Таг: универзитети

1 2 10 / 11 НАПИСИ
СТУДЕНТИТЕ НА БИТОЛСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ЌЕ МОЖАТ ДА ПОЛАГААТ ИСПИТИ НА ЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ И ДА ДОБИЈАТ МЕЃУНАРОДНА ДИПЛОМА

СТУДЕНТИТЕ НА БИТОЛСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ЌЕ МОЖАТ ДА ПОЛАГААТ ИСПИТИ НА ЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ И ДА ДОБИЈАТ МЕЃУНАРОДНА ДИПЛОМА

Битолскиот универзитетот „Св. Климент Охридски“ презема конкретни мерки за да го спречи заминувањето на младите во странство и за да останат да студир ...
ЏАФЕРИ ВЕЛИ ДЕКА ПРОТЕСТИТЕ НА ПЕТТЕ ДРЖАВНИ УНИВЕРЗИТЕТИ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИ СЕ ПОЛИТИЧКИ МОТИВИРАНИ

ЏАФЕРИ ВЕЛИ ДЕКА ПРОТЕСТИТЕ НА ПЕТТЕ ДРЖАВНИ УНИВЕРЗИТЕТИ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИ СЕ ПОЛИТИЧКИ МОТИВИРАНИ

Протестите на петте државни универзитети се поради дневно-политички цели, рече денеска техничкиот премиер Талат Џафери. На 4 март, професорите, асисте ...
ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПЕТ ДРЖАВНИ УНИВЕРЗИТЕТИ ПРОТЕСТИРАА ЗА КОЛЕКТИВНИ ДОГОВОРИ И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ЗА 22 ОТСТО

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ПЕТ ДРЖАВНИ УНИВЕРЗИТЕТИ ПРОТЕСТИРАА ЗА КОЛЕКТИВНИ ДОГОВОРИ И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ЗА 22 ОТСТО

Вработените од петте јавни универзитети во Битола, Тетово, Штип, „Св. Апостол Павле“ во Охрид и „Мајка Тереза“ во Скопје денес излегоа на мирни протес ...
НА СТУДЕНТСКА РАЗМЕНА ОД МАКЕДОНИЈА НАЈЧЕСТО СЕ ОДИ НА УНИВЕРЗИТЕТИТЕ ВО ТУРЦИЈА, ИТАЛИЈА, ХРВАТСКА И БУГАРИЈА

НА СТУДЕНТСКА РАЗМЕНА ОД МАКЕДОНИЈА НАЈЧЕСТО СЕ ОДИ НА УНИВЕРЗИТЕТИТЕ ВО ТУРЦИЈА, ИТАЛИЈА, ХРВАТСКА И БУГАРИЈА

Македонски студенти преку „Еразмус плус“,  програмата за студентска мобилност, најчесто заминуваат на универзитетите во земјите од регионот, а Италија ...
ОД СЕПТЕМВРИ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ И НА УНИВЕРЗИТЕТСКИТЕ ПРОФЕСОРИ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

ОД СЕПТЕМВРИ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ И НА УНИВЕРЗИТЕТСКИТЕ ПРОФЕСОРИ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

Од септември ќе има покачување на платите и на универзитетските професори, најави денеска премиерот Димитар Ковачевски. За покачување на платите има п ...
НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ТУРИСТИ КОИ СЕ ВРАЌААТ ОД ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ МОРА ДА ПРИЛОЖАТ КОВИД ТЕСТ

НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ТУРИСТИ КОИ СЕ ВРАЌААТ ОД ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ МОРА ДА ПРИЛОЖАТ КОВИД ТЕСТ

Туристите кои не се вакцинирани против ковид-19 и кои се враќаат во Грција од островите, ќе мора да приложат негативен ПЦР тест или брз тест пред да с ...
ПЕТ ГРЧКИ УНИВЕРЗИТЕТИ В САБОТА ВО БИТОЛА ЌЕ ГИ ПРЕТСТАВАТ СВОИТЕ СТУДИИ

ПЕТ ГРЧКИ УНИВЕРЗИТЕТИ В САБОТА ВО БИТОЛА ЌЕ ГИ ПРЕТСТАВАТ СВОИТЕ СТУДИИ

Можностите и начините за студирање и соработки на сите циклуси на студии од пет универзитети од Грција ќе бидат претставени во Битола на 3 април, во 1 ...
ДРЖАВНИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ НЕМААТ АСИСТЕНТИ И СТУДЕНТИТЕ ГУБАТ ВЕЖБИ, ВЕЛИ ПРОРЕКТОРОТ ЗА НАСТАВА ЃУРОВСКИ

ДРЖАВНИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ НЕМААТ АСИСТЕНТИ И СТУДЕНТИТЕ ГУБАТ ВЕЖБИ, ВЕЛИ ПРОРЕКТОРОТ ЗА НАСТАВА ЃУРОВСКИ

Факултетите при државните универзитети имаат проблеми да обезбедат асистенти. Поради овој проблем се одложуваат и одржувањата на вежбите, рече прорект ...
МАКРАДУЛИ ЌЕ ФОРМИРА НАУЧНО СОВЕТОДАВНО ТЕЛО ЗА ПОДОБРА ЖИВОТНА СРЕДИНА

МАКРАДУЛИ ЌЕ ФОРМИРА НАУЧНО СОВЕТОДАВНО ТЕЛО ЗА ПОДОБРА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули деновиве организира серија научни работилници на државните универзитети, за тие да се здружат во ...
АКТЕРКИТЕ ФЕЛИСИТИ ХАФМАН И ЛОРИ ЛАХЛИН МЕЃУ 50-МИНА ОБВИНЕТИ БОГАТАШИ КОИ СО МИТО СИ ГИ ЗАПИШАЛЕ ДЕЦАТА НА ЕЛИТНИ УНИВЕРЗИТЕТИ

АКТЕРКИТЕ ФЕЛИСИТИ ХАФМАН И ЛОРИ ЛАХЛИН МЕЃУ 50-МИНА ОБВИНЕТИ БОГАТАШИ КОИ СО МИТО СИ ГИ ЗАПИШАЛЕ ДЕЦАТА НА ЕЛИТНИ УНИВЕРЗИТЕТИ

Холивудските актерки Фелисити Хафман и Лори Лахлин се меѓу 50-темина обвинети за учество во криминалната шема со која богати родители преку консултант ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ