека учениците од средните училишта на Град Скопје кои ги исполнуваат условите ќе имаат можност да користат бесплатен превоз ...
СОЈУЗОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ ПОБАРА БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ ЗА СИТЕ УЧЕНИЦИ, СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД

СОЈУЗОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ ПОБАРА БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ ЗА СИТЕ УЧЕНИЦИ, СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД

До Уставниот суд е поднесена иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на членот 41 А од Законот за средното образование од страна на Сојуз ...
ПОЛОВИНАТА АНКЕТИРАНИ СРЕДНОШКОЛЦИ ВО БИТОЛА САКААТ ДА СТУДИРААТ ВО МАКЕДОНИЈА, НО АКО ДОБИЈАТ ЦЕЛОСНА СТИПЕНДИЈА БИ ЗАМИНАЛЕ ВО СТРАНСТВО

ПОЛОВИНАТА АНКЕТИРАНИ СРЕДНОШКОЛЦИ ВО БИТОЛА САКААТ ДА СТУДИРААТ ВО МАКЕДОНИЈА, НО АКО ДОБИЈАТ ЦЕЛОСНА СТИПЕНДИЈА БИ ЗАМИНАЛЕ ВО СТРАНСТВО

Повеќе од половината од 360 анкетирани средношколци од Гимназијата „Јосип Броз-Тито“ во Битола би останале да студираат во Македонија, поточно 56 отст ...
20 СРЕДНОШКОЛЦИ ЗАГИНАА ВО ПОЖАР ВО ГВАЈАНА

20 СРЕДНОШКОЛЦИ ЗАГИНАА ВО ПОЖАР ВО ГВАЈАНА

Најмалку 20 деца загинаа во пожар во рударската област Мадија, во централна Гвајана, Јужна Америка, соопштија властите. Пожарот избил после полноќ ...
1 2 3 6 10 / 55 НАПИСИ