Таг: Велес

1 64 65 66 67 68 69 660 / 682 НАПИСИ
ЕКОЛОШКА ХАВАРИЈА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСТЕКЛА НАФТА

ЕКОЛОШКА ХАВАРИЈА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСТЕКЛА НАФТА

Големо количество нафта истекло од резервоарот на системот за греење на средното училиште „Коле Неделковски“ во Велес. Инцидентот, според директоро ...
МИНИСТЕРОТ ТЕВДОВСКИ ИСТРЧА ПОЛУМАРАТОН ВО ВЕЛЕС, СОВЕТНИКОТ ЈОВАНОВИЌ ЗАОСТАНА ТРИ КРУГА

МИНИСТЕРОТ ТЕВДОВСКИ ИСТРЧА ПОЛУМАРАТОН ВО ВЕЛЕС, СОВЕТНИКОТ ЈОВАНОВИЌ ЗАОСТАНА ТРИ КРУГА

Во Градскиот парк во Велес, во чест на Денот на Општината - 9 Ноември, се трчаше полумаратон. Меѓу 130-те учесници беа и министерот за финансии, Драга ...
СДСМ ПО 17 ГОДИНИ ДОБИ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ГРАДСКО, А ПОБЕДИ И ВО ЧАШКА

СДСМ ПО 17 ГОДИНИ ДОБИ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ГРАДСКО, А ПОБЕДИ И ВО ЧАШКА

Според официјалните, но не и конечни резултати објавени од Државната изборна комисија (ДИК) во вториот круг на изборите за градоначалник победија канд ...
ЗАГАДУВАЊЕТО НА РЕКАТА ТОПОЛКА Е ОД ФАБРИКАТА ЗА ВАР КАЈ ПРЕВАЛЕЦ, ПРОДОЛЖЕНА ЗАБРАНАТА ЗА РАБОТА

ЗАГАДУВАЊЕТО НА РЕКАТА ТОПОЛКА Е ОД ФАБРИКАТА ЗА ВАР КАЈ ПРЕВАЛЕЦ, ПРОДОЛЖЕНА ЗАБРАНАТА ЗА РАБОТА

Три седмици по усната забрана за работа на каменоломот и варница Превалец-Технопавер кај Велес, реката Тополка е чиста и бистра. Државниот инспекторат ...
ВЛАДИКА АГАТАНГЕЛ НАПЛАЌА ПО 500 ДЕНАРИ ЗА СЛИКАЊЕ ВО ЦРКВА, ВЕЛЕШКИТЕ ФОТОГРАФИ СЕ ЛУТАТ, НО ПЛАЌААТ

ВЛАДИКА АГАТАНГЕЛ НАПЛАЌА ПО 500 ДЕНАРИ ЗА СЛИКАЊЕ ВО ЦРКВА, ВЕЛЕШКИТЕ ФОТОГРАФИ СЕ ЛУТАТ, НО ПЛАЌААТ

Велешките фотографи мора да плаќаат по  500 денари за секое снимање на свадба и крштавка која се одржува во црквите во Велес, дел од Повардарската Епа ...
ОПШТИНА ВЕЛЕС ПЛАЌА ПО ИЛЈАДА ЕВРА ОБЕШТЕТУВАЊЕ ЗА КАСНАТИТЕ ОД КУЧИЊА СКИТНИЦИ

ОПШТИНА ВЕЛЕС ПЛАЌА ПО ИЛЈАДА ЕВРА ОБЕШТЕТУВАЊЕ ЗА КАСНАТИТЕ ОД КУЧИЊА СКИТНИЦИ

Велес нема стационар за кучиња скитници, што ги има секојдневно во центрот на градот и по останати делови. Жителите сведочат дека кучињата се посебно ...
МВР ИСПИТУВА ЖЕНСКИ ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР ПОРАДИ СОМНЕЖ ЗА МЕСТЕЊЕ

МВР ИСПИТУВА ЖЕНСКИ ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР ПОРАДИ СОМНЕЖ ЗА МЕСТЕЊЕ

Натпреварот од Првата женска фудбалска лига помеѓу Борец од Велес и Атлетико од Битола е под истрага, потврдија и Фудбалската федерација на Македонија ...
ИСПРАВИВМЕ ИСТОРИСКА НЕПРАВДА, КАЖА АЦЕ КОЦЕВСКИ ПО ПОБЕДАТА ВО ВЕЛЕС

ИСПРАВИВМЕ ИСТОРИСКА НЕПРАВДА, КАЖА АЦЕ КОЦЕВСКИ ПО ПОБЕДАТА ВО ВЕЛЕС

Аце Коцевски прогласи победа на локалните избори во Велес. Според неофицијалните резултати од неговата партија СДСМ, тој водел со 4.000 гласови повеќ ...
ЗА ТРИ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ОТСТРАНАТ ТЕШКИТЕ МЕТАЛИ ОД ВЕЛЕШКАТА ПОЧВА АКО ПОМОГНЕ ДРЖАВАТА

ЗА ТРИ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ОТСТРАНАТ ТЕШКИТЕ МЕТАЛИ ОД ВЕЛЕШКАТА ПОЧВА АКО ПОМОГНЕ ДРЖАВАТА

Тешките метали можат да се чистат од велешката почва, утврдија велешките  екологисти кои изведоа едногодишна примена на процесот на деконтаминација. П ...
ФЕЈСБУК Е НЕМОЌЕН ДА СЕ СПРАВИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ И ГО ВПЕРУВА ПРСТОТ КОН МАКЕДОНИЈА

ФЕЈСБУК Е НЕМОЌЕН ДА СЕ СПРАВИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ И ГО ВПЕРУВА ПРСТОТ КОН МАКЕДОНИЈА

Минатата недела, на социјалните мрежи се прошири вест дека фудбалер запалил американско знаме во соблекувалната на тимот, па иако, во меѓувреме, беше ...
1 64 65 66 67 68 69 660 / 682 НАПИСИ