Таг: цркви

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ГОЦЕ ОД ДЕБАРЦА ПРАВИ МАКЕТИ НА ОХРИДСКИТЕ ЦРКВИ ОД ЧКОРЧИЊА И ГИ ПОДАРУВА НА ВЕРСКИТЕ ОБЈЕКТИ

ГОЦЕ ОД ДЕБАРЦА ПРАВИ МАКЕТИ НА ОХРИДСКИТЕ ЦРКВИ ОД ЧКОРЧИЊА И ГИ ПОДАРУВА НА ВЕРСКИТЕ ОБЈЕКТИ

Гоце Најдески од селото Белчишта, Дебарца, пензионерските денови ги поминува во изработка на макети на цркви од чкорчиња. Овој 74-годишен градежен инж ...
ВЛАДИКАТА АГАТАНГЕЛ ГИ ПОВИКА ВЕРНИТЕ ЧЕДА ШТО ПОМАСОВНО ДА ДОЈДАТ ВО ЦРКВИТЕ ЗА ЗАДУШНИЦА СО ВАРЕНА ПЧЕНИЦА И ВИНО, ВЕЛЕШКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК КОЦЕВСКИ ПОБАРА ОД МВР САНКЦИИ ЗА ПОВИКОТ

ВЛАДИКАТА АГАТАНГЕЛ ГИ ПОВИКА ВЕРНИТЕ ЧЕДА ШТО ПОМАСОВНО ДА ДОЈДАТ ВО ЦРКВИТЕ ЗА ЗАДУШНИЦА СО ВАРЕНА ПЧЕНИЦА И ВИНО, ВЕЛЕШКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК КОЦЕВСКИ ПОБАРА ОД МВР САНКЦИИ ЗА ПОВИКОТ

Повардарската Епархија на МПЦ-ОА ги повика верниците од црквите во велешко, кавадаречко, неготинско и гевгелиско, масовно да ги посетат храмовите за З ...
МПЦ НЕ ГИ ЗАТВОРА ЦРКВИТЕ ЗА ВЕЛИГДЕН И ПОВИКУВА ВЕРНИЦИ ВО ПОМАЛ БРОЈ, ВЛАДАТА НЕ СЕ МЕША ДА ГИ СПРЕЧИ ГУЖВИТЕ И ШИРЕЊЕТО КОРОНАВИРУС

МПЦ НЕ ГИ ЗАТВОРА ЦРКВИТЕ ЗА ВЕЛИГДЕН И ПОВИКУВА ВЕРНИЦИ ВО ПОМАЛ БРОЈ, ВЛАДАТА НЕ СЕ МЕША ДА ГИ СПРЕЧИ ГУЖВИТЕ И ШИРЕЊЕТО КОРОНАВИРУС

Премиерот Оливер Спасовски остана само на апелот граѓаните да седат дома и да не одат во црква за велигденските празници и тврди дека и покрај вонредн ...
ГРЧКИТЕ ВЛАСТИ ГИ ЗАТВОРИЈА ЦРКВИТЕ, ОТКАЖАНИ СЕ СИТЕ ВЕНЧАВКИ И КРШТЕВКИ, НА ПОГРЕБ САМО СЕМЕЈСТВОТО

ГРЧКИТЕ ВЛАСТИ ГИ ЗАТВОРИЈА ЦРКВИТЕ, ОТКАЖАНИ СЕ СИТЕ ВЕНЧАВКИ И КРШТЕВКИ, НА ПОГРЕБ САМО СЕМЕЈСТВОТО

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на Твитер напиша дека сите религиозни активности се суспендирани поради епидемијата на коронавирус. „Со владина ...
ОСУМ ЕКСПЛОЗИИ ВО ШРИ ЛАНКА, НАД 150 ЗАГИНАТИ И 560 ПОВРЕДЕНИ ВО НАПАДИТЕ НА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ЛИТУРГИИ

ОСУМ ЕКСПЛОЗИИ ВО ШРИ ЛАНКА, НАД 150 ЗАГИНАТИ И 560 ПОВРЕДЕНИ ВО НАПАДИТЕ НА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ЛИТУРГИИ

Седма и осма експлозија ја погодија Шри Ланка, откако утринава загинаа најмалку 138  лица, а над 560 се хоспитализирани во блиски симултани напади кои ...
ФАРМАЦЕВТОТ ШКОДРАНУ ОД ФИРЕНЦА ЈА ДОНЕЛ УМЕТНОСТА ВО БИТОЛА

ФАРМАЦЕВТОТ ШКОДРАНУ ОД ФИРЕНЦА ЈА ДОНЕЛ УМЕТНОСТА ВО БИТОЛА

Битолчанецот Константин Шкодрану по професија фармацевт, пред повеќе од еден век имал самостојни изложби во Фиренца, Италија, ја насликал Влашката црк ...
АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ ДА ДОБИЕ ДОСТОИНСТВЕН СПОМЕНИК, ПОБАРА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТИ НА НЕГОВОТО ЧЕСТВУВАЊЕ ВО ВЕЛЕС

АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ ДА ДОБИЕ ДОСТОИНСТВЕН СПОМЕНИК, ПОБАРА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТИ НА НЕГОВОТО ЧЕСТВУВАЊЕ ВО ВЕЛЕС

Андреја Дамјанов е маркантна и незаобиколна личност во Македонија од 19. век, протомајстор кој за 65-годишниот живот остави 10-тина цркви во Македониј ...
УКРАДЕНИ 1.500 МЕТРИ ЕЛЕКТРИЧЕН КАБЕЛ ОД ЦРКВА ВО ГРАДБА И КАМЕРИ ОД ЏАМИЈА

УКРАДЕНИ 1.500 МЕТРИ ЕЛЕКТРИЧЕН КАБЕЛ ОД ЦРКВА ВО ГРАДБА И КАМЕРИ ОД ЏАМИЈА

Деновиве, непознати крадци украле околу 1.500 метри електричен кабел од манастирската црква во изградба во гостиварската населба Циглана. Каблите ги и ...
МВР ПРЕВЕНТИВНО ГИ ТРГНА КОНТЕЈНЕРИТЕ ПРЕД ЦРКВИТЕ ЗАРАДИ ЗГОЛЕМЕНА БЕЗБЕДНОСТ ОД ТЕРОРИЗАМ

МВР ПРЕВЕНТИВНО ГИ ТРГНА КОНТЕЈНЕРИТЕ ПРЕД ЦРКВИТЕ ЗАРАДИ ЗГОЛЕМЕНА БЕЗБЕДНОСТ ОД ТЕРОРИЗАМ

  Министерството за внатрешни работи пред вечерашните велигденски собири ги отстрани сите контејнери пред Соборниот храм и околината во Скопје ...
ГРЧКИТЕ ТУРИСТИ 40 ГОДИНИ КРШАТ ЈАЈЦА ВО ОХРИД

ГРЧКИТЕ ТУРИСТИ 40 ГОДИНИ КРШАТ ЈАЈЦА ВО ОХРИД

Гостите од Грција за Велигден доаѓаат во Охрид веќе четири децении. Неофицијалните проценки велат дека во Охрид има неколку стотини грчки туристи, кои ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ