Таг: „Света Софија“

ВЛАДИКАТА ТИМОТЕЈ ЗЕМАЛ ЕКСТРА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОТИ ПИЈАНИ МЛАДИ ПОВРАЌААТ ВО ДВОРОВИТЕ НА ЦРКВИТЕ ВО ОХРИД

ВЛАДИКАТА ТИМОТЕЈ ЗЕМАЛ ЕКСТРА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОТИ ПИЈАНИ МЛАДИ ПОВРАЌААТ ВО ДВОРОВИТЕ НА ЦРКВИТЕ ВО ОХРИД

Во вечерните часови пијани лица повраќаат во дворовите на  црквите „Света Софија” и „Свети Јован Канео”, вели митрополитот на Дебарско-Кичевската епар ...
ШЕКЕРИНСКА И МИЦКОСКИ НА ЛИТУРГИЈАТА ВО СВЕТА СОФИЈА КАДЕ ОТЕЦ ПАРТЕНИЈ СТАНА НОВ ВЛАДИКА

ШЕКЕРИНСКА И МИЦКОСКИ НА ЛИТУРГИЈАТА ВО СВЕТА СОФИЈА КАДЕ ОТЕЦ ПАРТЕНИЈ СТАНА НОВ ВЛАДИКА

Во црквата „Света Софија“ во Охрид архимандритот Партениј, кој е игумен на Бигорскиот манастир, е хиротонисан за нов епископ на Македонската православ ...
ДУРЛОВСКИ СЕ ВРАТИ ДА ПЕЕ НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ ТРИ МЕСЕЦИ ПО НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ

ДУРЛОВСКИ СЕ ВРАТИ ДА ПЕЕ НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ ТРИ МЕСЕЦИ ПО НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ

Оперскиот пејач Игор Дурловски синоќа имаше концерт на „Охридско лето“, три месеци по насилствата во организираниот напад на Собрането на 27 април, ка ...
ЧИПАН ЈА СПАСИ „СВЕТА СОФИЈА“ И СТАНА АРХИТЕКТОНСКА ИКОНА

ЧИПАН ЈА СПАСИ „СВЕТА СОФИЈА“ И СТАНА АРХИТЕКТОНСКА ИКОНА

Доаѓа времето кога  архитектот Борис Чипан ќе биде поставен во редот на охридските великани како Шапкарев и Прличев, место кое, како што вели арихтект ...
РУСКИ ПРАТЕНИК ПРЕДЛОЖИ ФУДБАЛСКИОТ ХУЛИГАНИЗАМ ДА СТАНЕ СПОРТ

РУСКИ ПРАТЕНИК ПРЕДЛОЖИ ФУДБАЛСКИОТ ХУЛИГАНИЗАМ ДА СТАНЕ СПОРТ

Руски пратеник предложи несекојдневно решение за проблемите на земјата со фудбалските хулигани во пресрет на Светското првенство - да се легализира и ...
5 / 5 НАПИСИ