Таг: тероризам

1 2 3 6 10 / 58 НАПИСИ
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА МАЛОЛЕТНИК ОД СКОПЈЕ КОЈ ПРИЗНАЛ ДЕКА ПРАТИЛ ДЕЛ ОД ЗАКАНИТЕ ЗА БОМБИ ВО СРЕДНИТЕ ШКОЛИ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА МАЛОЛЕТНИК ОД СКОПЈЕ КОЈ ПРИЗНАЛ ДЕКА ПРАТИЛ ДЕЛ ОД ЗАКАНИТЕ ЗА БОМБИ ВО СРЕДНИТЕ ШКОЛИ

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за малолетник од Скопје кој испратил дел од заканите за поставени бомби во средните училиш ...
НАЈМАЛКУ 6 ЖРТВИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ, ЕРДОГАН СЕ СОМНЕВА НА ТЕРОРИЗАМ

НАЈМАЛКУ 6 ЖРТВИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ, ЕРДОГАН СЕ СОМНЕВА НА ТЕРОРИЗАМ

Најмалку шест лица загинаа, а 53 се ранети во експлозија на бомба на историската улица Истиклал во Истанбул, според претседателот Реџеп Таип Ердоган. ...
„ИДРИЗОВО“ Е ЗАКАНА ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА, ИМА ПРОЦЕДУРИ, НО НЕМА ЛУЃЕ КОИ ЌЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА РАДИКАЛНИТЕ ПОВРАТНИЦИ ОД БОИШТАТА ВО СИРИЈА И ИРАК

„ИДРИЗОВО“ Е ЗАКАНА ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ДРЖАВАТА, ИМА ПРОЦЕДУРИ, НО НЕМА ЛУЃЕ КОИ ЌЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА РАДИКАЛНИТЕ ПОВРАТНИЦИ ОД БОИШТАТА ВО СИРИЈА И ИРАК

Затворите во Македонија, особено „Идризово“, стануваат безбедносна закана за државата, зашто безбедносните институции се чини не се заинтересирани да ...
ЕТНИЧКИ И РАСЕН, ОДНОСНО ЕКСТРЕМИЗАМ ОД БЕЛА НАДМОЌ Е НОВ ФОКУС НА АНТИТЕРОРИСТИЧКАТА ЕДИНИЦА, СО ПОМОШ НА САД И ГЕРМАНИЈА

ЕТНИЧКИ И РАСЕН, ОДНОСНО ЕКСТРЕМИЗАМ ОД БЕЛА НАДМОЌ Е НОВ ФОКУС НА АНТИТЕРОРИСТИЧКАТА ЕДИНИЦА, СО ПОМОШ НА САД И ГЕРМАНИЈА

Антитерористичкиот сектор во МВР, еден од најмалку познатите сектори за кој никогаш не се зборува, покрај борбата со радикалниот исламски тероризам, к ...
ТРАФОСТАНИЦАТА ОД КОЈА СНЕМА СТРУЈА ЦЕЛО СКОПЈЕ ПОРАНО ЈА ЧУВАШЕ УБК ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ, ВЕЛИ ЗЛАТКО АПОСТОЛСКИ, НАЦИОНАЛЕН КООРДИНАТОР ЗА ТЕРОРИЗАМ И НАСИЛЕН ЕКСТРЕМИЗАМ

ТРАФОСТАНИЦАТА ОД КОЈА СНЕМА СТРУЈА ЦЕЛО СКОПЈЕ ПОРАНО ЈА ЧУВАШЕ УБК ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ, ВЕЛИ ЗЛАТКО АПОСТОЛСКИ, НАЦИОНАЛЕН КООРДИНАТОР ЗА ТЕРОРИЗАМ И НАСИЛЕН ЕКСТРЕМИЗАМ

Златко Апостолоски е Национален координатор за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам, кој со решение на Владата во август пред дв ...
127 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ СЕ ПРИКЛУЧИЛЕ НА ТЕРОРИСТИЧКИ ГРУПИ ВО СИРИЈА И ИРАК, 38 ЗАГИНАЛЕ, 69 СЕ ВРАТИЛЕ И 19 ОСТАНАЛЕ

127 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ СЕ ПРИКЛУЧИЛЕ НА ТЕРОРИСТИЧКИ ГРУПИ ВО СИРИЈА И ИРАК, 38 ЗАГИНАЛЕ, 69 СЕ ВРАТИЛЕ И 19 ОСТАНАЛЕ

Од 127 возрасни лица кои престојувале во Сирија и/или Ирак, 38 биле убиени, 69 се вратиле во Македонија, а 19 останале, се вели во извештајот на амери ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ СО АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ДОХА, НО НЕ ПРИФАЌААТ НИВНА ПОМОШ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ИСИС

ТАЛИБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ СО АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ДОХА, НО НЕ ПРИФАЌААТ НИВНА ПОМОШ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ИСИС

Талибанците ја исклучија можноста да соработуваат со САД во борбата против Исламска држава во Авганистан, заземајќи цврст став во пресрет на првите ди ...
АЛ КАЕДА ВЕТИ ВОЈНА НА СИТЕ ФРОНТОВИ ПРОТИВ АМЕРИКА ОТКАКО ТАА ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД АВГАНИСТАН

АЛ КАЕДА ВЕТИ ВОЈНА НА СИТЕ ФРОНТОВИ ПРОТИВ АМЕРИКА ОТКАКО ТАА ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД АВГАНИСТАН

Овој викенд се навршуваат десет години од смртта на Осама бин Ладен, кој беше убиен од американски специјалци во пакистанскиот град Аботабад. Војната ...
ПОЛИЦИЈАТА ПРИВЕДЕ УШТЕ ОСУММИНА ОСОМНИЧЕНИ ТЕРОРИСТИ НА ИСИС ОД КУМАНОВО И СКОПЈЕ, ИЗРАБОТУВАЛЕ САМОУБИСТВЕНИ ПОЈАСИ

ПОЛИЦИЈАТА ПРИВЕДЕ УШТЕ ОСУММИНА ОСОМНИЧЕНИ ТЕРОРИСТИ НА ИСИС ОД КУМАНОВО И СКОПЈЕ, ИЗРАБОТУВАЛЕ САМОУБИСТВЕНИ ПОЈАСИ

Полицијата вчера приведе осум лица осомничени за тероризам, соопшти Министерството за внатрешни работи. Против приведените Б.Ф. (32), Б.Г. (27) и Ј.К. ...
БЕВ НАИВЕН, КАЖА СИНОТ НА ЖАН МИТРЕВ НА СУДЕЊЕТО ЗА ТЕРОРИЗАМ ВО ФРАНКФУРТ

БЕВ НАИВЕН, КАЖА СИНОТ НА ЖАН МИТРЕВ НА СУДЕЊЕТО ЗА ТЕРОРИЗАМ ВО ФРАНКФУРТ

Во судот во Франкфурт почна судењето на исламистот Филан Митрев, син на кардиохирургот Жан Митрев, обвинет за подготвување терористички напад, објави ...
1 2 3 6 10 / 58 НАПИСИ