Таг: Велес

1 63 64 65 66 67 68 650 / 676 НАПИСИ
18 КОМИТСКИ „НАГАНТ“ РЕВОЛВЕРИ СТАРИ 120 ГОДИНИ НАЈДЕНИ ВО КУЌА ВО ВЕЛЕС

18 КОМИТСКИ „НАГАНТ“ РЕВОЛВЕРИ СТАРИ 120 ГОДИНИ НАЈДЕНИ ВО КУЌА ВО ВЕЛЕС

Во куќата на велешкото семејство Ѓоргиеви  најдени се 18 пиштоли од марката „нагатнс“, стари 120 години.  Пиштолите биле најдени вчера, кога  рушеле д ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ВЕЛЕС КОЦЕВСКИ ЈА СОПРЕ ИЗГРАДБАТА НА ПОКРИЕНИОТ ПАЗАР И КРУЖНИОТ ТЕК

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ВЕЛЕС КОЦЕВСКИ ЈА СОПРЕ ИЗГРАДБАТА НА ПОКРИЕНИОТ ПАЗАР И КРУЖНИОТ ТЕК

Двата големи проекти кои претходната општинска власт на Велес ги започна пред  изборите, новата ги сопре. Изградба на покриен градски пазар и кружен т ...
ВЕЛЕС НЕ ЈА ДОДЕЛИ АКТЕРСКАТА НАГРАДА „ПЕТРЕ ПРЛИЧКО“

ВЕЛЕС НЕ ЈА ДОДЕЛИ АКТЕРСКАТА НАГРАДА „ПЕТРЕ ПРЛИЧКО“

Актерската награда „Петре Прличко“ која што традиционално се доделува на 9 ноември, денот на Општина Велес, годинава не се додели. Изостана и вообичае ...
ВЕЛЕС ПОТРОШИЛ 115.000 ЕВРА ЗА ПИТИЈАДАТА, А УЧИЛИШТАТА СЕ БЕЗ ГРЕЕЊЕ

ВЕЛЕС ПОТРОШИЛ 115.000 ЕВРА ЗА ПИТИЈАДАТА, А УЧИЛИШТАТА СЕ БЕЗ ГРЕЕЊЕ

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, откри дека претходната локална власт се заборавила во недомаќинското трошење, додека, истовремено, дел од учил ...
ЕКОЛОШКА ХАВАРИЈА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСТЕКЛА НАФТА

ЕКОЛОШКА ХАВАРИЈА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ВЕЛЕС, ИСТЕКЛА НАФТА

Големо количество нафта истекло од резервоарот на системот за греење на средното училиште „Коле Неделковски“ во Велес. Инцидентот, според директоро ...
МИНИСТЕРОТ ТЕВДОВСКИ ИСТРЧА ПОЛУМАРАТОН ВО ВЕЛЕС, СОВЕТНИКОТ ЈОВАНОВИЌ ЗАОСТАНА ТРИ КРУГА

МИНИСТЕРОТ ТЕВДОВСКИ ИСТРЧА ПОЛУМАРАТОН ВО ВЕЛЕС, СОВЕТНИКОТ ЈОВАНОВИЌ ЗАОСТАНА ТРИ КРУГА

Во Градскиот парк во Велес, во чест на Денот на Општината - 9 Ноември, се трчаше полумаратон. Меѓу 130-те учесници беа и министерот за финансии, Драга ...
СДСМ ПО 17 ГОДИНИ ДОБИ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ГРАДСКО, А ПОБЕДИ И ВО ЧАШКА

СДСМ ПО 17 ГОДИНИ ДОБИ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ГРАДСКО, А ПОБЕДИ И ВО ЧАШКА

Според официјалните, но не и конечни резултати објавени од Државната изборна комисија (ДИК) во вториот круг на изборите за градоначалник победија канд ...
ЗАГАДУВАЊЕТО НА РЕКАТА ТОПОЛКА Е ОД ФАБРИКАТА ЗА ВАР КАЈ ПРЕВАЛЕЦ, ПРОДОЛЖЕНА ЗАБРАНАТА ЗА РАБОТА

ЗАГАДУВАЊЕТО НА РЕКАТА ТОПОЛКА Е ОД ФАБРИКАТА ЗА ВАР КАЈ ПРЕВАЛЕЦ, ПРОДОЛЖЕНА ЗАБРАНАТА ЗА РАБОТА

Три седмици по усната забрана за работа на каменоломот и варница Превалец-Технопавер кај Велес, реката Тополка е чиста и бистра. Државниот инспекторат ...
ВЛАДИКА АГАТАНГЕЛ НАПЛАЌА ПО 500 ДЕНАРИ ЗА СЛИКАЊЕ ВО ЦРКВА, ВЕЛЕШКИТЕ ФОТОГРАФИ СЕ ЛУТАТ, НО ПЛАЌААТ

ВЛАДИКА АГАТАНГЕЛ НАПЛАЌА ПО 500 ДЕНАРИ ЗА СЛИКАЊЕ ВО ЦРКВА, ВЕЛЕШКИТЕ ФОТОГРАФИ СЕ ЛУТАТ, НО ПЛАЌААТ

Велешките фотографи мора да плаќаат по  500 денари за секое снимање на свадба и крштавка која се одржува во црквите во Велес, дел од Повардарската Епа ...
ОПШТИНА ВЕЛЕС ПЛАЌА ПО ИЛЈАДА ЕВРА ОБЕШТЕТУВАЊЕ ЗА КАСНАТИТЕ ОД КУЧИЊА СКИТНИЦИ

ОПШТИНА ВЕЛЕС ПЛАЌА ПО ИЛЈАДА ЕВРА ОБЕШТЕТУВАЊЕ ЗА КАСНАТИТЕ ОД КУЧИЊА СКИТНИЦИ

Велес нема стационар за кучиња скитници, што ги има секојдневно во центрот на градот и по останати делови. Жителите сведочат дека кучињата се посебно ...
1 63 64 65 66 67 68 650 / 676 НАПИСИ