Таг: училиште

1 7 8 9 10 90 / 91 НАПИСИ
ДЕЦАТА КОИ СЕ СЛУЖАТ СО НАСИЛСТВО И САМИТЕ СЕ ЖРТВИ НА НАСИЛСТВО, ВЕЛИ БЕНЏАМИН ПЕРКС ОД УНИЦЕФ

ДЕЦАТА КОИ СЕ СЛУЖАТ СО НАСИЛСТВО И САМИТЕ СЕ ЖРТВИ НА НАСИЛСТВО, ВЕЛИ БЕНЏАМИН ПЕРКС ОД УНИЦЕФ

УНИЦЕФ е загрижен поради насилството врз и меѓу децата во Македонија. Бенџамин Перкс, претставникот на УНИЦЕФ во земјава, по последниот инцидент во ОУ ...
НАРЕДНАТА САБОТА РАБОТНА ЗА УЧИЛИШТАТА, ВО АПРИЛ УШТЕ ЕДНА

НАРЕДНАТА САБОТА РАБОТНА ЗА УЧИЛИШТАТА, ВО АПРИЛ УШТЕ ЕДНА

Основните и средните училишта ќе работат две саботи до крајот на учебната година, потврдија од Министерството за образование. Работни ќе бидат сабо ...
ЕКОЛОШКА ХАВАРИЈА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСТЕКЛА НАФТА

ЕКОЛОШКА ХАВАРИЈА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСТЕКЛА НАФТА

Големо количество нафта истекло од резервоарот на системот за греење на средното училиште „Коле Неделковски“ во Велес. Инцидентот, според директоро ...
ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО МЕКСИКО ГО ПРЕКЛОПИ УЧИЛИШТЕТО КАКО СЕНДВИЧ И ЗАРОБИ ДЕСЕТИЦИ ДЕЦА

ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО МЕКСИКО ГО ПРЕКЛОПИ УЧИЛИШТЕТО КАКО СЕНДВИЧ И ЗАРОБИ ДЕСЕТИЦИ ДЕЦА

Кога трикатното училиште „Енрике Ребсамен“ во јужниот дел на Мексико Сити се урна, тоа се преклопи како сендвич, училница врз училница. Во урнатините ...
ДЕВОЈЧЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОД ВРАГОТУРЦЕ И ВО ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ ПЕШАЧИ ПО 13 КИЛОМЕТРИ ДО ШКОЛО

ДЕВОЈЧЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОД ВРАГОТУРЦЕ И ВО ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ ПЕШАЧИ ПО 13 КИЛОМЕТРИ ДО ШКОЛО

Продолжува голготата со училишниот превоз на семејство Младеновски во планинското село Враготурце. И оваа учебна година малата Елеонора, дете со посеб ...
ПРИНЦОТ ЏОРЏ ТРГНА НА УЧИЛИШТЕ, НЕМА ДА ИМА ПОСЕБЕН ТРЕТМАН

ПРИНЦОТ ЏОРЏ ТРГНА НА УЧИЛИШТЕ, НЕМА ДА ИМА ПОСЕБЕН ТРЕТМАН

Малиот принц Џорџ тргна на училиште, но неговата мајка, војвотката од Кембриџ, не можеше да присуствува на овој голем момент поради утринските мачнини ...
ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ Е ПОШИРОКО ОД БЕСПЛАТНИ УЧЕБНИЦИ И ПРЕВОЗ, ВЕЛИ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ Е ПОШИРОКО ОД БЕСПЛАТНИ УЧЕБНИЦИ И ПРЕВОЗ, ВЕЛИ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Правната гаранција на правото на бесплатно и задолжително основно и средно образование треба да се сфати многу пошироко од обезбедување на бесплатни у ...
ПРВАЧЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПРОПЕШАЧИ 2.500 КИЛОМЕТРИ ОДЕЈЌИ НА ШКОЛО

ПРВАЧЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПРОПЕШАЧИ 2.500 КИЛОМЕТРИ ОДЕЈЌИ НА ШКОЛО

Цела учебна година не се најде решение за проблемот со превоз на девојчето со посебни потреби од кумановското село Враготурце, кое пешачеше десетина к ...
ПРВАЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПЕШАЧИ ПО 13 КМ ДО ШКОЛО ОТИ НЕМА ПРЕВОЗ

ПРВАЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПЕШАЧИ ПО 13 КМ ДО ШКОЛО ОТИ НЕМА ПРЕВОЗ

Народниот правобранител од Куманово отвори предмет за да ги утврди причините поради кои не се обезбедува превоз на првачето Елеонора Младеновска (8), ...
МЕСТО НОВОГОДИШНА ЗАБАВА ТЕТОВО ЌЕ ГО ПОПРАВИ ПОКРИВОТ НА ШКОЛОТО „ЛИРИЈА“

МЕСТО НОВОГОДИШНА ЗАБАВА ТЕТОВО ЌЕ ГО ПОПРАВИ ПОКРИВОТ НА ШКОЛОТО „ЛИРИЈА“

Советот на Општина Тетово на својата последна седница оваа година донесе одлука во градот да се откаже новогодишната забава за дочекот на Новата годин ...
1 7 8 9 10 90 / 91 НАПИСИ