Таг: Велес

1 61 62 63 64 65 69 630 / 682 НАПИСИ
ВЕЛЕС И ОКОЛИНАТА НОЌЕСКА ЧЕТИРИ ЧАСА БЕЗ СТРУЈА, ЕВН МОЛЧИ ШТО Е ПРИЧИНАТА

ВЕЛЕС И ОКОЛИНАТА НОЌЕСКА ЧЕТИРИ ЧАСА БЕЗ СТРУЈА, ЕВН МОЛЧИ ШТО Е ПРИЧИНАТА

Околу 60 илјади жители на општина Велес и Општина Чашка, каде што се селата Јаболчиште и Богомила, ноќеска неколку часа беа без електрична струја. Од ...
ВЕЛЕШАНИ ИЗНАЈМУВАЛЕ АВИОН ЗА ЛЕТАЊЕ ПРЕД 80 ГОДИНИ

ВЕЛЕШАНИ ИЗНАЈМУВАЛЕ АВИОН ЗА ЛЕТАЊЕ ПРЕД 80 ГОДИНИ

Во 1930-те години велешани имале можност да изнајмат авион и да летаат над градот.  Авионот бил на местото каде е денес касарната, во новиот дел на Ве ...
РУСКИОТ МИГРАНТ СОЛОНЦЕВ ГИ ПРОЕКТИРАЛ НАЈУБАВИТЕ КУЌИ ВО ВЕЛЕС

РУСКИОТ МИГРАНТ СОЛОНЦЕВ ГИ ПРОЕКТИРАЛ НАЈУБАВИТЕ КУЌИ ВО ВЕЛЕС

Во центарот на Велес, на неколку десетини метри оддалеченост са наоѓаат едни од најубавите куќи, примероци на старата велешки архитектура. Улицата го ...
ВЕЛЕШАНЕЦ МОЛИ ДА МУ ЈА ВРАТАТ УКРАДЕНАТА КОБИЛА

ВЕЛЕШАНЕЦ МОЛИ ДА МУ ЈА ВРАТАТ УКРАДЕНАТА КОБИЛА

Од бавча е украдена кобила изминатиот викенд во околината на Велес, во месноста Речани. Сопственикот ги замолува сторителите да ја вратат, оти таа му ...
ПОПРАВЕТЕ ЈА СОНДАТА ОТИ НЕ ЗНАЕМЕ КАКОВ ВОДУХ ДИШЕМЕ, БАРААТ ЕКОЛОГИСТИТЕ ОД ВЕЛЕС

ПОПРАВЕТЕ ЈА СОНДАТА ОТИ НЕ ЗНАЕМЕ КАКОВ ВОДУХ ДИШЕМЕ, БАРААТ ЕКОЛОГИСТИТЕ ОД ВЕЛЕС

Од почетокот на месецов пак не работат мерните инструменти  на Министерството за  животна средина и не ги регистрираат ПМ10 честичките во воздухот во ...
ДУПКА КАПЕ ВРЗ ПАЦИЕНТИТЕ ВО ДЕТСКОТО ОДДЕЛЕНИЕ, ДИРЕКТОРОТ НА ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА ВЕЛИ МЕСТЕНКА Е

ДУПКА КАПЕ ВРЗ ПАЦИЕНТИТЕ ВО ДЕТСКОТО ОДДЕЛЕНИЕ, ДИРЕКТОРОТ НА ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА ВЕЛИ МЕСТЕНКА Е

Мајка на дете пациент од  детското одделение при Општата болница во Велес, реагираше за лошите услови таму и со фотографии ја документираше и ја покаж ...
ВОЈНА СО ПЕТИЦИЈА И КОНТРАПЕТИЦИЈА ПРОТИВ ТЕЗГИТЕ НА КОЈНИК ВО ВЕЛЕС

ВОЈНА СО ПЕТИЦИЈА И КОНТРАПЕТИЦИЈА ПРОТИВ ТЕЗГИТЕ НА КОЈНИК ВО ВЕЛЕС

Откако на крајот на минатата година беа отстранети тезгите на плоштадот Којник во Велес, има реакција од група граѓани за да се вратат. Претходно, тез ...
ВО ГРАДОВИТЕ БЕЗ ДЕЖУРНА АПТЕКА ФАРМАЦЕВТОТ ЌЕ ДОАЃА НА ПОВИК

ВО ГРАДОВИТЕ БЕЗ ДЕЖУРНА АПТЕКА ФАРМАЦЕВТОТ ЌЕ ДОАЃА НА ПОВИК

Од почетокот на годината аптеките во Велес, во ноќните часови дежураат по повик. Пациентите веќе не можат сами да појдат во аптека ноќе и да го купат ...
ТРАЈЧЕ МИХОВ ИСТРЧА 230 КИЛОМЕТРИ ЗА 24 ЧАСА И ПОСТАВИ НОВ МАКЕДОНСКИ РЕКОРД

ТРАЈЧЕ МИХОВ ИСТРЧА 230 КИЛОМЕТРИ ЗА 24 ЧАСА И ПОСТАВИ НОВ МАКЕДОНСКИ РЕКОРД

Трајче Михов, член на атлетскиот клуб Велес, го освои второто место на ултрамаратонот во Атина, што се трчаше викендов. Тој за период од 24 часа истрч ...
ЖИТЕЛИТЕ НА НОВИОТ ДЕЛ ОД ВЕЛЕС ЧЕСТО БЕЗ ВОДА И СО РАСКОПАНИ УЛИЦИ

ЖИТЕЛИТЕ НА НОВИОТ ДЕЛ ОД ВЕЛЕС ЧЕСТО БЕЗ ВОДА И СО РАСКОПАНИ УЛИЦИ

Со месеци наназад, жителите од повеќе велешки улици реагираа на честите прекини во водоснабдувањето, но и на раскопаните улици и на тоа што никако да ...
1 61 62 63 64 65 69 630 / 682 НАПИСИ